Bár a média már szombaton kikiáltotta Joe Bident az amerikai elnökválasztás győztesének, a harc a bíróságokon folytatódik a Fehér Házért. Trump elnök ugyanis már döntetlen állásnál jelezte, jogi lépéseket fog tenni, hogy felfedje a demokraták csalásait. Az amerikai választási rendszer sajátosságaiból adódóan pedig egyáltalán nem kizárt, hogy érdekes dolgokat találnak a vizsgálatok, ellenőrzések során. Mindent azonban nem lehet kiszúrni, hiszen a rendszer a szavazatok begyűjtésétől a regisztráción át a feldolgozásig leginkább az egyének becsületességére épül, ami ebből kifolyólag sok ponton kijátszható. Ezek közül mutatunk be néhányat, miközben a későbbiekben beszámolunk az újraszámlálás legfrissebb fejleményeiről.
A média győztesnek hirdette ki Bident, Donald Trump azonban közleményt adott ki, melyben azt írja: nincs vége! Az elnök szerint Joe Biden még nem hivatalos győztes egyik államban sem, főleg nem a billegő államokban, ahol éppen a kötelező újraszámolást kezdik meg, vagy olyan államokban, ahol súlyosan megsértették a kampány szabályait a demokraták. Trump szerint ilyen állam Pennsylvania is, ahol nem engedélyezték a jogi megfigyelőinek, hogy monitorozzák a számlálási folyamatot. Az elnök jelezte, a csalások miatt bíróságra viszik az ügyet.
Hétfőtől bíróság elé visszük az ügyet, hogy biztosítsuk a választási törvények maradéktalan betartását és azt, hogy a valódi győztest iktassák be hivatalába. Az amerikai nép tisztességes választásokat érdemel: ez azt jelenti, hogy megszámlálják az összes törvényes szavazatot, a törvényteleneket viszont nem. Csak így lehet biztosítani a közvélemény teljes bizalmát választásainkban. Döbbenetes, hogy a Biden-kampány nem hajlandó egyetérteni ezzel az alapelvvel
– írta az elnök.
A demokratákat azonban nem éri sokként az elnök bejelentése: Biden kampánystábja, valamint az őt támogató mainstream média már közel egy éve visszatérően, a választáshoz közeledve pedig már rendszeresen próbálta hitelteleníteni Trumpot, azzal, hogy az elnök nem fogja elfogadni a – gyanús körülmények között elszenvedett – vereséget, ami sérti a demokrácia alapelveit. Az, hogy a demokraták ezzel párhuzamosan a visszaélésre legalkalmasabb levélszavazást propagálták, akár véletlen is lehetne, ha a politikában hihetnénk a véletlenekben.
Most tehát folytathatják Trump jól bemelegített hiteltelenítését, miközben az amerikai választórendszer minden kiskapuját kihasználhatták a demokraták. A feltételezett, és esetenként nyilvánvaló visszaélésekről a választások során világszerte beszámoltak a konzervatív portálok, míg a mainstream média mélyen hallgatott. Pedig lett volna miről íni.
Így lehet(ett) elcsalni a választást
Az amerikai lehetne akár a választási rendszerek ementáli sajtja, tele van lyukakkal, amelyek mind választási csalásra adhatnak lehetőséget. Ezek közül a három legismertebb a névsor-manipuláció, a szavazatszüret, és az illegális voksolások.
A névsor-manipuláció az első fő módszer a választói névsorok felpumpálása. A 3243 amerikai megyéből – és annak megfelelő közigazgatási egységből – kétszáznegyvennégyben több regisztrált szavazó van, mint ahányan legálisan szavazhatnak. Fontos körülmény, hogy Amerikában kötelező előre regisztrálni a szavazáshoz. Az ötvenből huszonkilenc tagállamban több regisztrált szavazó van, mint legálisan ott élő helybéli, nyolc államban pedig több regisztrált szavazó van, mint választókorú lakos. New York városában például a rendőrség hatvanháromszor nyomozott választási csalások ügyében, és hatvanegyszer valóban csalásra bukkantak. Más városokban és tagállamokban hasonló arányú eredményeket produkáltak a nyomozások.
A második csalási módszer az úgynevezett szavazatszüret. Floridában – amely az egyik állam, ahol több a regisztrált szavazó, mint a legálisan ott élő – 2016-ban engedélyezte a szavazólap-igénylést, azaz azt, hogy harmadik fél gyűjthesse össze a szavazólapokat. Ez konkrétan úgy működik, hogy egy aktivista szervezet bemegy egy intézménybe – például öregotthonba –, összegyűjti a szavazatokat, mondván, eljuttatja a szavazatszámláló bizottsághoz azokat, majd utána kidobja, vagy megváltoztatja őket. Az, hogy a pártok szimpatizánsai nem manipulálják-e a másik pártra leadott szavazólapokat ezzel a módszerrel, egyszerűen kideríthetetlen.
2018-ban a kongresszusi választások éjszakáján a döntően demokrata Kaliforniában David Valadao republikánus kongresszusi képviselő ötezer szavazattal vezetett riválisa, a demokrata T. J. Cox előtt. A két jelölt közt akkora volt a különbség, hogy a legtöbb lap győztesnek hirdette Valadaót, de egyszer csak késő éjjel beérkezett egy rakat szavazatszürettel összeszedett voks, és az ötezres előny nyolcszázhatvankét szavazatos vesztéssé változott. Kísértetiesen hasonlít az eset arra, mint ami most Michiganban, Wisconsinban, Pennsylvaniában és Georgiában történt. Természetesen pusztán véletlenül.
Az illegális voksolás a választási csalás harmadik módja az, hogy állampolgársággal nem rendelkező egyének szavaznak. A demokrata szavazók ötvenhárom százaléka támogatja Amerikában, hogy az illegális bevándorlók szavazati jogot kapjanak – és akkor a legális bevándorlókról, akiknek nincs állampolgársága, nem is beszéltünk.
Ezek eddig mind közismert, tapasztalati módszerek voltak, vagyis korábban is léteztek az amerikai választási rendszer anomáliájaként. Az idei elnökválasztás azonban nem csak a maratoni szavazatszámlálás miatt volt történelmi, a csalások is szintet léptek.
A Demokrata Párt “szellemhadserege”
Biden ingatag győzelme valóban történelmi: az Egyesült Államok egyetlen korábbi elnökét sem támogatta annyi elhunyt, mint a demokraták jelöltjét. A demokraták vélhetően valamilyen sötét varázslattal szellem-szavazók egész hadseregét idézték meg, vagy egyszerűen csak csaltak. Egy felmérésben ugyanis háromszázötvenhárom megyét és nyolc államot találtak, ahol több választónak engedélyezték a szavazást, mint ahányan ott élnek. A szellemszavazók elsősorban a levélszavazatok esetében adnak lehetőséget a csalásra, Biden és kampánycsapata pedig már hónapok óta buzdít arra, hogy támogatói ebben a formában adják le voksaikat.
A legdurvább eltérést egyébként a – nem meglepő módon – a csatatérállamnak számító Coloradóban találták, ahol hatvannégy megyéből negyvenkettő ilyen volt. Szintén különös egybeesés, hogy a levélszavazatokat egy furcsa, több órás szünet után kezdték csak el számolni néhány tagállamban, és van olyan is, ahol még mindig tart ezek számolása. Érdekes módon ezek kivétel nélkül olyan államok, amik kritikusnak számítanak a demokrata elnökjelöltnek.
A demokraták persze nem ragadtak le a puszta csalásnál, a nyomokat is el akarták tüntetni. Mivel azonban ez nem sikerült, eltüntették inkább a kétkedőket, és a Cukorhegyi Gulágra száműzték azokat, akik az elcsalt szavazatok újraszámlálását követelték. A Facebook pusztán a szólásszabadság jegyében csütörtökön letiltotta a Stop the Steal! – Állítsd meg a lopást! – nevű népes amerikai csoportot, mert állítása szerint annak több tagja erőszakra buzdított, sokan pedig hamisan állították, hogy a Demokrata Párt elcsalja az elnökválasztást. Pedig nem éppen jelentéktelen közösség alakult ki: a csoportnak két nap alatt több, mint négyszázezer tagja lett. Az indokolás egyébként az volt, hogy a tagok által szervezett békés tüntetést erőszakos szervezkedésnek minősítette a Facebook, ami már a végtelen tolerancia határain is túlment. Nem úgy, mint például a fél Amerikát szó szerint lángba borító BLM- tüntetéssorozat, amivel semmi baja nem volt a Facebooknak.
Nem mondható tehát, hogy a demokraták felkészületlenek lettek volna a választásokra. Erre pedig Joe Biden is rendkívül büszke volt mikor nyilatkozott, neki van a legjobb, legkiterjedtebb választási csaló bizottsága:
Trump nem hagyja annyiban, folytatódik a küzdelem
A még regnáló elnök úgy tűnik nem adja könnyen magát, és perre megy az általa felfedezni vélt választási csalások miatt. Reményre adhat okot a republikánusoknak az a városi legenda, miszerint Trump valójában hagyta csalni a demokratákat, és az érvényes szavazólapokat speciális jelzéssel látta el, így leleplezve a baloldal csalásait.
Vasárnap azonban már arról szóltak a híradások, hogy az elnök veje arról próbálta meggyőzni Trumpot, hogy ismerje el a vereségét. A Fox News szerint is a még hivatalban lévő elnök békés hatalomátadásra készül. A republikánusokhoz közeli csatorna az elnök környezetében lévő forrásai szerint békésen át fogja adni a hatalmat, amennyiben a jogászai által beadott kereseteknek nem sikerül megnyitniuk egy második elnöki ciklus lehetőségét.
Egyelőre még nem adta fel az elnök, a Fox News arról is írt, hogy ismételten kampánygyűlések sorát szervezik a republikánusok, ahol ezennel nem hagyományos kampánybeszédeket fog tartani az elnök, hanem a folyamatban lévő vizsgálat részleteiről tájékoztatja a részvevőket. A gyűlések mellett Trump azt tervezi, hogy az állítólagosan szavazó, de valójában elhunyt emberek gyászjelentéseit is felhasználja a választási csalás bizonyítékaként. A kampány Georgia, Arizona és Pennsylvania államokban is az újraszámlálást felügyelő csapatokat küld, ezekben az államokban ugyanis rendkívül magas volt a fantomszavazatok száma.
Az elnök nagyon élesen bírálta az eredményeket. A Twitteren úgy fogalmazott, hogy ki kell vizsgálni a választási csalásokat, valamint újra kell számolni a szavazatokat, főként Philadelphiában és Detroitban.
Kész története van most már országunkban a választási problémáknak
– ezt írta az elnök megjegyezve, a demokratákat tolvajok, a nagyvárosok hatalmi gépezeteit pedig korruptnak nevezte. Mindezt azzal is alátámasztotta, hogy egy brit választási szakértő leírta: lehetetlen, hogy Biden jobban teljesített néhány államban, mint korábban Obama.
Ahol szükség volt rá, ott ellopták azt, amit el kellett lopniuk.
– írta Donald Trump.
Az egykori New York-i polgármester, a republikánus Rudy Giuliani azt írta a Fox News információi szerint, hogy négy vagy öt periratot fognak benyújtani feltételezett választás csalások miatt. Ezek mind a csatatér-államokban elkövetett, a republikánusok által feltételezett választási visszaélésekre fognak vonatkozni. Giuliani hozzátette: Trump helyesen teszi, hogy még mindig nem adta fel a küzdelmet:
Tényleg rossz lenne, ha már most elismerné a vereségét. Erős bizonyítékok vannak arra vonatkozóan, hogy legalább három vagy négy, de akár tíz államot is ellophattak.
– fogalmazott az ügyvéd.
Fotó: MTI/EPA/Rick D’Elia
Facebook
Twitter
YouTube
RSS