Szerda reggel Orbán Viktor miniszterelnök ismertette az Európai Tanács magyar elnökségének programját az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén. A kormányfő felhívta a figyelmet: Európa történelme során először fordul elő, hogy a munkaerő-növelés mellett nem nő a GDP-termelés. Emiatt versenyképességi paktum létrehozását javasolta. Orbán Viktor elmondta, hogy az EU menekültügyi rendszere nem működik, mivel az antiszemitizmust, a nők elleni erőszakot és a homofóbia erősödését hozta magával. Emiatt szerinte az uniónak külső hot spotokat kellene létrehoznia. A kormányfő később hangsúlyozta: “nem azért vagyunk az Európai Unió tagjai, mert olyan amilyen, hanem azért amilyen lehetne.(…) Tegyük újra naggyá Európát!” A frakciók vezérszónokai ezután putyinozással, a magyar szavazati jog elvételéről szóló javaslattal és a többi szokásos baloldali vádaskodással válaszoltak. A kormányfő viszontválaszában hangsúlyozta: mélyen sajnálja, hogy a Parlament pártpolitikai összecsapást rendezett a találkozóból, de nem fog adós maradni. “Ha megtámadnak bennünket, akkor meg fogom védeni a hazámat” – jelentette ki Orbán Viktor. Cikkünk frissül.
Orbán Viktor felszólalása zárja a szerdai ülés vitáját
Orbán Viktor megköszönte Metsola elnök asszonynak a vita levezetését, ami túllépett az ésszerűség határain és a tényeken, és a magyar soros elnökség helyett uniós propagandáról volt szó. A kormányfő szerint ha normális lett volna a vita, szó eshetett volna a korrupcióról is, de szerinte a képviselők nem a Világbank, hanem „a Soros György által pénzelt” kutatásokból tájékozódtak.
Ezeket mind elmondtam volna, de a vita túllépett a tényeken. Sajnálom, hogy az Európai Parlament az ócska propaganda helyszíne lett
– fogalmazott Orbán, aki elmondta, megszokta az őt ért támadásokat, szerinte már 35 éve támadják, de ez szerinte mind baloldali propaganda.
Orbán Viktor név szerint utasította vissza Daniel Freund korrupcióval kapcsolatos felvetéseit, ugyanúgy, mint ahogyan egy holland képviselő állítását, amely szerint a holland állampolgárok finanszírozzák Magyarországot. Orbán szerint a holland cégek nagy mennyiségben viszik ki a profitot az országból, keresik a jó befektetések az országban, eszük ágában sincs önzetlenül támogatni Magyarországot.
A miniszterelnök kitért Dobrev Klára a felszólalására is. Szerinte egy olyan párt képviselője vádolja azzal a kormányt, hogy nem segítenek az embereken, akinek a pártja a legutóbbi EP-választásokon 8 százalékot kapott. Ezután Dobrevhez fordulva azt mondta, hogy miközben őt Putyinnal támadják, Gyurcsány Ferenc miniszterelnökként a konyhájában fogadta az orosz elnököt. Orbán elnézést kért, amiért az EP-képviselők magyar belpolitikai vitáknak lettek szemtanúi. E kapcsán kijelentette,
A magyar demokrácia köszöni szépen jól van. Vérbő, erőséges.
Szerinte a magyar EP-képviselőknek nem szabadna saját hazájukat támadni az Európai Parlamentben, de szerinte most ez történt. A Diákhitel Központ volt vezérigazgatója kapcsán megemlítette, hogy az Európai Néppárt Magyar Péter személyében egy olyan emberrel szövetkezett, akit köztörvényes bűncselekményekkel vádolnak, aki csak a mentelmi joga miatt vette fel a mandátumát az Európai Parlamentben. Majd úgy fojtatta:
a baloldal számára csak akkor van demokrácia, ha ők nyernek, ha a jobboldal nyer, akkor véget ér a demokrácia. A vitának az a tapasztalata számomra, hogy Európát valójában az európai baloldaltól kell megvédeni.
Végezetül meghívta a balos politikusokat Magyarországra, hogy első kézből tudjanak tájékozódni a magyar helyzetről.
A DK-s képviselő kizárta volna az épületből a magyar kormányfőt
Az Európai Szocialisták soraiból Molnár Csaba arról beszélt, hogy Orbán Viktor Magyarország árulója, aki minden pénzt ellopott, ami elé került, és szerinte be sem kellett volna engedni ebbe az épületbe a vitára.
Dömötör Csaba: Kétszer is meggondolnám, hogy egy ilyen alakra érdemes-e alapozni Magyarországon
Dömötör Csaba, a Fidesz EP-képviselője beszédében többek között arról beszélt, hogy a magyar EP-képviselők Magyarország ellen szólaltak fel, majd pedig Magyar Péterről is szólt, akit korábban Manfred Weber a magyarok figyelmébe ajánlott. Dömötör ezután Magyar jellemzésébe kezdett, aki szerinte azzal alapozta meg politikai karrierjét, hogy lehallgatta saját feleségét, de szóba hozta azt is, hogy a magyar főügyészség szeretné felfüggeszteni a mentelmi jogát, amiért eltulajdonított egy telefont, amivel levideózták őt.
Kétszer is meggondolnám, hogy egy ilyen alakra érdemes-e alapozni Magyarországon
– véli Dömötör, aki azt javasolta kollégáinak, hogy vigyázzanak a telefonjaikra. Ezután a Fidesz EP-képviselője abba kezdett volna bele, hogy miközben a világon egyre nagyobb válságok vannak, az Európai Parlament az idejét arra fordítja, hogy a magyar kormányt kritizálják.
Az osztrák képviselő elnézést kért az ülésen elhangzott rágalmakért
Harald Vilimsky, az Osztrák Szabadságpárt Európa Parlamenti delegációjának vezetője felszólalásában elnézést kért Orbán Viktortól az EP-ben elhangzott “rágalmakért és hazugságokért”. Mint mondta, nem ők képviselik azt, ami valóban naggyá teszi a kontinenst, ők csak az elkeseredettséget képviselik.
Das ist absolut irre! „Dazu sollen rund 530 Programme, die derzeit für jedes EU-Land existieren, in jeweils einem einzigen nationalen Geldtopf zusammengefasst werden, aus dem alle Ausgaben von Agrarsubventionen bis hin zuSozialwohnungen getätigt werden sollen. Die größte…
— Harald Vilimsky (@vilimsky) October 9, 2024
Köszönöm, hogy ön olyan ember, aki a békét akarja elhozni, megállítja az illegális migrációt és köszönet a magyar lakosságnak, amelytől ön felhatalmazást kapott.
Vilimsky elfogadhatatlannak nevezte, hogy az EP-ben idiótának és diktátornak lehet nevezni egy hivatalban lévő miniszterelnököt.
A lengyel képviselő szerint Orbán Viktor a napsugár az Európai Unióban
A Patrióták Európáért képviselőcsoportba nemrég csatlakozott lengyel Könfoderáció EP-képviselője, Tomasz Buczek arról beszélt, hogy az Európai Unióban vezetési válság van, példaként említette a lengyel miniszterelnököt Donald Tuskot. Buczek szerint azokat a hibás döntéseket, amiket az elmúlt években hoztak, Orbán Viktor próbálja kijavítani, de erre félév nem elég. Ezután sok sikert kívánt neki, szerinte ő a napsugár az Európai Unióban.
Daniel Freund diktátornak nevezte a magyar kormányfőt
Daniel Freund a Zöldek részéről nem tagadta meg önmagát. Azzal kezdte, hogy “Diktátor úr! Az európai parlament a demokraták háza és nem kedvelik Önt, elsősorban azért, amiért Ön és a barátai elloptak 14 milliárd eurót az Ön vezetése alatt. Ki lopott már el ennyi pénzt az uniótól?”
Le kell állítani a pénzkifizetéseket Magyarországnak és a korrupció miatt elfogatóparancsot kellene inkább kiadni ellene.
A hazánkat folyamatosan támadó német képviselőt ezután Schaller-Baross Ernő kérdezte arról, hogy Freund miért nem törődik ilyen vehemenciával a német zöld kormánnyal, a katasztrofális német energiafordulattal, az autóipar veszélyeztetésével és az illegális migráció Németországra gyakorolt hatásaival.
Az ön pártját nem választották be a tartományi parlamentbe, az önök támogatottsága Németországban egyszámjegyű, menjen haza!
– zárta felszólalását a képviselő.
Kabaré: az olasz antifa képviselő a magyarországi rasszizmusról és jogállamiságról értekezett
Ilaria Salis EP-képviselő felszólalását azzal kezdte, hogy ő első kézből ismeri Magyarországot, hiszen több mint féléven keresztül tartották őrizetben, amiért részt vett az antifa-támadásokban. Salis szerint Magyarországon több probléma is van, az illiberális rendszer mellett leginkább a korrupciót, rasszizmust, leszakadó társadalmat említette, mivel szerinte Orbán a jogállamiságot támadja és saját hatalmát szeretné bebetonozni.
Orbánnak szoros a kapcsolata a legrosszabb szélsőjobboldallal, Trumppal és Putyinnal
– véli Saris, aki szerint ők a dolgozó munkások ellenségei. Beszédét azzal zárta, hogy a Magyarországon őrizetben lévő német antifával szolidaritást vállalt.
Akkor nézzük a tényeket: az olasz szélsőbalos pártszövetség színeiben az Európai Parlament képviselőjévé választották Ilaria Salis olasz antifát, akire 11 év fegyházat kért az ügyészség vádiratában, miután tavaly februárban négy budapesti támadásban is részt vett a botrányos embervadászat során. Külföldi antifa rohamosztagosok csak azért vertek agyba-főbe 8 embert Budapesten, mert katonai terepmintás ruha volt rajtuk. Salist hősként emelték magasra az olasz szélsőbal és a kommunisták. Az EP-képviselőséggel pedig mentelmi jog jár, ez ám a demokrácia.
Deutsch Tamás: Magyar Péter mentálisan bajban van
A kormánypártok frakcióvezetője reagált Magyar Péter azon szavaira, miszerint lejárt Orbán Viktor ideje, és ezt mindenki tudja. Deutsch Tamás felidézte, Magyar titokban hangfelvételt készített a feleségéről, majd hozzátette, normális ember ilyet nem csinál. Deutsch szerint Magyar mentálisan bajban van, mert érzelmileg bántalmazta a feleségét és a barátnőjét is. Ez a családon belüli erőszak mintapéldánya. De Magyar bajban van amiatt is, mert már büntetőügy is folyik ellene.
Felszólalt a Diákhitel Központ volt vezérigazgatója is
A képviselőcsoportok vezérszónokai, majd Orbán Viktor viszontválasza után az EP-képviselők kapták meg a felszólalási lehetőséget, akik közül az első a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter volt. Szerinte Magyarország 20 évvel ezelőtt Európa éltanulója volt– most meg nem az.
Mint ismert, nemrég „Gyurcsány alatt jobb volt” címmel indított sorozatot közösségi oldalán a bukott kormányfő, Magyar Péter azonban az Európai Parlamentben folytatta újdonsült példaképének munkásságát, és a magyar soros elnökséget értékelő felszólalását azzal kezdte, 20 évvel ezelőtt (vagyis 2004-ben) még Európa éltanulója volt– vagyis “Gyurcsány alatt jobb volt”.
Ez a kijelentés tökéletesen belesimul abba a mintába, miszerint a magát nemzeti érzelműként, az óbaloldallal szembenállóként brandingelő Magyar Péter újabban Gyurcsány Ferencnek hízelgett. Nagyon úgy tűnik tehát, hogy ez a harmadikutas ellenzéki párt is értékválasztásra kényszerült, és végül a régi baloldal mellett köteleződött el. A tiszás politikus azt is kijelentette, hogy szerinte a magyar társadalom nyugatpárti, hiába a kormány keleti politikája.
Család-, vidék- és gyermekbarátnak hazudják magukat, közben pedofilbotrányok rázzák meg hazánkat
– tért át a feleségét lehallgató Magyar a családpolitikára, ami kapcsán azt állította, hogy 60 éve nem született ilyen kevés gyerek, miközben egyre többen hagyják el Magyarországot és vállalnak munkát, majd alapítanak családot külföldön.
A Tisza Párt elnöke összehasonlította Magyarországot a környező országok helyzetével, és szerinte Lengyelországban és Romániában is nagyobb a minimálbér, miközben az élelmiszer-árak alacsonyabbak, de az energiáért is többet fizetnek a magyarok európai társaikhoz képest. A zsebemessiás szerint mind Orbán, mind ő tudja, hogy vége van, és Magyarországon változás lesz.
Orbán Viktor válasza a liberális károgóknak: Láthatóan önöket nem érdekli az elnökség programja
A kormányfő felszólalása után a frakciók vezetői semmi érdemi reakciót nem adtak az elhangzottakra, ezért válaszában Orbán Viktor így kezdte: inkább az elnökségi programról vitatkozott volna, de szerinte ez láthatóan nem érdekli a képviselőket, ehelyett egy pártpolitikai intifádát rendeztek. Visszamondták a baloldal összes hazugságát.
Nagyon meglepett Ursula von der Leyen hozzászólása – mondta Orbán Viktor. Szerencsétlennek tartotta, amiket mondott. Régebben a bizottság egy semleges testület volt, amelynek a dolga a politikai viták félretolása volt, nem pedig a direkt politizálás. Szerinte vesztésre áll az ukrán front, és ezzel nem akar az unió szembesülni. Téves stratégiával vágtak bele a háborúba, ezt le kell cserélni egy másik stratégiával. Minden háborúban kell diplomáciai tevékenység és kommunikáció, mert ezek nélkül nem lehet megoldani a problémát.
Az embercsempészeket először letartóztatják, majd ha leülték a büntetést, akkor kitoloncolják őket Magyarországról, és ezzel több ezer bűnözőtől szabadította meg Magyarország az Európai Uniót. Felvetette, miért nem kaptak a patrióták bizottsági helyeket az EP-ben, nem kell papolni akkor Brüsszelben a demokráciáról – emlegette fel Orbán Viktor.
A kormányfő elmondta, a közte és Manfred Weber közti konfliktus 2018-ra nyúlik vissza, amikor megakadályozta Weber európai bizottsági elnökségét.
A Renew-nak válaszolva azt mondta, a magyar alkotmány minden kisebbségnek biztosítja jogait, de a magyar alkotmány védi a családokat, és benne van az is, hogy az apa férfi, az anya nő.
A korrupcióról szólva kikérte magának, hogy az európai képviselők oktassák ki ezen a téren, miközben az elmúlt évek legnagyobb korrupciós botránya tépázta meg Brüsszelt. Az sem igaz, hogy magyar kormány szakszervezet-ellenes lenne. Felvetette azt is, hogy az EU tagállamai közül jó néhány fedett módon kerüli ki a szankciókat, amelyeket Oroszország ellen hoztak, és jutnak hozzá az orosz kőolajhoz és földgázhoz. Akkor miért kritizálják a magyarokat?
Nem azért jöttem ide, hogy ezeket a tényeket az önök fejére olvassam, eszem ágában sem volt. Azért jöttem, hogy bemutassam a magyar elnökség programját. Szerettem volna elmondani, hogy baj van és változtatni kell. Önök pedig egy pártpolitikai összecsapást csináltak ebből a találkozóból, amit mélyen sajnálok. De nem fogok adós maradni önöknek. Ha megtámadnak bennünket, akkor meg fogom védeni a hazámat
– zárta gondolatait a kormányfő.
A szociáldemokraták szerint a magyar kormány nem keresztény, mert nem fogad be illegális menekülteket
A szociáldemokrata S&D részéről képviselőcsoport-elnökük, a spanyol Iratxe García Pérez reagált Orbán Viktor felszólalására. A spanyol EP-képviselő szerint Orbán Viktor 2010 óta Európában egy dolgot ért el, azt, hogy létrehozott egy “szélsőjobboldali frakciót, amely szerinte álpatrióta, mivel többek között a korrupciót segíti.”
PM Orbán, your fake patriotism has a high cost for the Hungarian people.
Your ‘patriotism’ destroys democracy, thrives on corruption and violates the rights of Hungarians.@TheProgressives and pro-European forces stand united to face up to autocrats like you.… pic.twitter.com/2pnl0Om8Gj
— Iratxe García Pérez /❤️ (@IratxeGarper) October 9, 2024
Pérez asszony kritizálta Orbán felszólalását, amikor homofóbiáról és nők elleni erőszakról beszélt a migráció kapcsán, miközben állítása szerint Magyarországon szűkítik az LMBTQ-emberek jogait. A szocialista politikus ezután a magyar kormány kereszténységét kérdőjelezte meg,
amiért nem hajlandó menekülteket befogadni, miközben a Biblia épp az elesettek segítését írná elő.
“A saját országát sem tudja megfelelően működtetni, és ezért az Európai Unióra mutogat. Ez a populizmus és a szélsőjobboldal receptje” – állította Pérez.
Manfred Weber hozta a formáját: “Orbán Viktor beszédében egyszer sem említette Ukrajnát”
A frakciók reagálását Manfred Weber kezdte a Néppárt részéről. Azzal kérdőjeles összefüggéssel nyitott, hogy szerinte a kormányfő “2022 februárjában elment Putyinhoz, majd 48 órával később az oroszok megtámadták Ukrajnát. Fura egybeesés, nemde bár?”
Nemrégiben ugyanilyen különutas látogatásokat folytatott, amelyeket békemissziónak nevezett. A nem misszió volt, hanem a háború elnyújtására tett kísérletet.
Weber tovább fojtatta a vádaskodást: “2011-ben még mindenki szívesen dolgozott együtt Magyarországgal. Manapság a politikusok már nem szeretnek Önnel mutatkozni, ma már az érdemi uniós bizottságok már nem akarnak Budapesten egyeztetni a magyar soros elnökség alatt.”
Amiben Ön és a “szélsőjobbos európai képviselők” nem fognak sikerrel járni az az, hogy nem fogjuk engedni, hogy akadályozzák az EU működését – mondta a Néppárt frakcióvezetője. Európát egységesíteni kell, nem megosztani! De itt nem állt meg:
A magyar valóság a korrupcióról szól ,a tanárok tömegével hagyják ott állásukat és az elmúlt években 400 ezer magyar kereste boldogulását Európa más államaiban.
Magyar Péter tapssal köszöntötte von der Leyen felszólalását: “Megkérdem azokat akik nem ítélik el egyértelműen Putyin támadását, a magyarokat teszik felelőssé az 56-os orosz invázióért?”
Orbán Viktor után a Bizottság elnöke szólalt fel tíz percben. Ursula von der Leyen utalt arra, hogy ez a meghallgatás 3 hetet csúszott a szélsőséges időjárás nyomán támadt áradások miatt. Ursula von der Leyen szerint sok segítséget nyújtott az árvizi védekezésben az EU Magyarországnak (bár ezt a magyarok nem tapasztalták).
A háború kapcsán felidézte, hogy az ukránok már a harmadik télnek futnak neki. Említette azt is, hogy ugyanakkor vannak még mindig olyan európai politikusok, akik Putyin támadását nem ítélik el egyértelműen. Majd így fojtatta:
Megkérdem őket, a magyarokat teszik felelőssé az 56-os orosz invázióért?
Ezt a kijelentést parlamenti képviselők egy része tapssal köszöntötte Magyar Péterrel az élükön.
Ursula von der Leyen: Magyarország nem keres alternatívát, maximum csak annyiban, hogyan lehetne folytatni Oroszországgal a kereskedelmet
A Bizottság elnöke szerint az igazságos béke érdekében csak egy út van, Európa továbbra is támogatja Kijev harcát és ennek egyik első lépése a múlt héten felajánlott 30 milliárd eurós hitelt. Ursula von der Leyen második prioritásként a versenyképességről beszélt, ami kapcsán a Draghi-jelentésre hivatkozva annak két megállapítását emelte ki:
- az EU-nak be kell zárnia az innovációs szakadékot a többi vezető gazdasághoz képest;
- valamint a dekarbonizációra és ebből következő közös növekedésre lenne szükség.
Az innovációs szakadék kapcsán befektetési uniót hozna létre a szabályok és bürokrácia csökkentésével, hogy ezzel növeljék a versenyképességet.
I want to address the Hungarian people.
We are one family.
Your story is our story.
Your future is our future.
Ten million Hungarians are ten million good reasons to keep shaping our future together.
— Ursula von der Leyen (@vonderleyen) October 9, 2024
Ugyanakkor szerinte Magyarország ettől nagyon eltér, mivel ott a piac helyett sokszor politikai akarat érvényesül, például azzal, hogy bizonyos cégeket előnyben részesít más uniós cégekkel szemben. Von der Leyen szerint a magyar kormány gazdaságpolitikája aláássa a befektetők bizalmát.
A dekarbonizáció kapcsán is kritikát fogalmazott meg Orbán Viktorral szemben, mivel von der Leyen szerint a jövő nem a piszkos orosz fosszilis energiahordozók, hanem a megújuló energiák. Von der Leyen szerint Magyarország nem keres alternatívát, maximum csak annyiban, hogyan lehetne folytatni Oroszországgal a kereskedelmet. Ez pedig energiabiztonsági aggályokat is felvet az Európai Bizottság elnöke szerint.
Mi egy család vagyunk. Az Önök története a mi történetünk. Az Önök jövője a mi közös jövünk. Tízmillió magyar tízmillió jó ok arra, hogy közösen építsük, formáljuk jövőnket
– fogalmazott Ursula von der Leyen, mielőtt Orbán Viktor 2011-es programbemutatójából idézve arról beszélt, hogy az Európai Uniónak egységesnek kell lennie.
Orbán Viktor: A mi Uniónknak változnia kell
“Azért jöttem, hogy ébresztőt fújjak, az Európai Uniónak változtatnia kell és én erről szeretném önöket meggyőzni”- kezdte felszólalását a magyar kormányfő. Felidézte, hogy ez már a 2. magyar soros elnökség. 2011-ben is voltak válságok, hiszen akkor szembe kellett nézni a múló gazdasági válsággal, az Arab Tavasz lecsengésével és a fukusimai katasztrófával. 2011-ben zárták le a horvát csatlakozást. Ma azonban nehezebb helyzetben van az unió.
Ukrajnában háború dúl, súlyos konfliktusok pusztítanak és hatnak ki ránk a Közel-Keleten és Afrikában. Mindegyik konfliktus magában hordozza az eszkaláció veszélyét
– fogalmazott Orbán Viktor. A kormányfő beszámolt róla, hogy az elnökség bármikor kész megkezdeni a trilógus tárgyalásokat ez Európai Parlamenttel.
858 tanácsi munkaülés, 24 nagyköveti tanácskozás, 8 formális és 12 informális Tanács-ülés, 69 elnökségi rendezvény Brüsszelben, 92 rendezvény Magyarországon, amikre tízezer vendég jött
– ez az eddigi magyar soros elnökség mérlege Orbán Viktor beszámolója szerint. Jelenleg 52 jogalkotási dosszién dolgoznak a Tanács különböző szintjein, de Orbán bejelentette, soros elnökként hajlandó megnyitni a trilógus tárgyalásokat az Európai Parlamenttel – jelenleg mindössze két dosszié kapcsán tárgyalnak, további 41 van hátra, amire várja az Európai Parlamentet.
“Eltelt 4 hónap a választások óta, készen állunk, hogy a 41 konzultációra váró dossziékról egyeztessen az EP-vel. A magyar elnökségnek politikai felelőssége is van, azért jöttem, hogy bemutassam, mit javasol a magyar elnökség Európának ebben a válságos időszakban” – tette hozzá a miniszterelnök.
A mi Uniónknak változnia kell, a magyar elnökség a változás hangja és annak katalizátora kíván lenni
– jelentette ki a kormányfő.
Az unió jelentősen le van maradva az Egyesült Államokhoz képest
Orbán Viktor első helyre sorolta a versenyképesség problémáját. Mint mondta, az elmúlt 20 évben lemaradtunk ezen a téren Kínától és az USA-tól. Orbán Viktor szerint a 24. órában vagyunk, különösen a modern technológiák terén. “A kontinens problémáit csak tetézték az elszabaduló energiaárak, és az infláció”. Az Európai Unióban működő vállalatok jelentősen le vannak maradva technológiai kutatásokban az Egyesült Államokkal szemben, ahogy a demográfiai mutatókban is rosszabbul szerepel az öreg kontinens, mint az Egyesült Államok.
Európa történelme során először fordul elő, hogy a munkaerő-növelés mellett nem nő a GDP-termelés.
“Draghi és Macron elnök urak után én is azt mondom, a helyzet súlyos és azonnali cselekvést igényel, a most úttörőnek számító technológiákban néhány éven belül eldől, hogy ki marad majd talpon”.
Az európai iparpolitikán több dologgal lehetne segíteni a miniszterelnök szerint: többek között deregularizációval, iparpolitika kialakításával, tőkeunió létrehozásával, valamint ismét hitet tett amellett, hogy a blokkosodás helyett kapcsolódás kellene. Emiatt versenyképességi paktum létrehozását szeretné.
Orbán Viktor: az eddigi migrációpolitika megbukott, külső hot spotokra lenne szükség
A migráció kapcsán a magyar kormányfő arról beszélt, hogy arra közös uniós megoldás kell. Visszaemlékezett, hogy 2015 óta többször vitázott a migráció kapcsán az Európai Parlamentben is, de az eddigi megoldások kudarcot vallottak.
Ha egyszer valakit beengedünk, azt többet nem tudjuk hazaengedni. Egyetlen megoldás van: csak azokat szabad beengedni az unió területére, akiknek erre előzetesen megadtuk az engedélyt
– véli Orbán, aki szerint az EU mai menekültügyi rendszere nem működik, mivel az antiszemitizmust, a nők elleni erőszakot és a homofóbia erősödését hozta magával. Emiatt szerinte az EU-nak külső hot spotokat kellene létrehoznia,
azaz a menedékkérőket nem az EU területén, hanem azon kívül gyűjtenék össze, majd bírálják el a kérelmeiket.
Orbán szerint a migráció a schengeni egyezményt is veszélyezteti, hiszen több tagállam is részleges határellenőrzést vezetett be. Emiatt létrehozná a schengeni csúcstalálkozókat, ahol a schengeni tagállamok vitatnák meg a közös ügyeiket, amit később nemzetközi szerződéssel intézményesítene is.
Új tagok felvételét javasolja a schengeni övezetbe a kormányfő
A magyar elnökség azt is javasolja, hogy év vége előtt történjen meg Bulgária és Románia teljeskörű csatlakozása a schengeni övezethez. November 7-én az európai politikai közösség csúcstalálkozóját rendezik meg Budapesten, amelyen a biztonság kerül a középpontba. Egyúttal a magyar elnökség a védelmi ipar fejlesztésére is fókuszál. Magyarország jelenleg GDP-je 2,5 százalékát fordítja a védelmi ipar bővítésére, megújítására.
Az uniós bővítéspolitikával kapcsolatban a magyar miniszterelnök arról beszélt, annak „érdemalapú, kiegyensúlyozott és hitelesnek” kell lennie. Szerinte nyugat-balkáni bővítést nemcsak geopolitikai érdek vezényli. Szerbiát külön megnevezte a kormányfő, aminek felvétele nélkül szerinte a Balkán nem stabilizálható. A kormányfő emlékeztetett, hogy
a nyugat-balkáni országok közül több ország is van, ami már több éve várakozik a csatlakozási tárgyalások következő lépcsőfokára, amit fel kellene gyorsítani.
“Európa számára elengedhetetlen a régiók közötti különbségek csökkentése. A kohéziós politika nem jótékonyság és nem adomány” – fogalmazott a kohéziós politikáról Orbán Viktor, majd emlékeztetett, hogy az uniós állampolgárok 75 százaléka olyan régiókban él, ami az uniós átlagot nem éri el.
Orbán szerint a kohéziós politika az Európai Unió legnagyobb fejlesztési programja. Emiatt az EU soros elnökeként megkezdte a tárgyalásokat a következő hétéves költségvetési ciklus kapcsán a kohéziós politikáról. A kormányfő később hangsúlyozta:
nem azért vagyunk az Európai Unió tagjai, mert olyan amilyen, hanem azért amilyen lehetne.(…) Tegyük újra naggyá Európát!
Orbán Viktor beszéde után több képviselő elkezdte énekelni a Bella Ciao c. olasz dalt, miközben megtapsolták a magyar kormányfőt. Az ülést vezető házelnök, Roberta Metsola ezt nehezen viselte és úgy intette csendre a képviselőket:
Ez nem az Eurovíziós dalfesztivál!
Európának változnia kell
Mint ismert, tegnapi sajtótájékoztatóján Orbán Viktor kiemelte, Magyarországnak, mint az unió soros elnökének az a feladata, hogy válaszokat keressen a blokkot ért kihívásokra, és az a válasza, hogy az Európai Uniónak változnia kell, helyre kell állítania a versenyképességet. Mint megjegyezte, egy európai uniós vállalatnak kétszer-háromszor magasabb árat kell fizetni a villamos energiáért, mint egy amerikai vállalkozásnak, a földgázért pedig négyszer-ötször kell többet fizetnie. Ugyanakkor az európai vállalatok, feleannyit költenek a kutatás/fejlesztésre. mint az amerikaiak. Ezt a problémát tetézik a negatív demográfiai folyamatok, bár vannak országok, amelyek ezt a migrációval akarják orvosolni,
de még így sem jön ki a matek, a migrációt sem képes pótolni a hiányzó meg nem született gyermekeket.
Orbán Viktor kiemelte, az uniós elnökség egyik célja, hogy november 8-án Budapesten olyan informális ülést tartsanak az európai vezetők, ahol elfogadnak egy közös versenyképességi paktumot. Úgy vélte, egy öt éves versenyképességi program keretében lehetőség nyílna az adminisztratív terhek csökkentésére, a túlszabályozás mérséklésére és a megfizethető energiaárak kialakítására.
Javasoljuk a tőkepiaci unió megvalósítását, ugyanis ma az európai emberek megtakarításai az Egyesült Államokban landolnak, és az európai tőkepiac nem képes az európai emberek pénzét itt tartani Európában
-hangsúlyozta.
Vezető kép: MTI/Purger Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS