Budapesten folytatott kétoldalú tárgyalást egymással David Cameron brit, és Orbán Viktor magyar miniszterelnök. A két kormányfő a megbeszélés után sajtótájékoztatón ismertette az egyeztetés részleteit, amelyen természetesen a Nagy-Britanniában munkát vállaló magyarok ügye és a brit miniszterelnök azon elképzelése is szóba került, amely az eddigieknél is szigorúbban szabályozná a külföldi munkavállalást, megnyirbálná, feltételekhez kötné a külföldieknek a jóléti juttatások igénybe vételét. Orbán Viktor nyomatékosította, a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok nem migránsok. “Mi nem élősködni megyünk Nagy-Britanniába, nem elvenni akarunk, hanem dolgozni megyünk, jól, becsületesen dolgozni. Fontos, hogy a magyarok tiszteletet kapjanak Nagy-Britanniában, ne legyenek diszkriminálva” – szögezte le a magyar kormányfő. Ismertette, a brit statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 55 ezer magyar dolgozik Nagy-Britanniában.
Mindketten erős Európát akarunk – kezdte a sajtótájékoztatót Orbán Viktor kormányfő, megemlítve, hogy Magyarországnak erős szövetségese és jó partnere Nagy-Britannia. “A britek gazdasági súlya jelentős Magyarországon, a britek az ötödik legnagyobb befektetők hazánkban, jelenleg 700 brit cég tevékenykedik Magyarországon, amelyek 50 ezer magyarnak adnak munkát, tehát 50 ezer magyar család megélhetését biztosítják” – ismertette Orbán Viktor.
A magyar kormányfő a közös sajtótájékoztatón azt mondta, abban is azonos állásponton voltak David Cameronnal, hogy a nemzeti parlamentek szerepét újra kell gondolni az EU-n belül, továbbá hogy az eurózónához nem tartozó országoknak egyenlő elbánást kell biztosítani az EU intézményrendszerén belül. Egyetértettek továbbá abban – folytatta -, hogy a szociális rendszeren belüli visszaéléseket ki kell iktatni minden EU-tagállamban. Ezzel kapcsolatban azt kérte brit kollégájától, javaslataik megfogalmazásakor legyenek tekintettel arra, hogy a magyar emberek többsége Nagy-Britanniában becsületesen dolgozik, és munkájával hozzájárul Nagy-Britannia gazdaságához. Ha ezen a területen változtatni akarnak, arról a visegrádi négyek közös megállapodást szeretnének – tette hozzá. A miniszterelnök arról is biztosította David Cameront, hogy Magyarország NATO-partnerként a jövőben is részt fog venni a szíriai és iraki nemzetközi akcióban.
David Cameron úgy fogalmazott, Nagy-Britanniának és Magyarországnak hasonló elképzelései vannak az EU-ról, mind a ketten működő Európát szeretnénk. A brit kormányfő kiemelte, azt szeretnék elérni, hogy az unión belül fair szabályok legyenek, egyenlő bánásmódban részesüljenek az eurózónán belüli és az azon kívüli tagállamok. David Cameron kijelentette: Nagy-Britanniának fontos, hogy egy megreformált Európai Unióban maradjon, és az EU-nak is fontos Nagy-Britannia. Úgy vélte, lehetséges, hogy az Európai Tanács februári üléséig megoldást érhetnek el.
A két miniszterelnök a brit EU-reformtervezetről is tárgyalt, amelynek kritikus pontja a jóléti juttatások megvonása. Cameron azt mondta, hogy figyelni kell arra, hogy senki ne szenvedjen kárt. “Én támogatom az emberek szabad mozgását, ha valaki Nagy-Britanniában akar dolgozni, dolgozzon ott, de figyelembe kell venni, hogy ez milyen nyomást helyez a brit jóléti rendszerre” – mondta Cameron. Kiemelte, 2017-ben népszavazás lesz a briteknél az EU-tagságról.
Cameron újságírói kérdésre elárulta, a szociális juttatások megvonása kapcsán azt javasolja, a külföldiek várjanak négy évig, mire hozzájuthatnak a szociális ellátásokhoz, de egyébként más megoldásokra is nyitott. “Fontos számunkra, hogy Nagy-Britannia bennmaradjon egy megreformált EU-ban, de Európa érdeke is az, hogy ne lépjünk ki, mert erős a gazdaságunk” – fogalmazott a brit miniszterelnök.
Orbán Viktor elárulta, az unióval és a saját helyzetükkel kapcsolatban Cameron egy 4 pontból álló csomagot tett le az asztalra, amelyből hármat Magyarország támogat, de a negyedik, a külföldieknek juttatandó szociális támogatások ügye egy nehéz ügy.
Orbán Viktor miniszterelnök ismertette, fontosnak tartja, hogy a Nagy-Britanniában dolgozó magyarok ne szenvedjenek el semmilyen hátrányos megkülönböztetést. Ugyanakkor Magyarország minden olyan ésszerű javaslatra nyitott, amely megszünteti a visszaéléseket a szociális ellátások területén – közölte a kormányfő. Orbán Viktor azt mondta David Cameronnak, hogy “mi nem migránsok vagyunk az Egyesült Királyságban”, hanem uniós állampolgárok, akik szabadon vállalhatnak munkát az Európai Unióban mindenhol. A magyarok nem élősködni mennek Nagy-Britanniába, hanem dolgozni akarnak, és jól is dolgoznak – mondta.
“Fontos, hogy a magyarok tiszteletet kapjanak Nagy-Britanniában, ne legyenek diszkriminálva, mert több adót fizetnek, mint amennyit kapnak” – szögezte le a magyar kormányfő, aki ismertette, a brit statisztikai hivatal legfrissebb adatai szerint 55 ezer magyar dolgozik Nagy-Britanniában, miközben a briteknél munkát vállaló németek száma 300 ezerre, a lengyeleké pedig 790 ezerre rúg.
Orbán Viktor a köztévé kérdésére beszélt a lengyelországi tárgyalásáról Jarosław Kaczyńskival. Orbán azt mondta, hogy Kaczyński is a rendszerváltás óta dolgozik politikusként, “öregfiúknak”, “régi szabadságharcosnak” nevezte magukat Orbán, és így könnyen megállapodtak abban, hogy közösen próbálnak majd megállapodni Nagy-Britanniával az Angliába kivándorló munkavállalók jogairól.
A két kormányfő úgy vélekedett, hogy a jövőben a szociális juttatásokról is meg fognak tudni állapodni, minden más kérdésben pedig egyetértenek egymással, és közösen dolgoznak egy erős Európáért.
Fotók: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS