A dátumok makacs dolgok, s mint ilyenek, provokatívak, sőt, propagandisztikusak is lehetnek. Főleg akkor, ha egy baloldali politikus szavait cáfolják. Legalábbis ez lett a megfejtése annak a Fideszből a ciklus közepén a Momentumba átigazoló paksi önkormányzati képviselőnek, aki a koronavírus-járvány kirobbanásakor a fertőzés európai gócpontjának számító Olaszországban kirándult, majd karantén helyett az erőműbe ment – míg ki nem tiltották onnan a járványügyi szabályoknak megfelelően –, ezt követően pedig az önkormányzat különböző rendezvényeit járta végig. Persze azóta sem mondott le közéleti szerepléséről, így legutóbbi „sajtótájékoztatóján” tettük fel a kérdést Barnabás Istvánnak, vajon megbánta-e már, hogy nemcsak a stratégiai fontosságú erőmű működését, de kollégái egészségét is veszélyeztette a világjárvány alatt? Nos, említett Barnabás István „lokálpatrióta” válasza annak ellenére is meglepett bennünket, hogy tudjuk róla, hogy a Momentum sorait erősíti – tőlük pedig hallhattunk már igen cifra kijelentéseket. Ugyanakkor nem egyedülálló az a felelőtlenség, amit a pandémia alatt tanúsított, hiszen 2013-ban olyan mulasztást követett el, amelynek eredményeképpen 3 ember maradandó egészségkárosodást, sugárfertőzést szenvedett. Persze csakúgy, mint a koronavírusos ügyben, úgy itt is igyekezett elhallgatni, milyen veszélynek tette ki közvetlen környezetét, valamint kollégáit.
Emlékezetes: Barnabás István paksi momentumos önkormányzati képviselő és élettársa magánúton járt még 2020-ban Olaszországban, majd a pihenést követő hetet már munkahelyükön kezdték. Ez önmagában nem lenne furcsa, azonban ekkoriban Olaszország számított a koronavírus-járvány egyik európai gócpontjának. Barnabás akkoriban az erőmű hulladékkezelőjénél dolgozott főmérnökként, ahonnan a kormány az Olaszországból hazatérő személyeknek karantént előíró rendelete után hazaküldték. Hasonlóan járt felesége, aki az erőmű területén dolgozik: őt két hétre kitiltották onnan.
A nemzetgazdaságilag és stratégiailag kiemelt létesítménynek számító Paksi Atomerőmű működésének gondatlan veszélyeztetésével azonban nem ért véget a történet: Barnabás részt vett a városi közgyűlésen is, ahol a polgármester, Szabó Péter ismertette a kormány legújabb járványügyi rendelkezéseit, amelyek tartalma szerint Barnabásnak és élettársának önkéntesen karanténba kellett volna vonulniuk. A momentumos politikus még ekkor sem jelezte a testületnek, hogy az európai gócpontnak számító Olaszországban járt, pedig ekkortól kezdve a karantén megtagadása gondatlan veszélyeztetésnek minősült. Ennek ellenére másnap Barnabás még részt vett egy sajtótájékoztatón és a polgármesterrel is találkozott. Még ekkor sem közölte az önkormányzattal, hogy Olaszországban járt; ezt csak vasárnap jelentette be egy Facebook-bejegyzésben, ezzel együtt pedig azt is, hogy karanténba vonul élettársával. Ez azonban már túl késő volt: Barnabásékat súlyos pénzbüntetéssel sújtotta a kormányhivatal.
Barnabás stábunknak nyilatkozva azzal védekezett, hogy “Magyarországon akkor még nem voltak érvényben karanténra vonatkozó szabályozások”, valójában azonban már március 12-től szabályozták, hogy az Olaszországból visszatérő magyar állampolgároknak karanténba kellett vonulniuk. Amikor stábunk erre emlékeztette a momentumos politikust, azzal védekezett, hogy úgy ment testületi ülésre az olasz kiruccanás után, hogy nem olvasott híreket, nem tájékozódott a jogszabályi változásokról.
Ugyanakkor különösen érdekes, hogy a szóban forgó ülésen éppen a koronavírus-szabályozásokról beszélt a polgármester, Barnabás azonban ennek ellenére sem volt hajlandó karanténba vonulni, inkább eltitkolta olasz utazását a munkahelyén.
Sugárfertőzést okozott az atomerőmű hulladékkezelőjénél történt gondatlanság
Nem ez volt azonban az egyetlen szakmai gondatlanság, amit Barnabás pályafutása alatt elkövetett. A PestiSrácok.hu birtokába került iratok szerint Barnabás korábbi munkahelyén, az erőmű hulladékkezelőjénél is gondatlanul járt el, amelynek következtében hárman szenvedtek maradandó sérülést; egyikük azóta – meg nem erősített értesüléseink szerint – már elhunyt.
2013-ban Barnabás István a Radioaktív Hulladékkezelő Közhasznú Nonprofit Kft. (RHK) üzemeltetési igazgatója volt; ezen minőségében többek között az erőműben keletkezett, sugárszennyezett hulladék kezelésének, illetve annak körülményeinek felügyelete tartozott feladatai közé. Az ügyben indított vizsgálat ezen a téren (is) számos hiányosságot tárt fel.
A PestiSrácok.hu értesülései szerint a radioaktív hulladékkezelés, más néven kondicionálás részeként a hulladékkezelés módját az üzemvezető határozza meg. Ilyen terv azonban nem készült, innentől pedig a feldolgozást végző munkavállalók – akik aztán a sugárfertőzéssel kontaktálódtak – abszolút szabálytalanul, az előírásokkal ellentétesen osztályozták a különböző állapotú veszélyes hulladékokat. A hulladékkezelési terv elkészítésének mellőzése azért jelentett problémát, mert így a sugárzó izotópokra – amely a hulladékban megtalálható volt – vonatkozó kezelést, és az esetleges védelmi intézkedést részletes megelőző jelleggel fel lehetett volna vázolni. Ennél is fontosabb, hogy a dolgozók nem kaptak a munkaasztalon való válogatásra vonatkozó utasítást, így annak pontos, a technológiai követelményeknek megfelelő részletek ismerete nélkül – gyakorlatilag vakon – vágtak neki a veszélyes hulladék válogatásának. Ez önmagában egy hatalmas mulasztás. Emellett azonban a jelentés azt is megállapította, hogy a hulladékkezelőségnél hiányos volt a biztonsági kultúra, amelynek kialakítása a vezető feladata lett volna, ahogy a telephely-üzemeltetési rendszer működésében is súlyos hiányosságokat tártak fel. Eze főbb pontok mellett pedig mintegy tucatnyi hiányosságra világított rá az eset. A dolgozókat, akik másodfokú sugárfertőzést szenvedtek, négy évre eltiltották a munkavégzéstől, az ügyben pedig pénzbírságot is kiszabtak.
Barnabás azóta korkedvezményes nyugdíját tölti, vagyonnyilatkozata szerint 850 ezres havi juttatást élvezhet, miközben fáradalmait a szinte újépítésű, 160 négyzetméteres házában pihenheti ki, összeszámolva a bő 50 milliós megtakarításait. Erről az „incidensről” azonban eddig mélyen hallgatott, ahogy a karanténszabályok áthágásáról is 2020-ban. Ezek a kihágások pedig különösen súlyosak annak ismeretében, hogy nemcsak egy átlagos munkahelyről beszélünk, hanem a nemzetstratégiailag kiemelten fontos Paksi Atomerőmű veszélyeztetéséről.
Fotó: Pakspress
Facebook
Twitter
YouTube
RSS