A VISA és a MasterCard kivonulása Oroszországból, valamint az orosz bankok kizárása a SWIFT-rendszerből nem tette egyszerűvé a készpénzfelvételt és a fizetést, főleg most, amikor sok orosz utazik szabadságra. A Mir (Béke) bankkártya viszont egyre elfogadottabb lesz külföldön.
Georg Spöttle írása
A Mir bankkártyákat jelenleg 10 országban fogadják el, köztük Törökországban, Vietnamban, Örményországban, Üzbegisztánban, Fehéroroszországban, Kazahsztánban, Kirgizisztánban, Tádzsikisztánban, Dél-Oszétiában és Abháziában. A törökországi elfogadás talán a legfontosabb, hiszen Egyiptom és Thaiföld mellett Törökország az orosz turisták legkedveltebb desztinációja. Korábban Olga Szkorobogatova, az Orosz Nemzeti Bank elnökhelyettese a szentpétervári nemzetközi gazdasági fórum (SPIEF) alkalmával újságíróknak elmondta, hogy a Mir kártyákat hamarosan további négy országban fogadhatják el. Nem kétséges, hogy a nyugati hitelkártyacégek is óriásit buknak a szankciókon.
Miközben sok orosz nyaralni készül, tovább folynak a harcok a Donbaszban. Az ukrán hadsereg feladta Szeverodonyecket és visszavonulást rendelt el a város térségéből. Ezen nem is lehet meglepődni, hiszen a nehéztüzérségi arány egy a tizenöthöz az oroszok javára. A veszteségek is nagyon súlyosak ukrán oldalon. Az orosz erők légi, rakéta- és tüzérségi csapásai az éjszaka folyamán több mint 650 ukrán nacionalistát, 17 harckocsit és más felszerelést semmisítettek meg – közölte csütörtökön Igor Konasenkov altábornagy, az orosz védelmi minisztérium szóvivője.
Megérkeztek Ukrajnába az első nagyobb hatótávolságú, High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) típusú, precíziós rakétarendszerek – jelentette be Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter a Twitteren. Üzenetében a tárcavezető köszönetet mondott az Egyesült Államoknak és amerikai kollégájának, Lloyd Austinnak a „nagy erejű fegyverekért”, és „forró nyarat” ígért az „orosz megszállóknak”. Ez természetesen attól is függ, hogy a rakétarendszerrel elérik-e a frontot, illetve a támadási hatótávolságot. Ezt az orosz légierő nyilván minden erejével meg fogja akadályozni. Az Egyesült Államok kijevi nagykövetsége – az Ukrajinszka Pravda szerint – közölte, hogy az ukrán hadsereg maga határozhatja meg, hogy hol, milyen célpontok ellen alkalmazza a fegyvert. Félő, hogy ez azt is jelenti, hogy stratégiai célpontokat terveznek támadni az Orosz Föderáció területén. A HIMARS hatótávolsága 300 km, tehát alkalmas mélyebben támadni Oroszországot, vagy a Luhanszki és Donyecki Népköztársaságokat.
A német pénzügyminisztérium vizsgálja az Északi Áramlat–2 gázvezeték országon áthaladó szakaszainak államosításának lehetőségét – jelentette pénteken a Der Spiegel című lap forrásokra hivatkozva. Az újonnan épített orosz gázvezeték eddig még nem üzemelt, mert Németország az ukrajnai konfliktus előtt leállította az engedélyezését. A terv az, hogy a Németországi szakaszt leválasszák az Északi Áramlat–2 többi részéről és összekössék azt egy LNG- (cseppfolyósított földgáz) terminállal. Mivel itt egy orosz–német közös befektetésről van szó, nyilvánvaló, hogy Moszkva jogi lépésekkel fog élni az államosítás ellen. Érdekes, hogy „besértődött” a berlini kormány, mivel a Gazprom 40 százalékkal csökkentette a szállítást. Scholz kancellár szerint „Putyin támadást indított Németország ellen”. A német fegyverszállítások tényén, amellyel orosz életeket oltanak ki, szerényen átsiklottak a Bundestagban. „Sértődékeny májas hurka”, ahogy Andrij Melnyik ukrán nagykövet mondta nemrég. Lehet, hogy igaza volt?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS