Ha arra kényszerítenek minket, hogy összefogjunk olyan kérdésekben, amelyekben nem értünk egyet, akkor az szétszakítja az Európai Uniót. A migráció olyan ügy, amely szétfeszít – mondta Orbán Viktor miniszterelnök Olaszországban, az idén 50. alkalommal megrendezett Cernobbiói Fórumon.
Miért van rá szükségünk? – tette fel a kérdést a kormányfő. Komoly problémának nevezte, hogy Olaszországban és sok más országban probléma van azzal, hogy sok migránst engedtek be és most nehézségekbe ütközik, hogyan lehet velük együtt élni.
De vannak olyan országok, amelyek soha nem léptek erre az útra. Mi soha nem engedtük be őket, így nálunk egyáltalán nincsenek migránsok, nulla
– jelentette ki Orbán Viktor.
Hangsúlyozta: nekünk nem az a problémánk, hogyan éljünk velük együtt, hanem az, hogyan ne engedjük be őket az országunkba. Ez két különböző kérdés és nem lehet a két különböző nehézséget ugyanazzal a politikai eszközzel kezelni.
Tehát sokkal jobb lenne a migrációval kapcsolatban, ha kimaradási lehetőséget biztosítanának azoknak az országoknak, amelyek nem szeretnék követni a közös migrációs politikát. Sokkal jobb lenne kimaradási lehetőséget biztosítani számukra, mint arra kényszeríteni őket, hogy összefogjanak és ezáltal az egész európai struktúrát szétfeszítsék a konfliktusok
– mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök úgy fogalmazott:
jelenleg a legfontosabb kihívások közé tartozik az EU gazdasági versenyképességének fenntartása, valamint a háború és a migráció hatásainak kezelése.
Hozzátette:
Az elnökség során egyaránt vannak saját magunk által meghatározott célok, illetve olyan kérdések, amelyeket az európai politikai kontextus erőltet ránk.
Az elnökség központi célkitűzése a versenyképesség növelése. Az Európai Unió egyre inkább veszíti el a globális piacon betöltött versenyelőnyét, és ennek kezelésére sürgős megoldásra van szükség. Konkrét cél, hogy novemberig megszülessen egy megállapodás az uniós tagállamok vezetői között egy új versenyképességi modellről.
Az európai gazdaság új alapokra helyezése a legfontosabb feladat.
Az atv.hu beszámolója szerint Orbán Viktor azt is hangsúlyozta, hogy véleménye szerint nem szabad figyelmen kívül hagyni két másik kulcsfontosságú problémát: a háborút és a migrációt.
Az Európai Unió egy békeprojektként jött létre, azonban jelenleg háború van Európában, amely komoly következményekkel jár. A migráció szintén egyre nagyobb feszültséget okoz az uniós struktúrákban, és ezt a hatást az utóbbi időben lezajlott németországi választások is tükrözik, fogalmazott. Bár a gazdasági versenyképesség a legfontosabb cél, a háború és a migráció is kiemelt figyelmet követel. Ezek a problémák mélyen érintik Európa jelenlegi helyzetét és jövőjét, így az elnökség tevékenységét nem lehet ezek figyelmen kívül hagyásával alakítani
– mondta Orbán Viktor. A miniszterelnök szerint három fő területre kell koncentrálni:
- Green Deal újragondolása: a jelenlegi zöldmegállapodás szembemegy az üzleti érdekekkel. Példaként említette az EU döntését a kínai autókra vonatkozó vámokkal kapcsolatban, amit az európai autógyártók sem támogatnak. Ezért szükségesnek tartja a Green Deal átalakítását.
- Bürokrácia csökkentése: Orbán Viktor szerint az EU versenyképességéhez egyszerűbb bürokratikus eljárásokra és kevesebb bürokratára van szükség.
- Befektetések visszacsábítása: a kormányfő rámutatott arra, hogy európai cégek egyre inkább Észak-Amerikában és Kínában fektetnek be, mivel Európa nem elég vonzó befektetési célpont.
Európa egységével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy
az együttműködés önmagában nem cél, hanem a célok elérése érdekében szükséges.
Hangsúlyozta a piac egységesítésének fontosságát, de más területeken, mint például a közös adósság vagy védelmi politika, eltérő nézeteket vall.
Orbán Viktor beszédében kifejtette, hogy
az Európai Unió előtt álló legnagyobb politikai kihívások nem az általános európai értékek területén jelentkeznek, amelyekben egyetértés van, hanem olyan kérdésekben, mint a háború, a migráció, a gender.
Úgy véli, hogy ezek az ügyek mélyen megosztják az uniós országokat, és ha az EU a közös politikai egységet erőlteti olyan témákban, amelyekben nincs egyetértés, az az Unió szétzilálódásához vezethet. Különösen a migráció kérdését emelte ki, amely szerinte megosztó tényező, és javasolta, hogy azok az országok, amelyek nem akarják követni a közös migrációs politikát, kapjanak lehetőséget a kimaradásra.
Az orosz-ukrán háborúval és a békemisszióval kapcsolatban arról beszélt: több mint 22 év miniszterelnöki tapasztalattal rendelkezik, így személyesen is átélt és kezelt különböző konfliktusokat. Említést tett a balkáni háborúról és a grúziai háborúról, amelyeket közelről követett. Orbán szerint a béketeremtés egyik legfontosabb tanulsága, hogy a kommunikáció elengedhetetlen egy háború lezárásához.
Hangsúlyozta, hogy jelenleg nincs megfelelő kapcsolat Oroszországgal, ami gátolja a békefolyamatokat. A következő fontos lépés a tűzszünet, ami nélkül nem lehet béketárgyalásokat kezdeni. Kiemelte, hogy a békefolyamat sorrendje: először kommunikáció, majd tűzszünet, és végül béketerv.
Elmondta, hogy személyesen találkozott mind az ukrán, mind az orosz elnökkel, és arra a következtetésre jutott, hogy egyik fél sem akarja igazán a békét, mivel mindketten úgy vélik, hogy az idő nekik kedvez. Azt is hangsúlyozta, hogy a békéhez nemcsak a konfliktusban részt vevő felek, hanem egy szélesebb nemzetközi közösség – amit “béke barátainak” nevezett – támogatása is szükséges.
Kitért arra is, hogy a békemissziója célja az volt, hogy megértse, milyen esélyek vannak a béke megteremtésére. Ellátogatott Kijevbe, Moszkvába, Pekingbe, Washingtonba és Donald Trumphoz is, hogy feltérképezze a békefolyamat lehetőségeit.
Forrás: MTI/Atv.hu, Fotó: Orbán Balázs Facebook-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS