Hogyan védjük Mosonmagyaróvárt az ártól? Az Országos Vízügyi Főigazgatóság főigazgatója a szükségtározó megnyitásáról. Ma éjjel 1 órától 4 óráig tartott, amíg megnyitották az árvízi szükségtározót a Lajtán. Hajnaltól 48 órán át tartják nyitva a szükségtározót és oda engednek ki egymillió köbmétert a tetőző Lajtából. A főigazgató pontosan elmondja, miért nem korábban, illetve miért nem később nyitották meg a szükségtározót. Arra is választ kapunk, hogyan lehet “levágni” a tetőző árhullámot. Közben már ezrek dolgoznak a gátak megerősítésén, az árhullám pedig közelít a Dunakanyarhoz, illetve Budapesthez. Nehéz napok jönnek.
Erősödik az árhullám, már a Dunakanyarban és Budapesten is ezrek dolgoznak a gátak megerősítésén, ideiglenes gátak kiépítésén.
Mindenáron megvédik Mosonmagyaróvárt az évtized áradásától.
A Lajtából ma hajnaltól 48 órán egymillió köbméter vizet engednek ki a megnyitott szükségtározóba. A Lajta árvízét a tetőpontján “vágták le”, ezzel mentesítik a gátakat és megakadályozzák, hogy az ár elönthesse a város egyes részeit.
Az ár levonulása után a kiengedett egymillió köbmétert majd visszavezetik a folyóba, de az még odébb van, lehet hogy hetekre. A vízügy ugyanis elhúzódó árvízre számít. Egy átlagos árvíz 5 – 8 nap alatt lefut, ám a jelenleginek utánpótlást jelent az Alpokban olvadásnak indult, a napokban lehullott, helyenként 2 méteres hó.
Több száz polgárőr és civil segíti az árvízi védekezést
Dr. Túrós András, az Országos Polgárőr Szövetség elnöke a szövetség vármegyei elnökeinek írt körlevelében vasárnap hívta fel a polgárőr szövetségek és egyesületek figyelmét arra, hogy az elmúlt időszakban lehulló nagy mennyiségű csapadék miatt jelentős, akár kettős árhullám levonulására lehet számítani a Duna és mellékvízfolyásain (Rába, Lajta, Dráva, Mura) az elkövetkező napokban. Emiatt pedig a hatóságok nagy számban kérhetik a polgárőrség segítségét a védekezésben.
Az érintett polgárőr egyesületek a védművek őrzése mellett az aktív védekezésben is feladatokat kapnak.
A szabadidejükben szolgáló polgárőrök mellett több száz civil is dolgozik a gátak megerősítésén. Nemcsak az érintett települések lakói, hanem az ország számos területéről érkeztek, érkeznek civilek, hogy segítsenek a hivatásosaknak és veszélyben lévő embertársaiknak. Jó látni az összefogást a bajban. A gátak megerősítését végzőknek ételt, italt hordanak helybéliek, de olyan is előfordult, hogy Budapestről egy hölgy saját készítésű süteménnyel kedveskedett a nagymarosi árvízvédekezésen résztvevőknek.
A katonák a gátakon vitézkednek
Szalay-Bobrovniczky Kristóf a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról beszélt, hogy a Magyar Honvédség egy kicsit úgy fogja fel ezt az árvízvédelmi feladatot, mint egy hadműveletet. Kiemelte, hogy most a védművek megerősítése a legfontosabb és ebben a helyzetben a katonák a civilek, önkéntesek által elkészített homokzsákok szükséges helyekre történő elszállításában tudnak a legnagyobb segítséget nyújtani.
A honvédelmi miniszter megerősítette, hogy a várható vízszint mintegy 30-40 centiméterrel a 2013-as nagy árvíz idején mért alatt lehet, de
mindenre felkészültek, például egy esetleges gátszakadásra is, amelynek bekövetkezése esetén előkerülhetnek az úgynevezett speciális eszközök, szükség esetén például kétéltű lánctalpas eszközök, helikopterek bevetésére is van lehetőség.
Az elmúlt éjszaka folyamán négy helyszínen, Mosonmagyaróváron, Pilismaróton, Vácott és Leányfalun voltak jelen a különböző alakulatokból – így például Hódmezővásárhelyről, Debrecenből, Kiskunhalasról, Tatáról átvezényelt katonákból- összeállított 50 fős munkacsoportjaik és a nap folyamán ez kiegészül Neszmély, Esztergom, Szob, Zebegény, Kismaros, Verőce, Dunabogdány, Szentendre, Budakalász helyszínekkel és ezt szükség esetén bármikor lehet további településekkel bővíteni.
Tűzoltók, katasztrófavédők, rendőrök, vízügyesek mind a gáton
Az ország távolabbi részéről is a Dunához rendelték a szükséges erőket az operatív törzs vezetői. Megfeszített tempóban, egymást támogatva, a vízügyesek szakmai irányításával építik homokzsákokból az ideiglenes védműveket, gátakat. Az Országos Rendőr-főkapitányság ezúton is kéri, hogy ne induljon be a katasztrófaturizmus, mivel a védekezést hátráltatják a bámészkodók. A védett gátakra egyébként is tilos felmenni.
Budapesten egyre nehezebb a helyzet
Budapesten elképesztő iramban növekszik az ár. Reggeltől egyre több helyen önti el a víz az alsó rakpartokat.
Délelőtt már akkora volt a víz, hogy meghaladta a júniusi szintet, és tovább emelkedik, naponta 1 – 1,5 métert. A jelenlegi ismereteink szerint a tetőzés szombaton várható 860 centiméteren. Ez alig 31 centiméterrel alacsonyabb, mint a 2013-as csúcs.
A H5-ös HÉV már nem tud lemenni a Margit hídnál az alagútba, amit lezártak. Így ideiglenes, felszíni végállomásra érkezik és indul Békásmegyerre, illetve Szentendrére. Az ár betört a Lánchídnál a villamos aluljáró alagútba, így a 2-es villamos már nem tud a teljes vonalán közlekedni.
A 2-es metró Batthyány téri megállóját előreláthatóan csütörtökön lezárják, a vonatok áthaladnak majd az állomáson, ám sem a metróba, sem az aluljáróba nem szabad majd lemenni. A felszínen már most homokzsákfallal vették körbe az állomást és az aluljáró lejáratait.
Utazás előtt érdemes tájékozódni a BKK, illetve a HÉV-MÁV honlapján.
A Margitsziget hamarosan teljesen elesik. Órák kérdése, hogy a sziget északi bejáróját is lezárják. A déli bejáró már kedd óta csak a védekezésben résztvevőknek van nyitva.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS