Az Aranykéz utcai robbantás mai tárgyalásán terhelő vallomást tett Portik Tamásra és Jozef Rohácra az ügy egyik koronatanúja, Zsóvár Imre, aki személyesen adta át a gyilkosságért járó ötvenmillió forintot a szlovák merénylőnek. Emellett a Vertical Invest ügyben hat évre ítélt, sokáig a felelősségre vonás elöl Amerikában bujkáló Klivinyi Zoltán vallomásából is sok minden kiderült Portikkal kapcsolatban: az Energol-vezér állítólag bevallotta, ő adott utasítást az olajügyekben nyomozó újságírónő, Kármán Irén megveretésére, amivel volt üzlettársát, Drobilich Gábort akarta gyanúba keverni. De elhangzott az is, Portik Tamás a rendőrség fedett nyomozójaként épült be a magyar alvilágba.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Iratismertetéssel és Portik Tamás egykori katonájának, Zsóvár Imrének a meghallgatásával folytatódott csütörtökön az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság összevont pere a Fővárosi Törvényszéken. A tanút kérésére zárt célú hálózat útján hallgatta meg a bíróság, mivel a férfi állítása szerint a két vádlott egyszer már megpróbálta megölni. Zsóvár elmondta, a merénylet napján együtt volt Portikkal, amikor közvetlenül a robbantás után az energolos egy telefonhívást kapott, amire a vádlott nagyon rosszul reagált. Az egykori bizalmi ember szerint Portik önkívületi állapotba került és elkezdett őrjöngeni, hogy „ez a türelmetlen köcsög vagy droid, ezért nem fogok fizetni neki egy fillért sem, mert arról volt szó, hogy lelövi”. Zsóvárnak az jött le a beszélgetésből, hogy Portik nem akarta, hogy Boros Tamást felrobbantsák, hanem azt, hogy lelőjék. Kijelentette: a felbujtással vádolt harmadrendű vádlott nem tudta, hogy a pentitót fel fogják robbantani. Zsóvár a telefonbeszélgetés kapcsán annyit jegyzett meg, hogy elképzelhető, Kacsa volt a vonal túloldalán, de erről konkrétumot nem tudott.
Rohác bevallotta, ő robbantott az Aranykéz utcában
Zsóvár szerint a négy halálos áldozattal járó merénylet után nem sokkal újra találkozója volt az olajügyek miatt szökésben lévő Portikkal, akitől azt az utasítást kapta, hogy egy vidéki étterem előtt adjon át egy ötvenmillió forinttal megpakolt bőröndöt Jozef Rohácnak. A szlovák férfi később maga is elismerte, hogy ő végzett Borossal – állította Zsóvár, aki elmesélte, amikor Rohác házában járt, a Fenyő-gyilkossággal is vádolt férfi bevallotta neki, az általa átadott ötvenmillió volt a fizetség Óriás Tamás skalpjáért. A tanú hangsúlyozta azonban, hogy korábbi vallomásaiban az energolosok fenyegetései miatt többször valótlant állított, mert „folyamatos életveszélyben volt”, ám miután meggyanúsították az 1998-as merénylettel, úgy döntött, „tisztázni fogja magát”.
Megfenyegették Borost: ha beszél, meghal
A tanú beszélt Boros és az Energol Rt. vezetőinek rossz viszonyáról, illetve arról is, hogy Portikék a nagykőrösi olajtelepen megfenyegették a rendőrséggel alkut kötő férfit, „ha elárul róluk valamit, akkor megölik”. A tanú kérdésre elmondta, hogy a vád szerint az olajügyek koronatanúját likvidáló Rohác és emberei első munkája Portikék ceglédi tárgyalásának fegyveres biztosítása volt, majd a nagykőrösi telep őrzését is a szlovák férfi és bandája végezte. Zsóvár megemlítette, Jozef Rohác azt is felajánlotta főnökeinek, Drobilichnak, Ferencsiknek és Portiknak, hogy ingyen likvidálja egyik haragosukat, hogy bebizonyítsa, „ő nem egy macskajancsi”. Zsóvár a mai tárgyaláson újra elmondta, 1999-es fejbe lövetése mögött Rohácot és emberét sejti, megbízójuknak pedig Portikot gondolja. A férfi ezután tette meg Szlovákiában az energolosokra nézve terhelő vallomását, amit az olajosok ráhatására többször megváltoztatott, ám így is tartott korábbi barátaitól, ugyanis Zsóvár szerint: „ezek az emberek, ha egyszer meg akarnak valakit ölni, és az nem sikerül, akkor újra megpróbálják”. A tanú hozzáfűzte, ha 99-ben nem tett volna vallomást, akkor Rohác „nem fogta volna menekülőre” és „tovább garázdálkodott volna”.
“Hamala már el van temetve”
A tárgyaláson szóba került a Rohác-banda egyik tagja, a merénylethez használt kis Polski vásárlója, Jozef Hamala is. A férfiról egy titkosszolgálati jelentésben azt rögzítették, hogy személye, mivel túl sokat tudott, „terhes volt a Meciár-féle szlovák titkosszolgálatnak és az alvilágnak” is, ezért biztosan meghalt, kivégezték. Zsóvár ezzel összefüggésben kijelentette, Rohác neki azt említette, hogy „Hamala már el van temetve”, amit a tanú el is hitt, hiszen a lévai származású férfi „gyenge láncszem volt közöttük”. A tanú bírói kérdésre elismerte, hogy ennek tudatában is meg merte zsarolni Portikot. Cserni János tanácsvezető erre megkérdezte, hogy nem félt-e, hogy a vádlott pénz helyett „Rohácot küldi”, mire Zsóvár rávágta: „meg is tette”, bár „nem számított arra, hogy rákerül a listára”. Rohác reagálásában hazugnak, szavahihetetlennek és gerinctelennek nevezte a tanút, “aki még a saját barátait is átverte”. Az elsőrendű vádlott követelte, a tanút hamis vád, hamis tanúzás és rágalmazás miatt vonják felelősségre.
Fedett nyomozó volt Portik?
A bíró a tárgyaláson több tanúvallomást is felolvasott, melyek közül a legérdekesebbet a Vertical Invest ügy vádlottja, a sokáig Amerikában bujkáló Klivinyi Zoltán tette. Érdekesség, hogy a férfihez kötik a hungarianvirus elnevezésű, Portikot mentegető blogot, amellyel az üzletember vélhetően még inkább felhívta magára a magyar hatóságok figyelmét. A közelmúltban Magyarországra szállított tanú ugyan a gyilkosság részleteiről nem tudott beszámolni, de Borost jól ismerte. Elmondta, a férfit az éjszakában mindenki vamzernak tartotta, aki a „gyengébbet megverette, a nála erősebbet pedig elvitette a rendőri kapcsolataival”. De beszélt az akkori alvilág hírhedt szélhámosáról is, majd megerősítette, Bandikához került az éjszakai fejesek jó részének pénze. Hozzátette: ő ebből az egészből azért szállt ki, mert „tudta, hogy az alvilág robbanásponthoz érkezett”. Portikkal kapcsolatban kijelentette, 2006 után jó viszonyt ápoltak, bár sejtette, hogy az egykori olajos információhoz akar jutni, de azt is megígérte, segíti őt kimosni a Vertical Invest-es ügyéből. Cserébe azt kérte, egy másik eljárásban valljon volt cégtársa, Drobilich Gábor ellen. Klivinyi beszélt arról is, hogy a kecskeméti maffiaper Portik érdekét szolgálta, mert mindenképpen el akarta tüntetni Radnait, Csüllögöt és Ferencsiket. Az Energol-vezér állítólag azt is elmondta, hogy Radnaiék és Drobilich pénzét egy svájci bankban őrzi. A felolvasott vallomásból az is kiderült, hogy Portik bevallotta, ő verette meg az olajügyekben kutakodó oknyomozó újságírónőt, Kármán Irént. Klivinyi szerint Portik azt mondta, Kármán Irén megveretésével Drobilich Gábort akarta gyanúba keverni, akivel anyagi-elszámolási vitája volt. A jogerősen hat évre ítélt férfi saját szerepéről kifejtette, hogy korábban a Las Vegas-i rendőrség különleges egységének fedett nyomozója volt és állította, Portik is hasonló szerepet töltött be „egy másik egységnél”, de az energolos neki ennél többet nem mondhatott, mert az információ államtitok. Klivinyi vallomásában említést tett még két volt rendőrtisztről, Labanc Ferencről és Doszpot Péterről is, akiknek az egyik szórakozóhelye “védelméért” kénytelen volt havi szinten fizetni.
Címlapfotó: Mészáros Péter/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS