Hazugság, ráadásul a tudatlanság iskolapéldája lehetne Hadházy Ákos és Donáth Anna legújabb figyelemfelkeltő akciója, hogy feljelentik a kormányt az Európai Uniónál. Itt halkan jegyeznénk meg, hogy olyan tevékenység miatt hőzöngenek, amelyhez az uniónak semmi köze. Képviselőként is tudniuk kellene, hogy mindaz, amit kifogásolnak, gazdaságilag nonszensz. Nézzük, miről is van szó.
Hadházy Ákos ma reggel tette közzé a Facebookon azt a bejegyzést, amelyben arról ír, hogy ők bizony Donáth Anna EP-képviselővel feljelentik a magyar kormányt “a 4iG tiltott támogatása miatt az EU-nál.” Szerintük ugyanis
Egyértelmű, hogy nemzetbiztonsági kérdés, hogy egyetlen ember kezébe, a 4iG tulajdonosához kerül-e a magyar internet kapcsolója. Ezért levelet írtunk az Európai Bizottságnak, hogy állapítsák meg, a cég működése nemzetbiztonsági kockázatot rejt, és nincs rendjén, hogy az állam hagyja, hogy ennyi kritikus infrastruktúra kerül egyetlen magántulajdonos kezébe.
Ezért arra kérik a Bizottságot,
hogy vizsgálja meg, a felvásárlásokat európai versenyjogi szabályok szerint is, hiszen a cég tevékenysége határokon átívelő. Illetve a cég tiltott állami támogatása-e az MFB 100 milliárd forintos, és az MNB 84,45 milliárd forintos pénzügyi segítsége.
Nos, itt azért érdemes elgondolkozni azon, hogy a két ellenzéki nagyágyúnak, vagyis Hadházy Ákosnak és Donáth Annának vajon miért nincs tudomása arról, hogy az MNB nem állami pénzeket osztogat és az MFB is piaci hitelezési tevékenységet folytat. Ráadásul a bank hitelezéshez felhasznált forrásokat a nemzetközi piacról szerzi. A Tisztelt Képviselőket az is hidegen hagyja, hogy az MFB növekedési kötvényprogramjára több mint száz nagyvállalat jelentkezett, a kötvényprogramban pedig kizárólag azok vehettek részt, akik a jegybank szigorú kritériumrendszerének eleget tettek. Ilyen például az, hogy megugorják az előminősítést, amit független, külföldi hitelminősítők segítségével folytatnak le – olyanokkal, amelyek a magyar piacot nem tudják befolyásolni. Aki nem felel meg, az részt sem vehet a kötvénykibocsátásban. Azokat pedig, akik versenyképesnek bizonyulnak, negyedévente monitorozzák, hogy megfelelően gazdálkodnak-e, és ha nem a feltételeknek megfelelő módon költik el a pénzt, akkor a hitelminősítő leminősíti őket. Tehát nem ajándékba kapott pénzről van szó, hanem a kötvény egyfajta hitelkonstrukció, amit vissza kell fizetni, ráadásul kamatostul, kedves Hadházy és Donáth képviselő úr/hölgy, legyenek kedvesek utánajárni. Nem ártana elmélyedni abban sem, hogy mitől kedvező egy kötvény (például, hogy az első három évben nem kell törleszteni). Némi segítséget adunk a témában: egyáltalán nem attól függ, hogy a piaci szereplők milyen kapcsolatban vannak a miniszterelnökkel. A témához némi adalék, hogy az MFB egy forint közpénzt sem helyez ki hitelként. Piaci hiteleket ad, nem a magyar állam pénzét osztja szét. Ez olyan elemi gazdasági tudás, amit nekik fejből kellene tudniuk képviselőként. Az ügy pikantériája, hogy a 4iG honlapján található információik szerint a cég Albániában és Montenegróban vásárol távközlési vállalatokat, így kérdés, hogy az EU-nak mi köze van egy magyar vállalat unión kívüli terjeszkedéséhez?
Javasoljuk a Magyar Nemzeti Bank és a Magyar Fejlesztési Bank oldalainak tanulmányozását… Higgyék el, nem is olyan nehéz értelmezni, milyen tevékenységet folytatnak!
Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS