Egyre több orosz történész ítéli el az 1956-os magyar szabadságharc szovjet eltiprását – mondta Horváth Attila jogtörténész a Karc FM Paláver című műsorában. A szakemberrel Stefka István, a PestiSrácok.hu lapigazgatója beszélgetett. Az apropó az 1956-os magyar forradalom és szabadságharc 60. évfordulója mellett egy hihetetlennek tűnő, Horváth Attila részvételével zajló moszkvai esemény volt, miszerint az orosz fővárosban 1956 alkalmából tartottak emlékkonferenciát.
Soha nem gondolta volna, hogy egyszer Moszkvában tart majd előadást 1956-ról – mondta a műsor elején Horváth Attila. A jogtörténész is furának titulálta, hogy 1956-os Emlékkonferenciát tartottak egy moszkvai gulág múzeumban. A meghívott orosz és magyar történészek nagyon sok kérdésről konszenzussal beszéltek. Egy érdekes előadásról is beszámolt, amelyen kiderült, több mint 100 orosz állampolgárt ítéltek el 1956-ban azért, mert annak ellenére is kiálltak a magyarok mellett, hogy milyen agymosó propagandát alkalmaztak akkoriban a szovjetek. Hozzátette azt is, komoly feladat lenne, ha magyar történészek kutathatnának az orosz levéltárban, hiszen arról, hogy mennyi orosz állt át magyar oldalra 1956-ban, viszonylag még keveset tudni.
Horváth Attila megemlítette, hogy egyes orosz történészek egyértelműen elítélik a magyar szabadságharc eltiprását, a szovjet beavatkozást és erős kritikával illetik a múltat. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni – emeli ki – hogy Oroszország hatalmas birodalom, ahol továbbra is milliók éltetik Sztálint és Lenint.
“Még bátornak kell lenni ahhoz, hogy az orosz emberek ne ellenforradalomként beszéljenek 1956-ról. A közvélemény átalakulása – míg mindenhová eljut az igazság – jóval hosszabb folyamat” – tette hozzá a szakember.
Véleménye szerint a közös deklarációk és a teátrális megnyilvánulások helyett arra lenne szükség, hogy a magyar és orosz kutatók közösen tárják föl az igazságot, a két társadalom pedig együtt dolgozza föl a múltat.
Fotó: Fortepan
Facebook
Twitter
YouTube
RSS