Májusban születhet jogerős döntés a magyar maffiaháború legvéresebb leszámolásai, az Aranykéz utcai robbantás és a Fenyő-gyilkosság ügyében – értesült a PestiSrácok.hu. Ha a bíróság másodfokon az ügyészség fellebbezésének ad helyt, Portik Tamást életfogytiglani fegyházbüntetésre ítélhetik. Szikinger István, Portik védője ugyanakkor úgy nyilatkozott portálunknak, hogy azt fogják kérni a táblabíróságtól, hogy nyilvános ülés helyett tárgyalást tartson és hallgassa meg azt a szlovák koronatanút, akinek az írásos vallomása alapján elítélték az Energol-vezért.
Május 3-án kezdődik másodfokon az Aranykéz utcai robbantás, a Fenyő – és Cinóber-gyilkosság összevont pere a Fővárosi Ítélőtáblán – értesült a PestiSrácok.hu. A táblabíróság ezen kívül még május 5-én és 19-én tart nyilvános ülést, így az utóbbi ülésen akár ítéletet is hirdethet a bíróság. A három leszámolásos gyilkosságot magába foglaló maffiaper egyik vádpontja szerint 1996 decemberében az alvilágban Cinóberként ismertté vált Domák Ferencet lőtte fejbe a szlovák Jozef Rohác, a cselekmény felbujtója pedig az olajügyletek miatt korábban ismerté vált Energol Rt. két korábbi igazgatója, Portik Tamás és Ferencsik Attila volt. A vád tartalmazza azt is, hogy Jozef Rohác egy „ismeretlen” személy megbízásából 1998. február 11-én kora este Budán, a Margit utca forgalmas kereszteződésében közvetlen közelről, géppisztollyal lelőtte Fenyő János médiavállalkozót, a VICO-vállalatcsoport vezetőjét. Az ügyészség szerint bűntársa Ladislav Trnka volt, aki a vád szerint a sofőr volt és Jozef Rohácot a tetthelyre vitte. A harmadik vádpont szerint 1998. július 2-án Jozef Rohác egy autóba rejtett pokolgép működésbe hozásával megölte Boros Józsefet és másik három járókelőt. A cselekményre az ügyészség szerint Portik Tamás adott utasítást, mert Boros József Károly terhelő vallomást tett rá és cégtársaira az olajügyekkel kapcsolatban, valamint elsőként hozta összefüggésbe nevét Prisztás József vállalkozó 1996-os meggyilkolásával.
Első fokon tizenhárom év Portiknak
A maffiaperben tavaly március 31-én hirdetett elsőfokú ítéletet a Fővárosi Törvényszék. A bíróság akkor előre kitervelten, nyereségvágyból, több emberen, sok ember életét veszélyeztetve elkövetett emberölés miatt életfogytig tartó szabadságvesztésre ítélte Fenyő János médiavállalkozó meggyilkolása és az Aranykéz utcai robbantás miatt Jozef Rohácot, a magyar és a szlovák alvilág rettegett bérgyilkosát. A Cserni János által vezetett bírói tanács azt is kimondta, hogy utóbbi ügyben Portik Tamás volt Rohác megbízója, ám azt nem lehetett kétséget kizáróan bizonyítani a bíróság szerint, hogy Portik tudta, milyen módszerrel végzi ki az elsőrendű vádlott az olajügyek koronatanúját, Boros Tamást, így őt a bíróság előre kitervelten, nyereségvágyból elkövetett emberölés miatt tizenhárom évi fegyházbüntetéssel sújtotta. A Fenyő-ügy feltételezett bűnsegédjét, Ladislav Trnkát és a Cinóber-gyilkosságban felbujtóként vádolt Ferencsik Attilát – Portikkal és Roháccsal együtt – a törvényszék bizonyítottság hiányában felmentette.
Az ügyészség szerint az Energol-vezér tudott a robbantásról
Az ügyészség fellebbezett az ítélet ellen és a Fenyő-gyilkosság esetében azt kérték a táblabíróságtól, hogy helyezze hatályon kívül a bűnsegédlettel vádolt, majd nem jogerősen bizonyítottság hiányában felmentett Ladislav Trnka ítéletét, mivel olyan eljárási hibák történtek az ő esetében, amit nem lehet másodfokon korrigálni. Portik tekintetében arra tért ki fellebbezésében a főügyészség, hogy a rá kiszabott tizenhárom éves fegyházbüntetés túlságosan is enyhe, az ítéleti tényállás pedig hiányos, mivel nem tartalmazza, hogy az Energol-vezér tudott arról, hogy a gyilkosságot robbantással hajtja végre Jozef Rohác, így többen is meghalhatnak. Az ügyészség azonban úgy ítélte meg, hogy a bizonyítékok éppen arra utalnak, hogy az energolos tisztában volt azzal, hogy pusztító erejű robbanás fog végezni Boros József Károllyal, így Portikra életfogytig tartó szabadságvesztést kértek. A fellebbezés szerint ezt igazolhatja az alvilágban Kisbandiként is ismert, néhány hete portálunknak is nyilatkozó Lakatos András, aki azt állította videó-, illetve írásban tett tanúvallomásában, hogy 1998 nyarán, az Aranykéz utcai robbantás előtt néhány nappal Bécsben találkozott Portik Tamással és Jozef Roháccsal. Utóbbi férfi ekkor közölte, hogy „mindent megszervezett, de dupla pénzt kér”, mert Boros „fel lesz robbantva és mások is megsérülhetnek”. Az ügyészség fellebbezésében hangsúlyozta, hogy Lakatos mellett a 250 millió forintos óvadék ellenében nyáron házi őrizetbe helyezett, adócsalással és főrendőrök megvesztegetésével vádolt diszkócsászár, Vizoviczki László vallomása is egyértelműen igazolja, hogy Portik pontosan tisztában volt azzal, hogy az olajügyek koronatanújának likvidálása robbantással lesz végrehajtva. A diszkópápa kiemelte, Portik ellenfélként tekintett Borosra és megölése kapcsán kifejezetten robbantásról, egy látványos erődemonstrációról beszélt.
A szlovák koronatanú meghallgatását fogják kérni
Az eljárás során azonban nem csak – az elsőfokú bíróság által egyébként kizárt – magyar koronatanúk, hanem szlovák maffiózók is vallottak Portik és Rohác ellen. Közülük a legrészletesebb, a felbujtóra is kiterjedő vallomást Milos Kastan tette. A volt szlovák maffiavezér, Mikulás Cernák bandájához tartozó, később a Sykora-klánhoz csapódó gengszter vallomásában előadta, hogy jelen volt egy olyan találkozón 1998 áprilisában, ahol Portik megbízást adott az Aranykéz utcai merényletre. Rohác még panaszkodott is szlovák bűntársának, hogy „nagy nyomás alatt van”, mert az Energol-vezér sürgeti a gyilkosság végrehajtását. A férfi személyesen nem jelent meg a magyar bíróság előtt, írásban tett vallomását a bíró ismertette. Szikinger István, Portik Tamás védője azt nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak, hogy az első nyilvános ülésen kérni fogják, hogy a bíróság tárgyalást rendeljen el és személyesen hallgassa meg Kastant és a többi szlovák bűnözőt. Az energolos egyébként már az elsőfokú ítélet kihirdetése után jelezte a bíróságnak, hogy egy olyan tanú elmondásai alapján marasztalták el, aki meg sem jelent a törvényszék előtt.
Címlapfotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS