Pesti Srácok

Ugye senki sem gondolja, hogy V. Naszályi kerületi pénzből finanszírozza Karácsony kampányát?

Ugye senki sem gondolja, hogy V. Naszályi kerületi pénzből finanszírozza Karácsony kampányát?

Néha majdnem meglepődünk az ellenzéki vezetésű kerületek szerződésein, aztán felidézzük az érintettek életrajzát, és mégsem. A kivéreztetésre panaszkodó baloldalon ugyanis még mindig van pénz, a kerületi közvagyonnak pedig nem kevés helye van. Például lehetne a kerületi közterekre is költeni, vagy a párttárs miniszterelnöki kampányára. A lehetőségek szinte végtelenek. A Várban V. Naszályi Márta pedig egészen kreatív felhasználási módot talált arra, hogy miképpen éljen a költségvetés adta lehetőségekkel. Természetesen mind tudjuk, hogy milyen fontos zöld beruházások valósultak meg a párbeszédes politikus kezének munkájából, az pedig, hogy még a fővárosi költségvetést is megtolja egy kicsit a párttárs kampánya alatt, természetesen csak egy teljesen független, és a körülményektől elszigetelt döntés.

Érdekes véletlenek sorát tapasztalhatják a budapestiek az utóbbi két évben. A legfrissebb ilyen „egybeesés” V. Naszályi Mártához és Karácsony Gergelyhez kötődik, akik versenyt rendeznek abból, hogy ki tud jobban panaszkodni a kormányra, csak azért, hogy aztán teljesen indokolatlan, az általuk vezetett önkormányzatnak semmit sem érő projektekre költsék a közvagyont. Karácsony esetében ilyen a plakátkampány, V. Naszályi szervezésében pedig a fővárosi fenntartásba tartozó Vérmező további rehabilitációját említhetnénk, ami kerületi pénzből fog történni. Történetünk szempontjából utóbbi, látszólag ártatlan eset az érdekes, hiszen ha jobban a mélyére ásunk a történéseknek, kirajzolódik egy érdekes „egybeesés”.

A Vérmező rehabilitációjával kapcsolatban V. Naszályiék még 2020-ban kérték a Fővárosi Önkormányzatot, hogy adja azt inkább kerületi kezelésbe, hogy ezután megkezdődhessenek a felújítási munkálatok, amelynek körében többek között a kopár, foltos aljnövényzetet kívánták rehabilitálni. A jelek szerint ez olyan jól sikerült, hogy immáron méhlegelőnek is alkalmas a terület, de ez már egy másik történet. A terület gondozásáért felelős Fővárosi Önkormányzat akkor összeállított egy tervezetet, leegyeztetve a kerület vezetésével, amelyet mindkét fél el is fogadott. Ennek értelmében a fővárosi fenntartású terek gondozásáért felelős Főkertnek kellett megvalósítania a Vérmező rehabilitációját, fővárosi költségvetésből. Majd jött a május, V. Naszályi pedig kihasználva az egyszemélyi határozathozatali lehetőséget döntést hozott arról, hogy:

Harmincmillió forintot fizet az I. kerületiek pénzéből V. Naszályi egy olyan projektre, amit a fővárosnak kellene finanszíroznia, hiszen fővárosi fenntartásban áll a Vérmező. Mindeközben Karácsony tízmilliókból kampányol. De ugye senki sem gondolja, hogy a párttársak bármi rosszat tettek volna?

Vagyis a párbeszédes politikus saját hatáskörében– bár állítólag egyeztetve a testülettel– egy személyben döntött arról, hogy harmincmillió forintot fizet a fővárosi cégnek egy olyan terület fenntartására, amelynek saját költségén lenne feladata a Vérmező gondozása, fejlesztése. A döntés ezért két feltételezésnek adhat teret: Karácsony vagy képtelen fenntartani a Fővárosi Önkormányzat gondozásába tartózó tereket – ezt korábban gyakorlatilag el is ismerte –, vagy valahova egészen máshova folynak el a baráti kerület forrásai. Zárójeles megjegyzés: a két eshetőség nem zárja ki egymást.

Nem feltétlenül kell jobboldali beállítottsággal rendelkezni ahhoz, hogy az ehhez hasonló seftelések szemet szúrjanak az embernek: a kampányt, amely az elmúlt időszak budapesti fejlesztéseiről szól, több, az előválasztáson részt vevő párt úgy értékelte, hogy a fővárosi önkormányzat közpénzből segíti Karácsony Gergely előválasztási kampányát. A kampány telefonos része már elindult, itt Karácsony Gergely hangján tájékoztatják a budapestieket az utóbbi időszak fővárosi történéseiről. Névtelenül nyilatkozó szakértőnk szerint a Karácsony- féle „ezt is csináljuk” plakátkampány nagyságrendileg éppen harmincmillió forint környékén mozoghat. Igen érdekes egybeesés ez, a baráti kerület indokolatlan költségvetési manőverét követően.

Az ellenzéki összefogás azon pártjai, amelyek nem Karácsonyt támogatják az előválasztáson, vizsgálatot is kezdeményeztek annak kiderítésére, hogy önkormányzati – akár kerületi, akár fővárosi – pénzből finanszírozza-e a főpolgármester saját propagandakampányát. A gyanút pedig csak erősíti, hogy az átláthatóságról és tisztességes gazdálkodásról – na meg kivéreztetésről – szónokló Karácsony támogatói azonnal elgáncsolták a kampányfinanszírozás kivizsgálására vonatkozó kezdeményezést.

Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
PestiSracok facebook image
Ajánljuk még

A patriotizmus maga a lázadás - Lajkó Fanni és Szűcs Gábor a Polbeatben

‎Polbeat 2024 december 16.
A mai világ arról szól, hogy egyáltalán ne legyenek nemzetek, ebben pedig a patriotizmus eszméje maga a lázadás. Nemigen maradt olyan uniós tagállam, ahol annyira hazaszeretők az emberek, mint mi, magyarok. Szerencsések vagyunk, hiszen Nyugat-Európában már kevert a társadalom, s lényegében nincs az embereknek nemzettudata - mondta a Polbeat című műsorunkban Lajkó Fanni, jogász az Alapjogokért Központ elemzője, aki másik vendégünkhöz, Szűcs Gábor jogász-elemzőhöz hasonlóan a Nemzeti Ellenállás Mozgalom alapító tagja. Szűcs Gábor ugyanerről így fogalmazott: nem elég önmagában, ha politikusok állnak ki egy ügy mellett, "nekünk is meg kell mutatni, hogy mi a fontos, mert a mi életünkről van szó". Huth Gergely kérdéseire elhangzott az is: Magyar Péter csak epizódszereplő lehet, előbb-utóbb el fog bukni és ezt ő is érzi.

Éles lőszerek és beütött, csuklyás alakok a tévészékház ostrománál – Császár Attila volt a Polbeat vendége

‎Polbeat 2023 március 11.
Hiába híresztelték az ellenkezőjét, azaz, hogy a 2006. szeptember 18-i tévéostrom idején a Hír TV és a mögötte állók szándékosan irányították a tömegeket, valójában mi oda mentünk, ahol a drámai események zajlottak, még a közvetlen feletteseinkkel sem volt idő egyeztetni róla. Gyűjtöttük az információkat az utca történéseiről, megvolt a technikánk, hogy ország-világ élőben követhesse azokat, tehát (sajnos egyedüliként a magyar médiában) a munkánkat végeztük – mondta a Polbeatben a Nézőpont Intézet Jótollú Magyar Újságíró-díjával frissen kitüntetett Császár Attila, aki az MTVA-nál, a Hír TV-nél és az Echo TV-nél végzett bő három évtizedes riporteri, szerkesztő-műsorvezetői munkájával érdemelte ki a kuratórium elismerését. Huth Gergely a műsorban lejátszotta azt az először a PestiSrácok.hu-n bemutatott, drámai belső rádiófelvételt, amelyen a lángoló tévészékházban minden bizonnyal szándékosan magukra hagyott rendőrök kiabálnak kétségbeesetten. Császár Attila válaszul kifejtette sok év oknyomozó riporteri munkája révén megalkotott teóriáját Gyurcsányék akkori, ördögi tervéről. Stefka István pedig a közös médiaháborús élményeket elevenítette fel "Csaszival", hiszen mindketten megtapasztalták, hogy milyen a sajtószabadság "balliberális" módra, amikor 1994-ben a visszatérő MSZP–SZDSZ-hatalom úgy rúgatta ki őket azonnali hatállyal a Magyar Televízióból, hogy még a hivatalos vezetőváltást sem várták ki.