A mai adatok alátámasztják, hogy itt van a járvány harmadik hulláma, és a kórházban lévők száma folyamatosan emelkedik. Veszélyes pillanatban vagyunk, hiszen egyszerre van vakcina, másfelől megkezdődött a konzultáció, mindenki szabadulna, de közben itt van a harmadik hullám. Ha az oltások gyorsabbak lesznek, akkor életeket nyerünk, ha a hullám görbéje, akkor pedig életeket veszítünk majd – mondta el Orbán Viktor miniszterelnök a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hangsúlyozva, hogy a harmadik hullám letörésének eszköze a vakcina. Elmondta azt is: már 110 ezren írták alá a konzultációt.
A kormányfő elmondta, hogy a ma reggeli jelentés szerint 3093 új fertőzöttet regisztráltak, elhunyt 110 ember – az átlagéletkora az elhunytaknak 75,6 év volt –, 4024 főt ápolnak kórházban és 352 fő van lélegeztetőgépen. Meredeken emelkednek a számok, és ehhez kapcsolódva a kormányfő leszögezte:
Egy veszélyes pillanatban vagyunk, mert egyszerre van már vakcina, tehát oltunk. Másfelől megkezdődött a konzultáció az újraindításról, és már mindenki szabadulna, és közben beesett a harmadik hullám. Tehát most két görbe fut versenyt egymással: az egyik a vakcinák, beoltott emberek számának görbéje, a másik pedig az újrafertőzésnek, a harmadik hullámnak a görbéje. Amelyik görbe gyorsabb lesz, az dönti el a sorsunkat. Ha az oltások gyorsabbak lesznek, ha többen jelentkeznek oltásra, ha többen kérnek oltást, ha többen regisztrálnak, akkor életeket nyerünk, ha a harmadik hullám görbéje lesz az erősebb, akkor pedig életeket vesztünk.
A magyar egészségügy kiválóan vizsgázott
Orbán Viktor az ellátórendszer leterheltsége kapcsán elmondta, hogy a magyar egészségügy kivételesen erős, hiszen az elmúlt egy évben egyetlen terület sem volt olyan erőpróbának kitéve, mint a magyar egészségügy. A miniszterelnök elmondta, hogy a magyar egészségügy kiválóan vizsgázott. Leszögezte, hogy remek ápolóink vannak, és a stúdióból köszöntötte őket, hiszen ma van az ápolók világnapja. Hozzátette: hálásak lehetünk nekik, hiszen mások életének gyógyítására szentelik életüket. Orbán Viktor hangsúlyozta tehát, hogy kiválóak az ápolóink, világszínvonalúak az orvosaink, és a kórházaink is jók.
Szokás leszólni a magyar egészségügyet, de ez indokolatlan, mert az elmúlt egy év fényében azt kell mondanom, hogy ott olyan emberek dolgoznak (…), hogy összességében nyújtottak egy teljesítményt. Azt meg lehet mérni. Lehet sok mindent gondolni a magyar egészségügyről, de itt van mögöttünk egy év folyamatos terheléses tesztelés. (…) Azt kell mondanom, hogy a magyar egészségügy bírni fogja.
Orbán: én minden nap tanulok
Orbán Viktor kifejtette, hogy nagyok a tartalékok. Elmondta, hogy tavasszal a védekezés irányításának azt a módját választotta, hogy végigjárta a kórházakat, mert ő is látni akarta, hogyan veszik fel a harcot az ott dolgozók. Felidézte, hogy sokszor kellett beöltöznie, ami nem olyan egyszerű, mint elsőre tűnik, ha a megfelelő módon akarja az ember csinálni – hogy ne vigyen be fertőzést az átöltözésnél sem magára, sem a betegek közé –, itt katonai precizitás is szükséges. Látta, hogy minden nap tanulják az ott dolgozók, ezt hogyan kell csinálni.
Én 57 éves vagyok. Én minden nap tanulok. Tanulni nem szégyen, hiszen új dolgok jönnek, új kihívások elé kerül az ember. Persze van tapasztalatunk – az időseknek előnye van, mert ugye, mi már sok mindent láttunk, a fiatalok frissebbek, tehát nekik is van valamilyen előnyük –, de a lényeg, hogy minden nap meg kell tanulni valami új dolgot
– szögezte le, majd a miniszterelnök hozzáfűzte: olyannyira változik a világ az egészségügyben, hogy meg kell őrizni a tanulás képességét, akár 60-70 év felett is, és a magyar egészségügy a rátanulásban, a fejlődésben jól vizsgázott.
Az oltás önkéntes
Orbán Viktor az operatív törzs ma reggeli ülésének tapasztatalai birtokában elmondta, hogy 391 821 legalább már egyszer beoltott személy van jelenleg. Ez fel fog futni hamarosan 441 ezerre, onnan egy nagy ugrás következik be, itt tehát 8-10 nap alatt elképzelhető, hogy több, mint 650 ezer embert oltanak majd be. Az oltások számáról a kormányfő elmondta, hogy a folyamat jól halad.
Március elején juthatunk el oda, hogy 1 millió 225 ezer, és április elején oda, hogy 2 millió 582 ezer fő (lesz beoltva – a szerk.). Tehát húsvétkor közel leszünk ahhoz, sőt, az be fog következni, hogy akik máig regisztráltak, azokat mind be is tudjuk oltani. Ez azt jelenti, hogy mindenkit – nem sürgetek, mert az udvariatlan –, de arra biztatok, hogy regiszráljon, mert aki nem regisztrál, arról nem tudunk. Ha nem tudunk róla, nem tudjuk beoltani
– hangsúlyozta a kormányfő. Orbán Viktor nyomatékosította, hogy az oltás önkéntes, és ha valakinek nem felel meg a vakcina, akkor nem adják be neki. Ez mindenki egyéni felelősségi döntése, mert mindenki maga rendelkezik a saját életével, de mindenkit arra kér, hogy a járványban most felfutás van, így senki ne indulatból és felelőtlenül döntsön. Szerinte fontos a regisztáció, és ha felelősen cselekszünk, akkor így eljuthatunk odáig, hogy húsvétra sokakat be tudnak oltani.
Vakcinaverseny van
A miniszterelnök elmondta, hogy európai összevetésben nézve ma Magyarországon van az Európai Unió országai közül a legtöbb oltásra alkalmas vakcina. Kiemelte: egy Magyarországhoz hasonló méretű országhoz képest májusra 3,5 millióval több embert fognak tudni beoltani, mint a többi uniós ország. Mindezt csak azért, mert az ország nem csupán az akadozó uniós vakcinaellátásra támaszkodik, hanem saját beszerzési forrásokat is előmozdítanak. A miniszterelnök kiemelte, hogy nem szeretne okoskodni – ahogyan ő fogalmazott –, de szerinte a magyarok gondolkodnak és a magyaroknak elég erős az észjárása. Már novemberben látható volt – ahogyan Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter is figyelmeztetett rá –, hogy ugyanolyan helyzet alakulhat ki, mint tavasszal: kevesebb volt a védekezéshez szükséges eszköz a világpiacon, így lélegeztetőgépekből, maszkokból, köpenyek stb. hiány volt.
Novemberben mondta a külügyminiszter, hogy vakcinaverseny lesz. Mindegy, mint mond az Európai Unió, az vagy úgy lesz, vagy nem. Adja Isten, hogy úgy legyen. De ő mondta, hogy ne szolgáltassuk ki magunkat ennek, hanem indítsunk meg a világ minden pontján tárgyalásokat azért, hogy mikor fellép a vakcinahiány, akkor nekünk biztosan jusson elegendő vakcina. Ezért kezdtünk el tárgyalni novemberben az oroszokkal és a kínaiakkal
– emlékeztetett Orbán Viktor.
A magyar emberek élete az első
A kínai és orosz vakcinák fogadtatása kapcsán a miniszterelnök kiemelte, hogy a magyar emberek életét kell megmenteni, ezért nem igazán érdeki mások véleménye.
A magyar emberek élete csak nekünk fontos, a többieknek a sajátjuk fontos, ezért nekünk magunkra kell figyelni
– mondta el Orbán Viktor, és azt is hozzátette: tudták, hogy kritizálják majd őket, de egy lépéssel ezek előtt kell járnunk, és aki elöl megy, azt gyakrabban kritizálják. Elmondta, hogy most már a németektől kezdve sokan az orosz vakcina befogadásán dolgoznak, de majd eljön az idő, amikor a kínain is dolgozni fognak.
Ne rendüljünk meg, bízzunk az eszünkben és a saját érdekeinket követve haladjunk előre
– fűzte hozzá.
Mindannyian Müller Cecília kezében vagyunk
Arra a kérdésre, hogy mikor lehet a kínai vakcinával oltani, a kormányfő azt mondta, hogy mindannyian Müller Cecília kezében vagyunk, hiszen ő mondhatja meg, mikor olthatunk a kínai vakcinával. Müller Cecília azt válaszolta neki ma reggel, hogy jól haladnak. A kormányfő azt látja, hogy mindenki megfeszítetten dolgozik azért, hogy megmentse az emberek életét.
A baloldal túl messzire ment
A nemzeti konzultáció kapcsán Orbán Viktor elmondta, hogy a baloldal azért támadja a konzultációt, mert a támadás egy baloldali reflex. A baloldal szerinte egy hatalmi iskola, és Lenintől Rákosin át egészen Kádárig jön ez a hagyomány, de a formája változik.
Ők a hatalomnak mesterei és nem ismernek kíméletet, meg könyörületet. Ha hatalomról van szó, akkor a baloldal letapos, áttapos mindenkin. Ideértve a betegeket, meg a halálos betegséggel fenyegetett embereket is. Tehát, ha úgy gondolja a baloldal, hogy ő könnyebben kerül hatalomra, hogyha sikertelen a jobboldali nemzeti kormány oltási programja, ha sikertelen a járvány kezelése, akkor ennek hangot is ad. Nem árulnak zsákbamacskát. Hétfőn kezdődött a parlament, ott álltam. Hát, sistergett a gyűlölet körülöttem
– fogalmazott Orbán Viktor. A miniszterelnök elmondta, hogy látszódott, az ellenzék amellett érvel, hogy minél lassabban történjenek a dolgok. Kiemelte, hogy örült, amikor az ellenzék három hónappal ezelőtt megszavazta a felhatalmazást a járvány kezelésére, de most azt látja, hogy nincs esély az együttműködésre a baloldallal. Eltelt három hónap és nyíltan megtagadták az együttműködést, a másik oldalra álltak. Elmondta, hogy érti a politika logikáját, de szerinte a baloldal most túlságosan messzire ment, mert emberéletekről van szó, a saját szüleinkről, és bárki, akit elveszítünk, az valakinek az apja vagy az anyja, a fia.
Konzultáció – A kormány vállalja a felelősséget
A kormányfő azt is elmondta, hogy az újraindításért a felőlősséget a kormány vállalja. A konzultáció nem azt szolgálja, hogy mások hozzák meg a döntéseket. Szerinte akkor tudnak jó döntést hozni, ha minél több embert be tudunk ebbe vonni, de attól még a felelősség a kormánynál marad.
Ha a harmadik hullámot le tudjuk törni, akkor jöhet az újraindítás
– mondta el Orbán Viktor. A kormányfő elmondta, hogy sokat segítenek neki az emberek azzal, ha elmondják a véleményüket, ha világos, miben értenek egyet a kormánnyal.
A konzultáció hét kérdésről szól, és ezek a legfontosabb kérdések, amelyekről beszélni kell
– szögezte le.
A konzultáció jó hagyománya a magyar politikának, az emberek szeretnek benne részt venni
– emelte ki Orbán Viktor, aki elmondta, hogy egy nap alatt 120 ezren töltötték ki az ívet.
A V4-eket már senki nem becsüli le
A héten emlékeztünk meg arról, hogy harminc évvel ezelőtt alakult meg a visegrádi négyek. Orbán Viktor elmondta, hogy a Magyar Nemzetben is írt erről egy cikket, és Csehországban, Szlovákiában és Lengyelországban is megjelentek gondolatai arról, hogy a közép-európai népeknek szerinte mi a hivatása. A kétnapos krakkói találkozóról elmondta, hogy úgy látja, már korábban kikényszerítette a történelem, hogy szükség van egy ilyen együttműködésre.
Szlovákia stratégiai szerepet játszik, hiszen Magyarország az egyetlen olyan ország, amely nem szomszédos mindegyik visegrádi országgal. A lengyelek, a csehek, és a szlovákok mindegyike mindegyikkel, de Magyarország csak Szlovákiával. Szlovákia köti össze egyébként Közép-Európának a déli részét – ahová mi is tartozunk – az északi részével. Tehát stratégiai szerepe Szlovákiának van, tőkesúlya meg Lengyelországnak. Az egy 40 milliós ország, ezért baj (…), hogy összekössük fizikailag minél nagyobb áteresztőképességű csővezetékekkel, villamosvezetékekkel és közlekedési útvonalakkal Lengyelországot és Magyarországot
– összegzett a miniszterelnök. Orbán Viktor szerint alapvető magyar stratégiai érdek, hogy össze legyünk kötve közvetlenül Szlovákiával és Lengyelországgal. A miniszterelnök elmondta azt is, hogy a V4-ek gazdasági ereje jóval meghaladja a nyugat-európai országokét, és Németország legnagyobb kereskedelmi partnere a V4-ek. A visegrádi négyeket már senki nem becsüli le, mert van mögöttük teljesítmény, a legalacsonyabb munkanélküliség Európában ezekben az országokban van, a leggyorsabb gazdasági növekedés itt van.
Az európai gazdaság lokomotívjáról beszélünk
– fűzte hozzá.
A nyugatiak kinyitották a hátsó kapukat
Orbán Viktor szerint a nyugatiak sok ideig biztonságban érezhették magukat, mert a lengyelek, a magyarok pajzs és bástya voltak: a fenyegető, külső veszélyekkel szemben ők védték Európát.
Egy erős Közép-Európa nagyobb biztonságot jelent Nyugat-Európának. Most megváltozott a helyzet, mert migráció formájában beengedték a nem keresztény gyökérzetű kultúrákat is maguk közé, tehát ez a fajta kulturális nyomás és kihívás. (…) Mi megépítettük a kerítést, megállítottuk a migrációt. (…) Mi védjük az ő biztonságukat, bár nem olyan tökéletes biztonság ez, mert ők a hátsó kapukat kinyitották.
A miniszterelnök kifejtette, hogy szerinte egy okos nyugat-európai politikus tudja, hogy Európa biztonsága még így is nagyban múlik azon, hogyan állnak helyt a szlovákok, a lengyelek és a magyarok az unió külső határainak védelmében.
Ha Európa összetart, akkor meg tudja védeni magát a külső fenyegetésekkel szemben, ha azonban nem tart össze, hanem a külső ellenséget is megtámogatja azért, hogy a belső erőviszonyokat javítsa egy-egy országban a maga érdekében, akkor Európa rossz úton jár. (…) Egy erős Közép-Európa az Nyugat-Európa stratégiai érdeke
– zárta gondolatait a kormányfő.
Kiemelt kép: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS