Megint korrupciós ügyet orront – természetesen a Fidesz háza táján – Gulyás Márton, pedig az ügy teljes megértéséhez nem ártott volna megkérdeznie a saját barátait is. Például azt a Szücs Balázst, aki a Párbeszéd VII. kerületi képviselőjeként magabiztosan köti össze egy ingatlanpanamázás gyanújával egy fideszes képviselőtársát, miközben a saját kapcsolati hálójával nem büszkélkedik el. Pedig az is gyanúsan közel lehet ugyanahhoz az esethez, amelyikkel kapcsolatban vádaskodik.
A Partizán című Youtube-csatorna videójában leromlott állapotú, üresen álló, de kedvező helyen levő, erzsébetvárosi lakásokat keresett fel Gulyás Márton, amelyeket állítása szerint protekcióval kínált megvételre egy Tóth István nevű férfi. Az azóta csalás gyanúja miatt rendőrségi körözés alatt álló ember azt ígérgette, hogy segíteni tud azon üres önkormányzati lakások jóval a piaci ár alatti megvásárlásában, amelyekre pályázatot fognak kiírni – derül ki a Partizán videójából. Gulyás elképesztő oknyomozói teljesítménnyel azt is „kiderítette”, hogy Tóth István a helyi Fidesz segítője, hiszen a Facebookon ismerőse Vattamány Zsolt polgármesternek, Bajkai István országgyűlési képviselőnek és Benedek Zsolt önkormányzati képviselőnek, aki egyben a pénzügyi és kerületfejlesztési bizottság elnöke. Sőt, utóbbival még egy sörözés alkalmával, másokkal közösen készült fényképei is megtalálhatók a közösségi oldalán, ami Gulyás szerint kétséget kizáróan bizonyítja, hogy országos cimborák. Mindezt tetézi, hogy Tóth és élettársa terjesztette, illetve terjeszti az önkormányzati magazinokat. A Partizán által szervezett lakossági fórumon aztán az egyébként református lelkészként működő Szücs Balázs, a Párbeszéd önkormányzati képviselője – mindezeken felbátorodva – lakáspanamával vádolta meg Benedek Zsoltot, és lemondásra szólította fel.
Kiderült azonban, hogy az a lakás, amelynek az elpanamázásával Szücs Balázs megvádolta képviselőtársát, valójában egy romos padlást jelent, amelyre a fideszes képviselő a párjával közösen csupán ajánlatot tett azzal a szigorú kikötéssel, hogy semmiféle ráépítést nem hajthat végre, illetve legfeljebb egy lakást alakíthat ki ott. Az ügyletben a társasház járt el, hiszen az önkormányzat csupán az épület kisebbségi tulajdonosa. A lakók ráadásul egyhangúlag támogatták az eladást, hiszen a pénzt a szükséges tetőfelújításra és más karbantartási munkákra fordíthatják; ezekre enélkül nem lenne fedezete a társasháznak, és akár fejenként másfélmillió forintos célbefizetést kéne előírni az ott lakóknak, a tervezett felújításoktól függően. A keddi bizottsági ülésen a ház számvizsgáló bizottsági elnöke el is igazította a vádaskodókat az ügyben, és tolmácsolta a ház lakóinak felháborodását. Benedek Zsolt a vádaskodással kapcsolatban feljelentést tett rágalmazás és becsületsértés miatt.
Rendes áron értékesítették a lakásokat
A Partizán videójából szintén kiderül, hogy mintegy ötszáz lakás áll üresen Erzsébetvárosban; mindezt azzal a felhanggal közölte, hogy az önkormányzat csak ül rajtuk, ahelyett, hogy kiadná, használná azokat. Önkormányzati információink szerint ezen lakások jelentős része felújítás alatt áll, szintén nem elhanyagolható részüket pedig azért nem újítják fel, mert bontásra ítélt épületben vannak. Egy további hányadukat meg kell tartani szociális célzattal, hogy legyen tartalék, ha valakinek hirtelen lakásra lenne szüksége (például a saját lakása lakhatatlanná válása miatt), további néhány lakást pedig ingatlangazdálkodási céllal tart fenn az EVIN, azaz az erzsébetvárosi vagyongazdálkodási cég.
A Tóth István által állítólag megvételre ajánlott lakások közül kilencet azóta értékesítettek egy augusztusi pályázaton, és mindegyiket ugyanaz a befektető – Schadl György, a Magyar Bírósági Végrehajtói Kar elnöke – vásárolta meg. Miután a nyilvános pályázaton nyolc esetben csak egyetlen ajánlattevő volt, Schadlnak nem volt nehéz dolga; az önkormányzatnak csupán a kikiáltási árra volt ráhatása, és a lakások nem nyomott áron, hanem lerobbant állapotukban is 500–700 000 forintos négyzetméterenkénti áron cseréltek gazdát.
Szücs Balázs elfelejtett segítője és a véletlenek
Az oknyomozó szerepében tetszelgő Gulyás Márton döbbenten vette tudomásul, hogy a lakásokat olcsón megvásárlásra ajánlgató Tóth István rendelkezett a társasházak kapukódjaival és a kínálgatott lakások pontos címével, valamint kulcsával. Igazán meglepő egy lapterjesztőtől. Ehhez a műsor készítője hozzáteszi, hogy csak az önkormányzat, illetve az EVIN rendelkezhet ezekkel a kulcsokkal. Ez valóban így van, csakhogy van még valaki, aki hozzáférhetett a kulcsokhoz, és akit Gulyás Márton valamiért „kifelejtett” a lehetőségek közül.
Mégpedig Gulyás barátja, Szücs Balázs, aki a lapunk birtokába került dokumentumok szerint előszeretettel járt-kelt önkormányzati tulajdonú ingatlanokban úgy, hogy képviselői jogával élve kikérte a kulcsokat az EVIN-től. További hihetetlen véletlen, hogy maga Szücs is jól ismeri Tóth Istvánt, hiszen az ő képviselői beszámolóját is az ingatlanpanamázással gyanúba hozott, körözött férfi terjesztette. Gulyás logikája alapján tehát Tóth István nemcsak a helyi Fidesz segítője, hanem a baloldalé is. Ha a kulcsok a megtekintések idejére kikerültek az EVIN-től, utána már igazán nem volt nagy művészet lemásolni azokat. Ezt a verziót erősíti az is, hogy Tóthot maga az EVIN Zrt. vezérigazgatója, Olajos János jelentette fel, miután értesült az újságkihordással foglalkozó férfi gyanús ügyeiről.
Jogosnak tűnik tehát a feltételezés, hogy Tóth egy ismerősétől juthatott hozzá a kulcsokhoz, ám ez az ismerős – Gulyás Márton állításával szemben – nem feltétlenül az EVIN alkalmazottja, hanem simán lehet egy önkormányzati képviselő is. Például olyasvalaki, aki többször kért már ki kulcsokat, és Tóthot is ismeri. Szücs Balázs sajtótájékoztatót is tartott az ügyben, de itt ő maga is elfelejtette megemlíteni, hogy ugyancsak közeli viszonyban áll Tóth Istvánnal.
Gyanús alakok vallomására hivatkozik Gulyás
Gulyás Márton olyan embereket is megszólaltatott a videójában, akiknek elmondásuk szerint Tóth István olcsó lakásokat kínált fel, becsapta őket, és előlegként pénzt csalt ki tőlük. A kitakart arccal nyilatkozó emberek kiléte is megér egy kört, hiszen egyikük sem ismeretlen a hatóságok előtt. Az egyik férfi valószínűleg Tóth Zoltán, akit korábban sikkasztás gyanújával hallgattak meg, a másik alighanem Csorba Sándor, akinek – információnk szerint – a XI. kerületben ismert a neve uzsoraügyekben és játékfüggők kihasználásában. Az önkormányzat tájékoztatása szerint egyikőjük sem kapott lakást a kerülettől.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS