Mit csinál egy polgármester, aki nem a testület által elfogadott költségvetést hirdette ki, és ezért nyomoz ellene a BRFK? Megvonja a vállát, és tovább machinál a költségvetéssel. V. Naszályi Márta, az I. kerület párbeszédes polgármestere a helyi Momentummal közösen újabb furcsa feladatra szán az indokoltnál jóval nagyobb összeget: a pesti alsó rakparthoz hasonlóan a budai oldal is lezárásra kerül a Lánchíd környékén, ezt kihasználva pedig július 15-től augusztus 14-ig egy pihenő övezetet hoz létre a Fővárosi és a Budavári Önkormányzat a Döbrentei tértől a Halász utcáig. A resort, ahogy azt tavaly az ötletgazdák elnevezték, két részletben, összesen 1 kilométer hosszan nyúlik, amely teljes egészében fővárosi területet fed le. Ehhez képest Karácsonyék csak az alsó, 800 méteres szakasz után állják a cechet, míg a maradék 200 méter berendezésére bejelentkezett az I. kerület vezetése, nem is akármilyen áron: a negyedakkora szakaszt az első előterjesztés alapján tízszer annyi pénzből szeretné berendezni Karácsonynak V. Naszályi, mint amennyit a Fővárosi Önkormányzat költ az egész projektre.
Kilenc pad, nagyságrendileg 30, tavalyról, a pesti alsó rakpartról „újrahasznosított” virágláda, 6–8 aszfaltrajz és egy homokozó. Ez a „Buda Plázs”, a Duna-parti rizort felső szakasza, amelyre 20 millió forintot szeretett volna elkülöníteni V. Naszályi Márta, a Várnegyed párbeszédes polgármestere. Végül ez azért nem sikerült neki, de így is 10 millió forintjába fájt a finoman szólva is visszafogott pihenőövezet egyhavi (!) működtetése. Plusz az a néhány program, amelyet a helyszínen tartanak.
Mint ismert, idén nyáron a Lánchíd felújítása miatt egy hónapon át, 2022. június 20. és augusztus 20. között le lesz zárva az autós forgalom előtt a Döbrentei tér és Halász utca közötti szakasz a budai alsó rakparton. Ezt kihasználva Karácsony Gergely az I. kerülettel közösen egy, a pesti rakparton tavaly létrehozotthoz hasonló, ideiglenes pihenőparkot álmodott meg a rakpart aszfaltjára. Az összesen egy kilométeres szakasz végig fővárosi fenntartású terület, azonban kettéosztja a felújítás alatt álló Lánchíd. A híd pedig nemcsak a plázst szakítja ketté, hanem a költségelszámolás határát is jelöli: hiába fővárosi terület teljes hosszában a rakpart, a Lánchíd és a Döbrentei tér közötti szakaszt fizeti csak a Fővárosi Önkormányzat, míg a Halász utcáig tartó 200 méter szponzorálását az I. kerületi önkormányzat kapta. Bár önmagában furcsa, hogy V. Naszályiék ismét egy fővárosi fenntartású terület után fizetnek, ahogy azt tették az előválasztási kampány során a Vérmező esetében, ez csak a jéghegy csúcsa.
Információink szerint ugyanis a hosszabbik, 800 méteres szakasz berendezése nagyságrendileg kétmillió forintjába került a fővárosnak. Ehhez képest az I. kerület költ a rakpart hosszabbik részének bebútorozására; V. Naszályiék eredetileg ennek az összegnek a tízszeresét költötték volna el a „Buda Plázs” fantázianevű projektre, azonban ezt már nem tudták átnyomni a testületen, hiába van baloldali többség a kerületben.
Végül a negyedakkora szakasz „csupán” ötször lesz drágább, mint a hosszabbik, a főváros által szponzorált terület: a kerület gazdasági és jogi bizottsága, illetve annak baloldali többsége, a „plázs” megnyitása előtt egy nappal fogadta el azt a javaslatot, miszerint „mindössze” 10,9 millió forintot különítenek el a terület berendezésére – ami a fent látható módon sikerült –, valamint az ott rendezendő programokra, utóbbiakról azonban a mai napig nem látott napvilágot pontos tájékoztatás, pedig a rizort már nyitva áll. A szerződést, illetve az előirányzatról szóló számokat egyébként a budavári önkormányzat nem tette közzé a projekt elindulásának napján sem, csupán a gazdasági és jogi bizottság egyik előterjesztése tanúskodik az összegről. Külön érdekesség, hogy a forrást három részletből szedte össze az önkormányzat: két kiadási sorról is elvesznek milliós összegeket, a harmadik rész pedig a társadalmi megbízatású polgármesteri tartalékból lett elkülönítve, ami 2,5 millió forint.
Információink szerint ehhez Csobánczy Gábor, a kerület társadalmi megbízatású alpolgármestere azonban nem járult hozzá. Vagyis úgy tűnik, hogy a baloldalon már egymást is igyekeznek átverni a szereplők. Az pedig már csak hab a tortán, hogy állítólag a kieső pénzt a kulturális nonprofit kft. tegnap utolsó napját töltő ügyvezetőjével íratták alá, és a szervezettel finanszírozták meg. A Fővárosi Önkormányzat szintén nem büszkélkedett el az idei költségekkel, igaz, a Valyóval szerződő Budapest Brand egyébként is csak az ötmillió forintot elérő, vagy azt meghaladó szerződéseit teszi közzé.
A projekt kivitelezője egyébként az a Valyo, amely tavaly a pesti rakpartot rendezhette be, gyakorlatilag ugyanezért az összegért, ráadásul az alsó 800 méter berendezése városházi információink szerint csupán kétmillió forintba került.
A Város és Folyó Egyesületről szintén érdemes tudni, hogy a közhiteles adatbázis szerint tavalyi bevételeik kétharmadát a rakpart berendezése adta, vagyis az egyesület fő bevételei a fővárostól – illetve már a más baloldali önkormányzatoktól – származik. Ez pedig nem véletlen: a Valyo egyik legfontosabb háttérembere, aki magát „szervezőként” definiálja, a Niedermüller Péter-féle Erzsébetvárosban külső bizottsági tag, míg egy másik, a Duna-part fejlesztését ars poeticájaként megjelölő aktivista a Karácsony Gergely-féle „Zöld Munkacsoport” részvételi titkára.
Ez a forgatókönyv kísértetiesen hasonlít az előválasztási kampány során tapasztaltakra, amikor is V. Naszályi Márta azzal került a hírekbe, hogy miközben a „kivéreztetésre” panaszkodott, 30 millió forintot utalt át a Főkertnek a Vérmező karbantartására. Csakhogy a terület a főváros gondozásában áll, az összeg elküldése ellenére pedig semmi sem változott a Vérmező környékén. Viszont nem sokkal később új lendületet kapott Karácsony Gergely kampánya. Most pedig ismét sikerült teljesen indokolatlan módon, a szükségesnél sokkal több pénzt elégetni egy fővárosi feladat elvégzésére. Vajon ezúttal mivel rukkol elő Karácsony Gergely?
Facebook
Twitter
YouTube
RSS