Az ellenzék rossz diplomáciai érzékére és helyzetértékelésére vall, hogy ilyen otromba módon szálltak bele Kínába a Fudan Egyetem miatt – derült ki a Pesti Riporter péntek esti adásából. Mint elhangzott, a kínai szolgálatoknak nincs szükségük arra, hogy egy egyetemet használjanak kémbázisként; erre más módszereik vannak, ráadásul az intézményben elsősorban műszaki oktatás folyik, nincs ideológiai átképzés.
A Pesti Riporter péntek esti adásában Ferkó Dániel első vendégei Szalontai László biztonság- és védelempolitikai szakértő, Li Zhen Árpád műfordító és Szilágyi Ákos, a Hungarian TV Magazin of New York vezetője voltak, akikkel a Fudan Egyetem Magyarországra települését beszélték ki részletesen, többek közt arra is kitérve, valóban kémképző érkezik-e Budapestre, vagy egy világszínvonalú egyetem.
Szalontai László biztonság- és védelempolitikai szakértő a műsorban arról beszélt: csak a legutóbbi botrány, amelyben kiderült, az Egyesült Államok lehallgatta Angela Merkel német kancellárt és más európai vezetőket, rámutat arra, hogy a hírszerzés teszi a dolgát világszerte. Mint hozzátette, valószínűtlen, hogy Kínának egy egyetem kell ahhoz, hogy bárkit megfigyeljen vagy lehallgasson, mert erre más módszerei vannak a titkosszolgálatnak. Ugyanakkor kiemelte: súlyos felelőtlenség az ellenzéki politikusok, például Baranyi Krisztina ferencvárosi polgármester vagy Karácsony Gergely főpolgármester részéről, hogy utcák átnevezésével provokálják Kínát, mert ezzel csak azt érik el, hogy az ellenzéket leírják Kínában, ami esetleges hatalomra kerülésükkor kellemetlen helyzetet fog teremteni.
Vagyis nem fogadják, mint régen, amikor Gyurcsány és felesége pincsikutyaként gazsulált Kínában – és Oroszországban.
Li Zhen Árpád a műsorban azt hangsúlyozta, hogy a Fudan egyetem nem az ideológiai képzésről szól, ott elsősorban műszaki tudományokat lehet tanulni. Mint elhangzott, az egyetemet 1905-ben alapították, és kezdetben újságíró-iskolaként működött. Napjainkban 270 egyetemmel vagy kutatóintézettel van kapcsolatuk 40 országban, és a 38.-ok a felsőoktatási világrangsorban. Li Zhen Árpád arra is kitért: Magyarország Kína legjobb európai barátja, jó a két ország kapcsolata.
Vezetőkép/videó: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS