Nem csak az 1990-es években, hanem a 2010-es kormányváltás után is hamis szálak bedobásával próbálta a hozzá köthető leszámolásos ügyek nyomozásait manipulálni a Prisztás-gyilkosság miatt jogerősen tizenöt évre ítélt Energol-vezér, Portik Tamás – ez olvasható ki abból a PestiSrácok.hu által megismert, a Fenyő-gyilkosság ügyében született rendőri jelentésből, amely Portik jegyzőkönyvön kívül tett, ám a rendőrség által mégis rögzített elmondásait tartalmazza. Az Energol-vezért ugyanis 2011 nyarán tanúként akarták meghallgatni a médiacézár meggyilkolásával kapcsolatban a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársai, a rettegett olajos vállalkozó azonban megtagadta a vallomást. Helyette jegyzőkönyvön kívül kezdett el beszélni saját szerepéről, a 90-es években elkövetett emberölésekről, alvilági haragosairól, volt rendőrökről, valamint az egykori médiavállalkozóhoz, Gyárfás Tamáshoz fűződő viszonyáról. Ennek a „vallomásnak” az első részét tesszük most közzé.
Hamarosan másodfokú ítéletet hirdet a magyar maffiaháború legvéresebb gyilkosságait magába foglaló büntetőperben a Fővárosi Ítélőtábla. Ezek közé tartozik egy ferencvárosi strici, Domák Ferenc „Cinóber” hidegvérű kivégzése, az egész országot megrázó Aranykéz utcai robbantás, valamint az ismert médiavállalkozó, Fenyő János lelövése is. Mindhárom merénylet elkövetésével a szlovák és a magyar alvilág hírhedt bérgyilkosát, Jozef Rohácot vádolják. A négy áldozat halálával végződő leszámolás és a médiamágnás 1998-as megölése ügyében nem jogerősen a törvényszék ki is mondta a szlovák férfi bűnösségét. Előbbi ügyben a bíróság igazoltnak látta, hogy Portik Tamás volt Rohác megbízója, utóbbiban ugyanakkor kétséget kizáróan nem bizonyítható a megrendelő személye. Megjegyzendő, hogy a bíróság által ismertetett jegyzőkönyvek tanúsága szerint Jozef Rohác meggyanúsítása után a Fenyő-ügyben rengetek tanút, ismert közéleti személyiségeket, politikusokat, valamint a magyar alvilág több ismert tagját is meghallgatták, köztük az olajmaffia két ismert alakját, az olajszőkítési ügyeiről elhíresült Energol Rt. két volt igazgatóját, Drobilich Gábort és F. Attilát. A nyomozás korai szakaszában meghallgatásuk azért volt rendkívül fontos, mivel a korabeli rendőri jelentések szerint a két férfi személyesen ismerhette Rohácot, aki az energolosok megbízásából bizonyítottan az olajos cég nagykőrösi telephelyét védte szlovák embereivel. Ezt Drobilich nem is tagadta, igaz, cégtársához hasonlóan tanúvallomásában ezen túlmenően semmilyen érdemi információval nem szolgált a leszámolásokról.
Portikot jegyzőkönyvön kívül faggatták
Rendőri jelentések szólnak arról is, hogy az Energol Rt. egykori marketingigazgatója, az alvilági leszámolások kulcsfigurájának tartott, a Prisztás-gyilkosság miatt jogerősen tizenöt, az Aranykéz utcai robbantás miatt első fokon tizenhárom évre ítélt Portik Tamás is ismerhette a szlovák bérgyilkost. A PestiSrácok.hu által megszerzett nyomozati iratokban ennek ellenére nem találtuk annak nyomát, hogy Portikot meghallgatták volna a médiacézár meggyilkolásával összefüggésben. Úgy tudjuk, ennek egyetlen oka van: az akkor még szabadlábon lévő Portik a rendőröknek kerek-perec kijelentette, hogy megtagadja a vallomástételt és nem segíti a hatóságok munkáját. Az Energol-vezért 2011. július 11-ére idézték a Nemzeti Nyomozó Irodába, és a portálunk által megismert, kihallgatása után készült jelentésben rögzítették, hogy Portik jegyzőkönyvön kívül arról panaszkodik, hogy azért tagadja meg a vallomást, mert a Fenyő-ügyben „majdnem minden érintettnek politikai és magas rangú rendőri kapcsolatai vannak” ,és a „fejére koppintanának”, ha ezekről beszélne. A maffiózó ezzel összefüggésben megemlítette azt is, hogy pontosan tudja, Mercedes gépkocsijába „GPS jeladót, valamint a kocsi fejtámlájába lehallgató berendezést szereltek be”.
Beszélt a titkos kapcsolatáról
Később kérdés nélkül közölte kihallgatójával: „neki is van olyan kapcsolata”, aki annak idején időben értesítette arról, hogy még az olajügyek miatt ellene 1997-ben kiadott elfogatóparancs előtt hagyja el az országot. Emlékezetes, Portik ennek köszönhetően egyedüliként úszta meg az Energol Rt. vezetői és tulajdonosai ellen milliárdos adócsalás és más bűncselekmények gyanújával indított, később nevetség tárgyává váló büntetőeljárást. Az energolos titkos kapcsolatáról ennél többet ugyan nem mondott, de az ma már gyakorlatilag tényként közölhető, hogy Portik Tamást a 2009-ben elhunyt legendás katonai elhárító, Stefán Géza által irányított katonai titkosszolgálat pajzsolta leginkább. Az energolos kihallgatója leírta még, hogy a rettegett olajos vállalkozó szóba hozta Prisztás József meggyilkolását is, amely ügyben nemrég a Fővárosi Ítélőtábla is kimondta, hogy a gátlástalan leszámolásnak az Energol vezetője volt a felbujtója. Portik persze akkor nem saját szerepéről beszélt, hanem a meggyilkolt üzletember legközelebbi üzlettársát keverte gyanúba. Elmondta, hogy „mindenki tudja”, a több százmilliós, egyes tanúvallomások szerint milliárdos Prisztás-vagyon örököse, H. István volt a gyilkosság megrendelője, aki ráadásul a férfi halála után feleségül vette Prisztás volt feleségét. Portik közölte azt is, hogy tudomása szerint H. István kisemmizett üzletfelei bosszúból azt tervezték, hogy Mészáros Péterrel, a kecskeméti maffiaper későbbi érintettjével „elcsábíttatják” az üzletember nejét, a légyottot pedig felveszik, „majd lejátsszák H. Istvánnak”. Ez azonban valami miatt mégsem jött össze – mondta a jelentés szerint Portik.
Már húsz évvel ezelőtt is manipulálta a nyomozásokat
Az energolos szavai egyébként könnyedén cáfolhatók, és nem csak azért, mert a fenti ügyben éppen az ő bűnösségét mondta ki jogerősen a bíróság, hanem mert már a leszámolás első, 1996-97-es nyomozása során ő került a hatóságok célkeresztjébe. Ezt bizonyítja az az 1997. október 21-én készített összefoglaló jelentés is, amelyben leírták, hogy a bűncselekmény hátterében Portik Tamás állhatott. Ennek fényében utalt a Prisztás-per első fokon eljáró bírónője arra, hogy a rendelkezésre álló adatok alapján lett volna lehetőség, hogy továbbvigyék az eljárást, „ott voltak a megoldás határán”, ennek ellenére mégis lezárták a nyomozást. Itt érdemes megjegyezni, hogy Portik, ahogy a 2011-es kihallgatásán, úgy már 1996-ban is megpróbálta manipulálni a Prisztás-gyilkosság nyomozását. Erre utal az a titkosított, majd 2012-ben a minősítés alól feloldott rendőri jelentés is, amely Portik Tamás mint informátor meghallgatását tartalmazta. A maffiózót 1996. november 22-én hallgatták meg a Budapesti Rendőr-főkapitányságon, Prisztás József lelövése után nem sokkal. Az egykori olajos a rendőröknek elmondta, hogy véleménye szerint a leszámolások Seres Zoltán érdekeit szolgálták. Portik akkor még Prisztás lelövését nem H. István, hanem Seres Zoltán nyakába akarta varrni.
Portik: Gyárfásnak százmilliárdos vagyona van, ő a “baloldal miniszterelnöke”
Érdemes megemlíteni, hogy a PestiSrácok.hu-nak korábban megszólaló, a leszámolásos ügyekre rálátó forrás szerint Portik és csapata nem csak a Prisztás-gyilkosság, hanem az „albán vonal” bedobásával a Fenyő János sérelmére elkövetett merénylet nyomozását is sokáig sikerrel tévútra terelte. Portikot jegyzőkönyvön kívül a Margit utcai gyilkosság vonatkozásában arról kérdezték, hogy milyen kapcsolatban áll Fenyő János legnagyobb üzleti riválisával, az úszószövetség jelenlegi elnökével, Gyárfás Tamással, akit sokáig az emberölés első számú gyanúsítottjaként tartottak számon a nyomozók. Utóbbiról maga Gyárfás beszélt 2005-ben a rendőrségen, ahova az úszóelnököt tanúként idézték, mivel előtte feljelentést tett a nemrég szabadult, korábban súlyos bűncselekmények miatt börtönben ülő Tasnádi Péter ellen, aki tízmillió forinttal megzsarolta a merénylettel összefüggésben. Az úszószövetség elnöke a meghallgatásán többek között panaszkodott egy tekintélyes rendőrre, akinek a gyilkossággal kapcsolatos elmélete rá nézve „tragikus” volt, azaz a ma már nyugdíjas zsaru Gyárfást vélte a leszámolás felbujtójának. Visszatérve Portik kihallgatásához, az olajmaffiózó a Nap TV korábbi tulajdonosáról – állítása szerint – azért nem akart nyilatkozni kihallgatójának, mert szerinte a volt médiavállalkozónak „százmilliárdokban mérhető vagyona van, így nagyon befolyásos ember”. A maffiózó emellett a „baloldal miniszterelnökeként” jellemezte az úszóelnököt, utalva nyilván Gyárfás korábbi kiváló MSZP-s kapcsolataira, valamint arra, hogy az általa fémjelzett Nap-kelte című televíziós műsor csaknem két évtizeden keresztül, 2009-es megszűnéséig a mindenkori baloldali kormányok kiszolgálója volt. Azt persze mindenképpen érdemes leszögezni, hogy a 2010-es kormányváltás óta az egykori médiavállalkozó a sportdiplomáciában tett érdemének is köszönhetően a jelenlegi kormánypárttal is rendezte a múltban nem mindig felhőtlen viszonyát.
Az Energol-vezér a médiavállalkozó jelenlétében mondhatta ki Fenyő halálos ítéletét
Noha Portik a Gyárfással kapcsolatos kérdésekre is megtagadta a választ, az már az energolost kihallgató nyomozó számára sem lehetett kérdés, hogy ismerik egymást, hiszen a rendőrség évek óta tisztában volt azzal, hogy a producer egy nagy értékű hegyvidéki ingatlant cserélt el Portik Tamás élettársával, még 2004-ben. Arról nem is beszélve, hogy egy védett tanú a Nemzeti Nyomozó Iroda munkatársainak jegyzőkönyvbe mondta, hogy Gyárfás Tamás jelen volt azon a találkozón a Portik által fémjelzett Művészinas étteremben, amikor az Energol-vezér kimondta Fenyő János halálos ítéletét. Ennek előzménye, hogy a védett tanú szerint Portik médiabefolyást kívánt szerezni Fenyő segítségével, de amikor a médiacézár tudomására jutott, hogy Gyárfás is benne van az üzletben, felrúgta a megállapodást. A tanúvallomás szerint, amikor Portik ezt megtudta, őrjöngeni kezdett és kijelentette, hogy „hazavágja” Fenyőt, amire Gyárfás Tamás úgy felelt, hogy „Tomikám, ezzel nekem is nagy szívességet tennél”, „különben is, megérdemli, hogy megdögöljön”. Az Energol-vezér és a producer kapcsolata a hírhedt Portik-Laborc találkozón is előkerült, amikor a maffiózó arról panaszkodott beszélgetőpartnereinek, köztük az NBH akkori vezetőjének, Laborc Sándornak, hogy a Fenyő-ügyben eljáró egyik nyomozó arra akarta rávenni, vallja azt, Gyárfás megbízta Fenyő megölésének megszervezésével, ám az egykori olajos határozottan tagadta, hogy az úszószövetség jelenlegi elnöke ilyen kéréssel fordult volna hozzá. Folytatjuk…
Fotó: Mészáros Péter/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS