Ausztrália lassan tényleg kivívja azt az elismerést, hogy akár a V4-ekhez is csatlakozhatna, ha kicsit közelebb lenne, legalábbis ami a bevándorláspolitikát illeti. A folyamat már akkor elkezdődött, amikor a Scott Morrison volt kincstárnok, korábbi bevándorlásügyi miniszter kitalálta az ország határozott és kemény bevándorláspolitikáját, most pedig némi hatalmi harcot követően ő került a miniszterelnöki székbe, Malcolm Turnbull helyére. A politikusról azt érdemes tudni, hogy liberális nézeteket vall, ami a gazdaságot illeti, a migráció kérdésében és az alapvető értékekben pedig keményvonalas konzervatív, aki a keresztény értékeket tartja a legfontosabbnak.
Én vagyok az Úr, aki szeretetet, jogot és igazságot teremtek a földön, mert ezekben telik kedvem – így szól az Úr! (Jeremiás próféta könyve, 9:24)
– mondta az első parlamenthez intézett beszédében Scott Morrison, amikor arról beszélt, hogy milyen értékek származnak a hitéből.
A keményvonalas keresztény politikus most Malcolm Turnbullt váltotta a miniszterelnöki székben, ami miatt a migránssimogatók teljes joggal aggódhatnak, mert az ország valószínűleg továbbra is ragaszkodni fog a sokat bírált bevándorláspolitikájához. A “Szuverén Határok Művelete” névre hallgató program Scott Morrison nevéhez fűződik, amelyet Tony Abbott miniszterelnök vezetett be újra 2014-ben, és visszavezette a pro-migrációt képviselő Rudd-kormány által eltörölt védelmi vízumot. A művelet értelmében a katonaság hatáskörébe került a hajóval érkező menedékkérőkkel szembeni eljárás. A katonai hajók a mai napig szolgálatot teljesítenek Ausztrália partjainál azzal a céllal, hogy feltartóztassák, illetve indokolt esetben visszavontassák Indonézia felé a migránsok hajóit. Ha egy hajó valamilyen oknál fogva elérné Ausztráliát, akkor a Karácsony-szigeten kerül sor a menekülés okainak érdemi vizsgálatára, ahonnan aztán a naurui vagy Pápua Új-Guinea-i befogadó állomásokra kerülnek.
Új szabályok vannak érvényben ennek a kormánynak az irányítása alatt, így mindenkit arra bíztatok, hogy gondolja át, hogyan dönt, és döntsön úgy, hogyan éli tovább az életét és nem marad itt, hanem megragadja a lehetőséget, hogy visszamegy abba az országba, ahonnan eredetileg jött
– mondta akkor Morrison a Manus- és Nauru szigeteken ideiglenes elszállásolt illegális bevándorlóknak.
Hozzátette:
Ha úgy döntenek, nem mennek haza, akkor nagyon nagyon hosszú időt tölthetnek el itt.
A szabályozás szigorúnak tűnik, de semmiképp nem lehet ráfogni, hogy nem volna következetes. A szigetország igyekszik érvényesíteni a humanitárius szempontokat, vagyis hogy a valóban rászorultak, a menekültstátuszért joggal folyamodók meg is kaphassák azt. Ausztrália például elkötelezett a Dél-Afrikában meghurcolt, megalázott, fehér farmerek megsegítésében. A kontinensen már több ezren telepedtek le és kezdtek új életet, hála az ország bevándorláspolitikájának.
Ausztrália és Magyarország egyébként sok ponton egyetért az illegális migráció kérdésében. Erről Szijjártó Péter beszélt február végén a Külügyminisztériumban, ahol közösen tartott sajtótájékoztatót Julie Bishop ausztrál külügyminiszterrel. Megállapították, a migráció rossz, veszélyes és meg kell állítani, illetve azt is kifejtették, hogy egy ország számára a legfontosabb a szuverenitás megőrzése, amely ott kezdődik, hogy egy ország eldöntheti, kit fogad be és kivel szeretne együtt élni. A magyar külügyminiszter elmondta: ésszerűnek tartja, hogy Ausztrália külső helyszíneken dolgozza fel a menedékkérelmeket, az EU-nak is külső hotspotokon kellene ezt megtennie. Ésszerű az is, hogy Ausztrália harmadik országokban telepíti le az illegális bevándorlókat.
Az új miniszterelnök a migráció kérdése mellett más területeken is határozott elképzelésekkel rendelkezik, ilyen például a belviszályok által megtépkedett ausztrál belpolitika rendbetétele.
Ezen kívül Morrison volt az egyik olyan politikus, aki tavaly nemmel szavazott az azonos neműek házasságára, amelyet aztán végül bevezettek a szigetországban, miután a parlament alsóháza csütörtökön elsöprő többséggel megszavazta azt, mert állítólag egy országos felmérésben a választópolgárok csaknem kétharmada támogatta.
Forrás: The Guardian, Breitbart; Vezető kép: NewIndianExpress
Facebook
Twitter
YouTube
RSS