Csapatzászlót adományozott Pintér Sándor belügyminiszter a létrejöttének 20. év fordulóját ünneplő Nemzeti Nyomozó Irodának. Csak néhányat említünk a jelenleg a Készenléti Rendőrség igazgatóságaként működő NNI sikereiből: az ároktői gyilkos banda elfogása, romagyilkosságok megoldása, vörösiszap-katasztrófa, csepeli eperföldi gyilkosságok, Portik ügycsoport, brókerbotrányok, Dér Csaba vajdasági bérgyilkos hazahozatala, a Hableány katasztrófa áldozatazonosítása, a drógbáró Brazil Escobar elfogása, ANOM ügy, rajkai fegyverraktár felszámolása, Döcher ügy. A Pesti Srácok most felidézi azokat az időket, amikor az NNI vezetőjét akarta ellehetetleníteni a maffia.
A csapatzászló-adományozási ünnepséget tegnap délelőtt tartották az NNI központi épületében, ahol az elöljáró dr. Pintér Sándor belügyminiszter volt. Személyesen adta át az összetartozást és egységet jelképező szervezeti lobogót az igazgatónak.
Mint azt beszédében hangsúlyozta, összetett az itt dolgozó nyomozók feladata, ugyanakkor a munkatársak elhivatottsága, felkészültsége, és itt felhalmozott szakmai tapasztalata alapján kijelenthető, hogy nem lehet olyan bűnügy, nem lehet olyan kihívás, amit ez az egység ne tudna megoldani.
20 évvel ezelőtt 2004. július elsején kezdte meg működését az újonnan létrejött bűnügyi egység, amely a Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatóság, az ORFK internetet figyelő csoportja, valamint az ORFK Pénzügyi Nyomozó Igazgatóság személyi állományának összevonásával alakult meg. A végleges szervezet két lépcsőben állt fel.
Az iroda első igazgatójának Bolcsik Zoltán dandártábornokot (aki a Nemzeti Védelmi Szolgálat vezetőjeként altábornagyi rangig vitte, ma pedig a BM rendészeti államtitkára) nevezte ki az akkori belügyminiszter.
A szervezet az elmúlt két évtized alatt több átalakításon és átszervezésen esett át. Ami azonban soha nem változott, az az, hogy az NNI mindig is a rendőrség központi bűnügyi szerve volt, és lefedte a magyar bűnüldözés teljes palettáját.
Volt itt igazgató Petőfi Attila dandártábornok (ma vezérőrnagy), Csizner Zoltán ezredes, Bucsek Gábor dandártábornok (aki előbb budapesti rendőrfőkapitány, majd az OTP biztonsági főnöke lett), Bezsenyi Mihály dandártábornok, Tarcsa Csaba dandártábornok, valamint Opauszki András ezredes ( aki ma az Alkotmányvédelmi Hivatalban foglalkozik a szervezett bűnözés elleni fellépéssel). Az egységet jelenleg Jeney Áron ezredes vezeti.
Mára a Készenléti Rendőrség egyik igazgatóságaként működő széles nemzetközi kapcsolatokkal rendelkezik, és nemcsak európai, hanem transzatlanti és más nemzetközi bűnügyi műveletekben is részt vesz. Székhelye az Aradi utcából 2019-ben áttevődött a Labanc utcába, de ezen túl még számos budapesti és vidéki objektumban is dolgoznak NNI-sek.
2023 februárja óta a Bűnügyi Ellátó Igazgatóság beintegrálódásával feladatkörébe tartozik valamennyi rendőrséget érintő fedett műveleti tevékenység is, így az operatív felderítői hálózat teljes egésze, beleértve a bűnügyi hírszerzői feladatokat is. Ezen kívül a tanúvédelem is itt összpontosul.
Míg 20 évvel ezelőtt az egység több mint 400 fővel 5 főosztállyal és 24 osztállyal működött, mára a létszám közel 800 főre duzzadt, és 2 szolgálatra, 10 főosztályra és 36 osztályra tagozódik.
Mint azt a belügyminiszter ünnepi beszédében hangsúlyozta, nincs olyan bűnügy, amit az NNI kiváló nyomozói ne tudnának megoldani. Tegyük hozzá, a rendkívüli sikerek nem csak a maffiáknak, a fehérgalléros bűnözőknek, hanem az alvilággal, vagy éppen a szürke zónában ügyeskedőkkel szoros kapcsolatba került egyes politikusoknak vált úgymond kellemetlenné.
A Pesti Srácok értesülése szerint ennek volt köszönhető, hogy az NNI első igazgatóját, Bolcsik Zoltán tábornokot többek szerint belső, áruló emberek segítségével megpróbálták lehetetlen helyzetbe hozni.
Szoftver- és titkosirat-lopás belső ember segítségével
A 2002-es móri mészárlás nyomozását segítve az FBI egy speciális algoritmussal dolgozó szoftvert adott át az NNI-nek. Ezzel a szoftverrel elemezték a móri mészárlás időpontjában a térségben zajlott mobiltelenfon hívásokat. Az NNI akkor az Aradi utcai központjában működtette az oktatási kabinetjét is. Az egyik éjszaka betörtek ide, és ellopták az FBI szoftverét. A BRFK nyomozta a betörést, és meglepve tapasztalták a helyszínelők, hogy csak belül vannak betörésnyomok, az utca felől semmi. Mindezt ki is szivárogtatták a sajtónak.
A másik bűncselekmény egy minősített nyomozati irat ellopása volt a szervezett bűnözés elleni egység egyébként szabadságon külföldön lévő vezetőjének az asztaláról. A minősített irat másolatait szétküldte valaki a fél magyar sajtónak, pechjükre a bűnügyi kérdésekkel tisztában lévő szakújságíróknak. Akik azonnal látva, hogy titkosított iratról van szó, azonnal a rendőrséghez fordultak.
Jelen sorok írója például egyenesen az akkori országos rendőrfőkapitány asztalára tette le a küldeményt.
A két bűncselekményt egyértelműen belső emberek közreműködésével lehetett elkövetni, Bolcsik tábornoknak azonban csak 2009-ben, a rendőrség totális átalakításakor kellett távoznia, Veszprémbe küldték megyei rendőrfőkapitánynak.
Bolcsikot nem tudták parkolópályára tenni a bűnözők
A maffiák, a fehérgalléros bűnözők és az alvilággal, illetve a szürke zónában ügyeskedőkkel jóban lévő politikusok nem tudták elérni a céljukat. Sőt, a kormányváltás után Bolcsik visszatért a Nemzeti Védelmi Szolgálat élére, hogy aztán első sikereik egyikeként lebuktassanak egy sor magas rangú, korrupt rendőrtisztet még az NNI-ben is, akiket a belváros urának mondott diszkópápa, Vizoviczkí László fizetett le rendszeresen.
Egyenként 10 millió forintot ér az alvilágnak Bolcsik Zoltán tábornok, a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ) vezetőjének és minden emberének a feje!
Legalábbis az NVSZ ilyen tartalmú e-mailt kapott 2012-ben, miután négy korrupcióval gyanúsított rendőrt és az őket lefizető vállalkozót, Vizoviczki Lászlót és emberét elkapták. “Az arcotok már megvan, 10 000 000 forint minden emberetekért.” – írta az ismeretlen, aki Vadászként írta alá a levelét.
Az NVSZ és a Belügyminisztérium azonnal megtette a szükséges biztonsági intézkedéseket. Nemcsak Bolcsik tábornokot és embereit, hanem családtagjaikat is védelem alá helyezték. A belügyminiszter pedig közölte: nem engednek a zsarolásnak, és folytatják az alvilág felszámolását.
Kiemelt kép: Pintér Sándor csapatzászlót adományozott és adott át Jeney Áronnak (Fotó: police.hu)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS