Brüsszelben találkoztak kedden az unió kormányfői, hogy részt vegyenek az Európai Tanács ülésén, ahol az Európai Unió tagállamainak állam-, illetve kormányfőiből álló testülete az Európai Bizottság új elnökének személyéről egyeztetett. Kedden délután a V4-ek Emanuel Macronnal is találkoztak, hogy a jelölt személyéről egyeztessenek, Angela Merkel pedig annak ellenére támogatja Weber csúcsjelöltségét, hogy a németek 60 százaléka elutasítja azt. Az EB-elnök megválasztása “csak” a feladatok egy része; az Európai Parlament és az Európai Központi Bank élére is ültetni kell valakit.
Folyamatosan érkeznek Európa vezetői Brüsszelbe, az Európai Bizottság következő ülésére. Az EP hivatalos honlapja szerint elsőként Angela Merkel érkezett 14.45-kor, majd a spanyol miniszterelnök, Pedro Sánchez 14.56-kor. A francia miniszterelnök, Emmanuel Macron 14.59-kor lépett be az Európa Parlamentbe, őt az ír miniszterelnök, Leo Varadkar, valamint a szlovák miniszterelnök, Peter Pellegrini követte. Macron újságíróknak úgy fogalmazott: az Európai Bizottság következő elnöke csak egy hiteles, tapasztalattal rendelkező politikus lehet, aki hazájában vagy európai uniós szinten elért eredményekkel tudja bizonyítania rátermettségét. Nevekről azonban nem beszélt. Az ügy érdekében a francia elnök kedd délután a Visegrádi Négyek vezetőivel is leült tárgyalni: Orbán Viktor magyar, Peter Pellegrini szlovák, Andrej Babiš cseh és Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök délután találkoztak Macronnal. Orbán Viktor már korábban kijelentette, hogy alkalmatlannak tartja Manfred Webert. A Hospodárské Noviny cseh napilap szerint a négy visegrádi ország a szlovák Maroš Šefčovičot támogatja, de Andrej Babiš cseh kormányfő cáfolta az értesülést.
Merkel annak ellenére Webert támogatja, hogy a németek 60 százaléka ellenzi, hogy ő legyen a csúcsjelölt
Angela Merkel német kancellár kedden Brüsszelben közölte, hogy az Európai Néppárt (EPP) nagy többsége támogatja, hogy Manfred Weber, az EPP parlamenti frakcióvezetője, a párt EP-választási csúcsjelöltje vegye át az Európai Bizottság következő elnöki pozícióját. Merkel örömét fejezte ki afölött, hogy az Európai Parlament házbizottságaként működő Elnökök Értekezlete kedden nyilatkozatban rögzítette, hogy mindenképpen olyan személynek kell kapnia a brüsszeli testület vezetését, aki valamelyik pártcsalád képviseletében Európa-szerte kampányolva megismertette magát és programját az állampolgárokkal.
A németek csaknem 60 százaléka ellenzi, hogy Manfred Weber, az Európai Néppárt (EPP) csúcsjelöltje legyen az Európai Bizottság következő elnöke – mutatta ki egy kedden ismertetett felmérés. A Civey közvélemény-kutató társaság adatai szerint ugyanis a németek 37,6 százaléka semmiképpen sem, további 21,5 százaléka pedig inkább nem javasolná, hogy a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) politikusa legyen a brüsszeli testület új vezetője. Az Augsburger Allgemeine című lap felmérésében a megkérdezettek csupán 16,7 százaléka mondta, hogy mindenképpen Manfred Webernek kellene követnie Jean-Claude Junckert a bizottsági elnöki tisztségében.
Az EPP csúcsjelöltjét leginkább a fiatalok utasítják el, és az idősek támogatják. A 18-29 éves korosztályban 70 százalék ellenzi, hogy ő legyen az Európai Unió (EU) javaslattevő és végrehajtó intézményének következő vezetője, a 65 éven felülieknél viszont többségi, 52 százalékos a támogatottsága – írja az Origo. Manfred Webert a legnagyobb mértékben, 75,8 százalékos arányban pártja és a testvérpárt, a Kereszténydemokrata Unió (CDU) szavazói támogatják. Rajtuk kívül csak a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) szavazóinak körében magas a támogatottsága, de ott sem többségi, hanem 45,4 százalékos. A CSU-s politikust leginkább az Európai Szocialisták Pártjának (PES) csúcsjelöltje, Frans Timmermans mellett kiálló Német Szociáldemokrata Párt (SPD) szavazói, az SPD-től balra álló Baloldal (Die Linke) szavazói és a CDU-CSU pártszövetségtől jobbra álló Alternatíva Németországnak (AfD) szavazói utasítják el, mégpedig rendre 80 százalék körüli arányban.
Theresa May: A Brexit az utódomra marad
Theresa May brit miniszterelnök kedden Brüsszelben, az informális európai uniós csúcstalálkozóra érkezve sajnálatosnak nevezte, hogy minden erőfeszítése ellenére sem sikerült eredménnyel zárnia az Egyesült Királyság uniós tagságának megszűnésére szolgáló tárgyalásokat.
A Brexit végül az utódomra marad
– mondta. A múlt heti európai parlamenti választások értékelésére tartott találkozó előtt May hangsúlyozta: meg kell találniuk a módját annak, hogy minden fél határozott véleményét meghallgatva többséget kapjanak a brit parlamentben. Ehhez azonban bizonyára kompromisszumra lesz szükség – közölte.
Közben Navracsics Tibor a Válasz.hu-nak azt mondta, hogy “Manfred Weber a megfelelő jelölt”.
Félretették a csúcsjelölteket?
Az Origo brüsszeli értesülései szerint félretették a Spitzenkandidatokat (a csúcsjelölteket). A lap szerint ez azt jelenti, hogy nem automatikusan ők a jelöltek az Európai Bizottság elnöki posztjára, vagyis Manfred Weber és Frans Timmermans helyett új jelöltet keresnek.
Tajani: Az EP nem az egyes jelölteket támogatja, hanem a csúcsjelölti rendszert védi
Az uniós állam- és kormányfők a hagyományoknak megfelelően először Antonio Tajanival, az Európai Parlament elnökével egyeztetnek, ezt követi az EU-intézmények vezetőinek jelöléséhez és kinevezéséhez vezető eljárás megkezdése. Az Európai Parlament házbizottságaként működő, úgynevezett Elnökök Értekezlete kedden megerősítette a csúcsjelölti rendszer támogatását, hangsúlyozva: mindenképp olyan személynek kell kapnia a brüsszeli testület vezetését, aki valamelyik pártcsalád képviseletében Európa-szerte megismertette magát és programját a polgárokkal.
Az Európai Parlament (EP) nem az egyes jelölteket támogatja, hanem a csúcsjelölti rendszert védi, az ugyanis több demokráciát jelent, nagyobb beleszólást biztosít az állampolgároknak az Európai Unió működésébe az Európai Bizottság elnökének megválasztásán, majd pedig személyén keresztül
– jelentette ki Antonio Tajani, az EP elnöke kedden. Az EP elnöke újságírói kérdésre válaszolva elmondta: az uniós állam-, illetve kormányfőiből álló Európai Tanács a keddi munkavacsorán “nem nevekről vitatkozik” sem az Európai Bizottság elnöki tisztsége, sem pedig más megüresedő uniós tisztségviselők pozíciója tekintetében.
Az uniós tagországok vezetői arra összpontosítanak, hogy az uniós szerződésekben foglalt kötelezettségeknek eleget téve, több szempontot – egyebek mellett a földrajzi, demográfiai, politikai, nemek közötti megoszlást – figyelembe véve egyensúlyt teremtsenek
– mondta Tajani.
Az EP tavaly elfogadott határozata kimondja, hogy készek elutasítani azon jelölteket az Európai Bizottság elnöki posztjára, akik egyik pártcsaládnak sem voltak csúcsjelöltjei. Ennek ellenére a jelöltállítás joga az uniós alapszerződés szerint az állam-, illetve kormányfőket illeti meg. Az EP-választáson legtöbb szavazatot szerző Európai Néppárt listavezetője a német Manfred Weber. A hivatalos joganyagban mindazonáltal a csúcsjelölti rendszer sehol nem szerepel, és ezért több vezető már jelezte, hogy nem ért egyet az alkalmazásával.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS