Egyre nagyobb a botrány a budapesti embervadászattal megvádolt olasz antifa Ilaria Salis miatt, aki az Európai Parlamentben akar elbújni a magyar igazságszolgáltatás elől. Az EP frissen megválasztott olasz képviselőnője ismét össze-vissza hazudozott külföldi lapoknak a magyar börtönviszonyokról, már csak erőszakos nemi közösülést nem hozott fel valótlanságoktól hemzsegő panaszáradatában. A büntetés-végrehajtás visszautasítja hazugságait. Közben a Fidesz–KDNP EP-képviselőcsoportja azt követeli az EP-től, hogy vonják meg az embervadászatban érintett olasz nő mentelmi jogát, ahogy azt a Fővárosi Törvényszék már kérte.
Az Európai Parlament nem lehet bűnözők menedéke, hívják őket Eva Kailinak, Marc Tarabellának vagy Ilaria Salisnak, a Fidesz–KDNP európai parlamenti (EP-) képviselőcsoportja mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy visszaélés a parlamenti mentelmi joggal ne történhessen meg – közölte a képviselőcsoport az MTI-hez eljuttatott közleményében szerdán.
Emlékezetes: 2023. február 9. és 11. között öt támadást hajtott végre egy külföldi állampolgárságú tagokból álló társaság Magyarországon. Hátulról rontottak rá olyan járókelőkre, akiket egy meg nem valósult rendezvény résztvevőinek véltek. Különféle eszközökkel, köztük viperával és gumiborítású kalapáccsal brutálisan bántalmazták őket. A megtámadott kilenc ember közül négyen súlyos, öten könnyű sérüléseket szenvedtek. Az áldozatok között volt magyar és külföldi állampolgár is.
A Budapesten elfogott antifa aktivista, Ilaria Salis ellen bűnszervezetben elkövetett három rendbeli, két esetben társtettesként, egy esetben bűnsegédként elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérlete miatt emeltek vádat Magyarországon. A per idén tavasszal kezdődött. Mivel Ilaria Salis június 9-én európai parlamenti mandátumot szerzett, a mentelmi jogára hivatkozva a bíróság a vonatkozó nemzetközi jogszabályok alapján felfüggesztette az ellene folyó eljárást és kiengedte a házi őrizetből. Ilaria Salis visszatért Olaszországba.
Győri Enikő, a Fidesz európai parlamenti (EP-) képviselője az üggyel kapcsolatban elmondta: a képviselőcsoport tiszteletben tartja az olasz emberek döntését. Határozottan elítéli ugyanakkor azt, hogy az olasz Zöld–Baloldali Szövetség azzal a céllal indította Salist az EP-választásokon, hogy a frissen szerzett mentelmi joga mögé bújva mentesülhessen másfél évvel ezelőtt elkövetett tetteinek következményei alól.
Bízunk benne, hogy az Európai Parlament, amikor a budapesti bíróság kezdeményezi, felfüggeszti Ilaria Salis mentelmi jogát, és így nem tud majd kibújni az igazságszolgáltatás alól
– fogalmazott a politikus.
A Fidesz–KDNP európai parlamenti képviselőcsoportja mindent meg fog tenni annak érdekében, hogy ilyen visszaélés a parlamenti mentelmi joggal ne történhessen a jövőben. Az Európai Parlament nem lehet bűnözők menedéke, hívják őket Eva Kailinak, Marc Tarabellának vagy Ilaria Salisnak
– tették hozzá.
A Fővárosi Törvényszék kéri Salis mentelmi jogának felfüggesztését
A Fővárosi Törvényszék június 14-én közölte a nyilvánossággal: felfüggesztették az úgynevezett “budapesti embervadászat” ügyében első rendű vádlottjával, Ilaria Salis-szal szemben a büntetőeljárást, és egyben az Európai Parlament (EP) elnökéhez fordulnak, hogy az európai testület hozzon döntést a nő mentelmi jogának felfüggesztéséről.
Magyarország Európai Unió mellett működő állandó képviselete június 12-én megküldte a törvényszéknek a 2024–2029-es ciklusra mandátumot szerzett európai parlamenti képviselők névsorát, amelyen az olasz Zöldek és Baloldaliak Szövetsége (AVS) képviseletében induló Ilaria Salis neve is szerepel.
Az Európai Unió kiváltságairól és mentességeiről szóló jegyzőkönyv szerint az EP ülésszakainak ideje alatt a testület tagjai saját államuk területén a parlamentjük tagjaira vonatkozó mentességet élvezik, a többi tagállam területén pedig mentességet élveznek mindenfajta őrizetbe vételre és bírósági eljárásra vonatkozó intézkedés alól. Az Európai Unió Bíróságának döntése szerint az immunitás már akkor megilleti a képviselőket, amikor a választási eredmények hivatalos kihirdetését követően a szervezet első ülésre utaznak annak érdekében, hogy az új jogalkotó testület megtarthassa az alakuló ülését.
Az Európai Unió Bírósága azt is rögzítette, hogy azt a személyt, akinek az Európai Parlamentbe való megválasztását hivatalosan kihirdették, a kihirdetés időpontjától úgy kell tekinteni, hogy őt megilleti a mentelmi jog. A hatályos jogszabályok értelmében a mentelmi joggal rendelkező személyt csak mentelmi jogának felfüggesztését követően lehet többek között gyanúsítottként kihallgatni vagy vele szemben kényszerintézkedést alkalmazni.
A vádemelést követően mentelmi jog felfüggesztése iránti indítványt a bíróság terjeszthet elő, az indítvány benyújtásával egyidejűleg pedig a büntetőeljárást fel kell függeszteni. Mivel a magyar jogszabályok szerint a személyi szabadságot érintő bírói engedélyes kényszerintézkedés megszűnik, ha az eljárást felfüggesztették, Ilaria Salis bűnügyi felügyelete megszűnt.
A büntetőeljárás azért indult Ilaria Salis ellen, mert a magyar ügyészség két esetben társtettesként, egy esetben pedig bűnsegédként, bűnszervezetben elkövetett életveszélyt okozó testi sértés bűntettének kísérletével vádolja.
Salis patkányokat vizionált egykori börtöncellájába
A fogvatartottak jogaiért és a neonácik térnyerése ellen szólalna fel az Európai Parlamentben a szélsőbaloldal olasz üdvöskéje, a bűnügyi tárgyalás elől Strassbourgba menekülő Ilaria Salis. A Guardian brit napilap által közzétett interjú szemérmesen elhallgatja, hogy mit is csinált pontosan Magyarországon a hazájában is többször elítélt aktivista, de siet hangsúlyozni, hogy Matteo Salvini és a Liga párt nem adott megfelelő segítséget Salis számára. A vádlottból hirtelen EP-képviselővé avanzsált olasz szélsőbaloldali antifa a baloldali Guardian brit napilapnak panaszkodva patkányokat vizionált egykori börtöncelláiba, ugyanakkor sajnáltatva magát elhallgatta, hogy mivel is vádolják pontosan Magyarországon.
Természetesen ez egy nagyon kemény időszak volt, egy olyan élmény, amely próbára tett, és még mindig nem épültem fel teljesen
− panaszolta Salis, akire a Guardian tanárnőként hivatkozik annak ellenére, hogy az olasz sajtó szerint soha nem volt állandó munkahelye, alkalmanként helyettesítő tanárként dolgozott iskolákban. A hosszú és „a vádakhoz képest teljesen aránytalan” büntetés (ha elítélik, akár 11 év börtönt is kaphatott volna) még mindig nagyon megrémíti – tette hozzá.
A magyar börtönviszonyokról terjesztett hazugságait a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága visszautasította. Már nem először.
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága határozottan visszautasítja a korábban antifa támadásokkal gyanúsított olasz nő újabb, valótlan tartalmú állításait. A korábban Magyarországon letartóztatott olasz nő a magyar büntetés-végrehajtási szervezetet becsmérlő kijelentéseket tett külföldi sajtóorgánumokban. Az alaptalan vádakat több alkalommal cáfoltuk már, sőt arra is lehetőséget biztosítottunk, hogy a hazai és nemzetközi sajtó munkatársai személyesen győződjenek meg az érintett volt fogvatartott elhelyezési körülményeiről
– írják a PS-nek eljuttatott közleményükben.
Kiemelt kép: Ilaria Salis a tárgyalóteremben is megmutatta valódi arcát. Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS