Ahogy azt már említettük a belvárosban minden megvan, mi szem-szájnak ingere. Úgy is mondhatnám, hogy mindent az ember szájába raknak, mozdulni sem kell érte, csak le kell nyelni. Viszont nem mindegy, hogy mit! Városunk tele van műanyag kaját áruló gyorsétteremmel, na meg az élelmiszer boltok polcai is roskadoznak az ízfokozókkal és ismeretlen eredetű E-betűkkel teledobált élelmiszernek minősített izéktől. Az átlag hiper- és szupermarketekben minden megvan, ami külföldről beszerezhető olcsó és rossz. Meg olyan is van, ami drága és szar. Hiszen a mi országunk mindenkit beenged a piacára, minden gyárat eladtunk, hogy végül ugyanazt a terméket megvehessük olcsóbban és sokkal hitványabb minőségben, csak, hogy tutira ne kelljen semmit magunknak előállítani. Van, akinek ez így jó, de az elmúlt pár évben megfigyelhetővé vált egy új trend. Vannak olyan dekadens egyének, akik még hisznek abban, hogy jó minőségű magyar terméket igenis elő lehet állítani Magyarországon és el is lehet azt adni. Hiszen szeretjük a hazait és Budapest tökéletes helyszín a kézműves magyar termékek népszerűsítésére és terjesztésére.
BÓTA NIKOLETT – Pesti Mese/Nulla6egy Facebook-csoport
Mivel az emberek az utóbbi években elkezdtek egészségtudatosabban táplálkozni, alaposabban megválogatják, hogy mit is vesznek meg. Ezzel egy időben elkezdték azt is figyelni, hogy mi honnan érkezik kis hazánkba. Hiszen miért a külföldit vegyük meg, amikor van nekünk magyar is? De még milyen! Finom, tiszta, ízfokozóktól mentes és gyönyörű csomagolású. És, külön jó, hogy ezek egy karnyújtásnyira vannak tőlünk.
Úgy is mondhatnám, hogy Budapest jelenleg a magyar kézműves élelmiszerek virágkorát éli. Kezdjük az alaptól: ha lemész bármelyik piacra, 100% az esélye, hogy találkozol olyan nénivel és bácsival, aki saját készítésű kis házi sajtját, vaját és egyéb portékáját árulja. Máris felcsillan a szemed, hiszen ez házi, nincs agyonnyomva tartósítószerekkel és még csak le se kellett utaznod érte vidékre. Útközben már el is kezded majszolni a snidlinggel dúsított tehénsajtot.
Mész, mész az Oktogonon, befordulsz a körútra és a Nyugati felé veszed az irányt. Egyszer csak megakad a szemed valamin. Valamin, ami eddig nem volt ott és nem egy kávézóra gondolok. Cserpes Tejivó, hirdeti a felirat. Gyorsan a zsebedbe gyömöszölöd a sajtot és megnézed magadnak a helyet. Találhatsz itt pékárut, turmixokat, italokat, tejet, szendvicseket és salátákat is. 1992 óta vásárolhatunk Cserpes tejtermékeket, amik egyben megfizethetők és nagyon finomak is. Tulajdonosa Cserpes István szívvel lélekkel látott neki vállalkozásának és olyannyira sikerre vitte, hogy megkapta a Superbrands 2013 védjegyet. Budapesten jelenleg 3 tejivója működik.
Valami különlegesre vágysz? Azt is megkapod, csak körbe kell nézned kicsit. A teljesség igénye nélkül összegyűjtöttem nektek pár boltot, ahol igazi gasztro különlegességekre bukkanhattok. Kezdjük a sokak által ismert Culinarissal. Nem elsősorban kézműves termékekre szakosodtak, mottójuk inkább a különleges, de azért szép számmal találhattok itthon készített finomságokat is. Három boltjuk van a városban, így nem mondhatjátok, hogy, jajj, de sokat kell utazni…”. Minden ország kínálatát megtalálhatjátok náluk és nem hinném, hogy tudtok olyan különleges élelmiszert mondani, ami zavarba hozná őket. Magyar termékekből pl. kézműves csokikat (pl. Harrer Agárdi kajszi pálinkás étcsokoládé, Rózsavölgyi erős paprikás csokoládé), Erdélyi Tibor mézeket vagy Panyola szatmári lekvárokat találhattok. A másik dolog, amiért még szeretek oda betévedni az, hogy ott még megvan az a kedves és udvarias kiszolgálás, amit egy hipermarketben már hírből sem ismernek.
Maradjunk még egy kicsit a belvárosban és nézzünk szét. Oktogon Biobolt, anno 1990’. Kicsi és kedves bolt, ahol minden van. Szó szerint minden. Bár ők sem a kézműves termékekre specializálódtak, találhattok náluk minden más finomságot, tésztákon, gabonákon és teákon át a szörpökig mindent. Kézműves hazai termékekből megtalálhatjátok náluk a Tamás pince szörpjeit, zseléit és levendula vizeit, a Dombi mézmanufaktúra mézkülönlegességeit, rengeteg magyar gyógynövény teát és Solio hidegen sajtolt ét- és salátaolajokat is. Az udvarias és segítőkész kiszolgálás persze itt is alap.
Menjünk egy kicsit át a 8. kerületbe. Na, nem kell fújjolni, jó az a nyócker, a hiedelmekkel ellentétben, jobb, mint gondolnátok. 4 évig laktam ott és még élek, nekem elhihetitek. Nem mellesleg itt van az egyik legjobban felszerelt, kimondottan magyar kézműves élelmiszerekre szakosodott üzlet, a Portéka Bolt. Itt aztán be lehet szabadulni a sok gyönyörű magyar termék közé. Édesszájúaknak maga a kánaán, hiszen rengeteg csokit és kekszet tartanak. Ilyenek pl. Bobojka csokoládék, Csoxi kézműves csokik, Fabric csokik. Mézkülönlegességekkel is találkozhattok, úgy mint Herbatea mézek és Váraljai mézek. Vannak lekvárok pl. az Aranyszarvas cégtől és Csikos különleges lekvárok is az igazán extrém dolgokat kedvelőknek (pl. alma-menta lekvár). Pálinkát szeretnél? Az is van, mondjuk a Panyolai Elixír cégtől. Sok pénzed van? Akkor válogass a szarvasgombás termékek közül! Diabetikus termékekből, mustárokból és borokból is felkészültek. Úgyhogy szívjátok fel magatokat és irány a nyócker!
Ha az 5. kerületben van mászkálhatnékotok, akkor érdemes betérni a Levendula kézműves csokizó és fagylaltozóba. Télen csokiért, nyáron pedig fagyiért járunk ide. És, hogy miért? Mert nem műfagyi, hanem igazi és kis lapáttal kenik a tölcsérre és olyan különleges ízekből választhatsz, mint pl. gorgonzola, levendula, tokaji aszú, muskotályos körte, gyömbér stb… Ezen felül felkészültek a glutén-, tej- és laktózmentes fagyiból is.
Szintén itt az 5. kerületben található a Szalámibolt, ami 2010-ben nyílt. Ahogy a neve is hirdeti, itt bizony van szalámi, méghozzá finom hazai (Balatoni Hús), de találhattok szörpöket, lekvárokat és sajtokat is.
Kis gasztronómiai túránk végéhez értünk, és ahogy azt már említettem a teljesség igénye nélkül néztük meg ezeket a boltokat. De most már aztán ne mondjátok nekem, hogy itt nem lehet minőségi magyar termékeket kapni! Igenis lehet, és nagyon remélem, hogy olyannyira el fognak terjedni, mint a műanyagkajás gyorséttermek. Sőt az lenne a legjobb, ha azok helyett lennének. Képzeljetek el egy olyan belvárost, ahol a Meki és társai helyett a következő feliratok díszelegnének. ,,Kovács Pista kézműves sajtfalodája”, ,,Gizi néni pogácsázója”, ,,Józsi házi kolbászfalodája”. Hát nem lenne szebb? És, ha már itt tartunk, a hipermarketekben is érdemes lenne több hazait tartani. De ez egyelőre még csak utópia.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS