Egykori mentora és cégtársa, Drobilich Gábor, valamint a rendőrség megbízásából kereste fel mostani vádlott-társát, Gyárfás Tamást, illetve Fenyő másik nagy ellenségét, a Postabank volt elnökét, Princz Gábort azzal a szándékkal, hogy kimondassa velük, ők a Fenyő-gyilkosság megbízói – erről beszélt a Gyárfás-perben tett vallomásában Portik Tamás, akit a Nap TV volt tulajdonosához hasonlóan felbujtással vádolnak a Fenyő-ügyben. Portik a Gyárfással történt beszélgetéseit rögzítette, az fontos bizonyíték is az ügyészség kezében, ugyanakkor a lefoglalt több száz órányi hanganyag között nincs olyan felvétel, amin Princz beszélne, ezért az Energol-vezér állítása ebben az esetben nem ellenőrizhető, ráadásul sem az ex-bankelnök, sem Drobilich nem él már, így nem is tudnak reagálni az elhangzottakra.
KROÓ ZITA – PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Csütörtökön a több alvilági leszámolás megrendelőjeként elítélt, a Fenyő-gyilkosság ügyében Gyárfáshoz hasonlóan felbujtással vádolt Portik Tamás meghallgatásával folytatódott a Gyárfás-per. A bíróság biztonsági okokból a büntetés-végrehajtási intézet tárgyalótermében hallgatta meg Portikot, a sajtó képviselői pedig a bíróság egyik tárgyalótermében követhették az eseményeket. A Fenyő-ügyben a vád alappillérét azok a hangfelvételek jelentik, amelyeket a másik megbízónak tartott Portik Tamás készített a Gyárfással közös találkozóikon. Az egykori úszóelnök védekezése azon alapul, hogy a felvételek tanúsága szerint Portik ugyan ki akarja húzni Gyárfásból, hogy mondja ki, részese volt a Fenyő-gyilkosságnak, de ezt ő nem tette meg. Gyárfás Tamás kitart amellett, hogy semmi köze a merénylethez, amelynek elkövetése előtt – állítása szerint – már kibékült Fenyővel, ezzel a kettejük között korábban dúló médiaháborúnak már a gyilkosság előtt vége lett.
Portik szerint a rendőrök és Drobilich küldték Gyárfásra
Portik rövid vallomásában – erősítve ezzel Gyárfás védekezését – azt állította: nem követett el bűncselekményt, korábbi mentora és cégtársa, Drobilich Gábor, valamint a rendőrök bízták meg azzal, hogy keresse fel mostani vádlott-társát, Gyárfás Tamást, illetve Fenyő másik nagy ellenségét, a Postabank volt elnökét, Princz Gábort azzal a szándékkal, hogy adjon a szájukba olyan mondatot, amelyben elmondják, hogy közük van a bűncselekményhez és „legyen hozzá hangfelvétel”. Portik a Gyárfással történt beszélgetéseit rögzítette, az fontos bizonyíték is az ügyészség kezében, ugyanakkor a 2018 végén lefoglalt, több száz órányi hanganyag között nincs olyan felvétel, amin Princz beszélne, így az Energol-vezér állítása ebben az esetben nem ellenőrizhető (hacsak nem kerülnek elő újabb hanganyagok), ráadásul sem Drobilich Gábor, sem pedig az ex-bankelnök nem él már, így ők ezekre a vádakra nem tudnak reagálni (ahogy arra sincs bizonyíték, hogy a rendőrség küldte Gyárfásra, noha erről Laborc Sándor ex-NBH-főnöknek 2008-ban valóban panaszkodott). Igaz, arra azonban van adat, hogy Princz ismerte Portikot (aki erről a Gyárfás-féle hanganyagon, illetve a Laborc-találkozón is beszélt), sőt, a hírhedt postabankos VIP-listán rajta volt Portik egyik embere, H. Tibor is.
Princz szerepét is vizsgálták
A kecskeméti maffiaper fővádlottja, R. László is beszélt arról, hogy Portik albán katonájától, Salihi Meadtól hallotta, hogy az Energol-vezér jóban volt a bankárral. A külföldi gengszter arról is említést tett R.-nek, hogy nem sokkal Fenyő János médiacézár halála után Portik Tamás megbízta egy ismerősét, T. Tamást, hogy a Keleti pályaudvar környékén lévő Postabank-fiókból vegyen föl részére 120 millió forintot. Princz a rendőröknek 2012-es kihallgatásán azt állította, hogy Fenyő Jánossal nem volt üzleti konfliktusa, a rá barátként hivatkozó Portikot pedig csak 2009 környékén ismerte meg, amikor az Energol-vezér egy kávézóban odalépett hozzá és bemutatkozott. Portikról nem véletlenül kérdezték az egykori bankelnököt, hiszen a rendőrség sokáig Princz szerepét is vizsgálta. Ennek oka, hogy egyrészt a rendőrök pontosan tudtak súlyos konfliktusukról, illetve kiderítették: egyik hölgyismerőse révén ismerte az 1998-as merénylet helyszínén is felbukkanó Salihi Meadot.
A nyomozás során azonban azt állapították meg, hogy Princznek nem volt köze a bűncselekményhez. Ezzel összefüggésben egyébként nyilatkozott portálunknak Gyárfás védője, Zamecsnik Péter, aki azt mondta, hogy szerinte Princz Gábor szerepét jobban kellett volna vizsgálniuk a hatóságoknak. A fővárosi főügyész, Ibolya Tibor ugyanakkor szintén a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában mondta el korábban, hogy neki viszont meggyőződése: Gyárfás bűnös a Fenyő-ügyben. Visszatérve Portik vallomásához, az Energol-vezér még arra is kitért, hogy szerinte az általa rögzített anyagok manipuláltak, illetve Portik kérte a bíróságot, hogy kérjen az amerikai követségtől hivatalos tájékoztatást, mikor lépett ő be az Egyesült Államokba és mikor távozott onnan. Emlékezete szerint 1996 decemberében utazott Amerikába és onnan hét évvel később tért vissza Magyarországra.
Másfél éve emeltek vádat
Gyárfás Tamás ellen a Fővárosi Főügyészség másfél éve emelt vádat felbujtóként, előre kitervelten elkövetett emberölés miatt a Fenyő-ügyben. A vádirat szerint Gyárfás az 1990-es évek meghatározó jelentőségű médiavállalkozója volt, akárcsak Fenyő János. Az úszószövetség volt elnöke és a Vico nagyhatalmú ura között az 1990-es évek közepétől üzleti vita, hatalmi harc, és ezekből fakadóan erős személyes ellentét alakult ki. Gyárfás 1997-ben elhatározta, hogy a játszma végleges lezárása érdekében megöleti Fenyőt. Emiatt 1997 szeptemberében megbízta Tasnádi Pétert, hogy szervezze meg a gyilkosságot, aki azt tizenkétmillió forintért vállalta, azonban, miután átvett hatmillió forint előleget, nem teljesítette a megbízást. Ezért Gyárfás megbízta az éjszakai életben már akkor is jól ismert Portik Tamást is, hogy ölesse meg Fenyő Jánost. A vád szerint Portik a megbízást elfogadta, és rávette – az emiatt időközben jogerősen elítélt – Jozef Roháčot a médiamogul megölésére. Roháč 1998. február 11-én a késő délutáni órákban a II. kerület, Margit utcán a piros lámpánál, a gépkocsijában várakozó Fenyőhöz lépett, és egy gépfegyverrel kivégezte a médiacézárt.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS