A Médiatanács támogatásával a Lakitelek Népfőiskolán rendezték meg a Rendszerváltó Filmszemlét a Rendszerváltás Történetét Kutató Intézet és Archívum és a Dunaversitas Egyesület közreműködésével. A filmszemléről a Szabadság tér ’89 című sorozat, a Belül kell felépíteni a házat című alkotás, a Homo politicus – Für Lajos című portréfilm és a Szétszakadt Magyarország című dokumentum hozott el díjakat. A zsűri elnöke Sára Sándor filmrendező volt.
Rendszerváltó Filmszemlére korkép, portré, film és társadalomtudomány, továbbá elbeszélt történelem kategóriákban lehetett nevezni. A hazai és határon túli alkotóktól összesen negyven film érkezett. Az előzsűri a beküldött alkotásokat már korábban értékelte, s tíz filmet javasolt a szemle versenyprogramjába.
Ezek közül tegnap az Országgyűlés elnökének 500 ezer forintos, a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. 150 ezer forintos, a kiskunfélegyházi Constantinum Katolikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium, Szakgimnázium és Kollégium 25 ezer forintos különdíját, valamint az Experiment Kft. által felajánlott technika használati lehetőséget Wonke Rezső Sose akartam más lenni mint katona című alkotása kapta. A Terror Háza Múzeum 300 ezer forintos különdíjában Kriskó László Szabadság tér ’89 című sorozata részesült. A Magyar Művészeti Akadémia 250 ezer forintos, valamint az Echo Televízió különdíját Zajti Gábor Belül kell felépíteni a házat című alkotása kapta meg. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsának 250 ezer forintos, valamint a Heti Válasz különdíját Csallóközi Zoltán és Hajdú Péter Mihálya Homo politicus – Für Lajos című alkotása kapta, míg az NMHH Médiatanácsának 250 ezer forintos különdíját Huth Gergely Szétszakadt Magyarország című filmjének ítélték oda.
Ennyire voltunk képesek mi, tízmillióan
A zsűri elnöke, Sára Sándor Kossuth- és Balázs Béla-díjas filmrendező a PestiSrácok.hu-nak elmondta, hogy ha mi nem tesszük ezt meg, ha mi a saját történetszemléletünket nem juttatjuk érvényre, akkor sajnos a múltunk kárba veszik, ezt pedig nem engedhetjük meg. Hozzátette, hogy az elmúlt évtizedekben a rendszerváltozás történetéről voltak olyan feldolgozások, amelyek hamis képet adtak, voltak amelyek kevésbe, illetve voltak olyanok is, amelyek egyáltalán nem.
Ezért is gondoltam, hogy folytatni kell ezt. A rendszerváltás minden részletre és minden árnyalata még egyáltalán nincs kibontva. Nagyon fontos, hogy a magyar vidék is feldolgozza a saját történetét, ne csak a fővárosi események legyenek a középpontban
– mondta.
Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke szerint a magyar történelem minden eseménye megosztja az országot, azonban azt szoktuk magyarnak tartani, aki hasonlóan gondolkodik a tatárjárásról, a mohácsi csatáról, vagy az aradi vértanúkról. Úgy véli, ahogy minél jobban távolodunk a 80-as évek végétől és a 90-es évek elejétől annál jobban letisztul a kép.
Én azt mondom, hogy ennyire voltunk képesek 10 millióan. Nem többre, nem kevesebbre.
– véli.
A PestiSrácok.hu kérdésére Lezsák azt is elmondta, hogy nem arról szól ez, hogy értelmezni szeretnék, vagy utólag meg akarnák formálni, hogy mi történt, csupán lehetőséget szeretnének adni a megszólalásra mindenkinek azért, hogy minél több anyag álljon rendelkezésére azoknak, akik majd kutatják ezt a korszakot. A filmszemle ugyanezt a célt szolgálja.
A rendezvényen Lezsák Sándor bejelentette: a XVII. Lakiteleki Filmszemlét ősszel Eiben István operatőr emlékére rendezik majd, ennek felhívását közzé is tették – olvasható a közleményben.
A Médiatanács különdíjasa lett a Szétszakadt Magyarország
A filmszemlén a Médiatanács Különdíjával jutalmazott Szétszakadt Magyarország című dokumentumfilm alkotói a PestiSrácok.hu és a Planet Film Studio munkatársai, producere pedig Skrabski Fruzsina. A film kordokumentumok és unikális felvételek, visszaemlékezések alapján mutatja be, hogyan írta meg az állampárt a rendszerváltozás kottáját és hogyan vertek tudatosan éket a formálódó ellenzéki egységbe.
TGM és Orbán egymásba karolva állja a gumibotozást. Csurka és Esterházy együtt mulat Mészöly Miklós születésnapján. Csak két villanás a nyolcvanas évek politizáló, értelmiségi ellenzékéből, amikor a nézetkülönbségek marginálisak voltak, a kommunista ellenség pedig közös. Ám alig pár év telt el, s átjárhatatlan szakadékok nyíltak népi és urbánus, jobb- és baloldali között. Hol rontottuk el? Az ellentétek egyébként is kiéleződtek volna, vagy alaposan rásegített a késő kádári éra állambiztonsági szolgálata, amely hihetetlen energiát fordított az ellenzéki csoportok manipulálására, összeugrasztására? Erre a kérdésre keresi a választ a Szétszakadt Magyarország.
A dokumentumfilm megszólalói: Alexa Károly irodalomtörténész, Bálint László kutató, volt kémelhárító, Deutsch Tamás politikus, Fodor Gábor politikus, Jakab Lajos egykori szamizdatos, Horváth Attila (a felvétel óta alkotmánybíróvá választott) jogtörténész, Kukorelly Endre költő, Pesty László filmrendező, Szokolay Zoltán költő.
A díszbemutató utáni pódiumvitát ITT nézhetik meg, míg részletes, az alkotóktól független kritikát ITT és ITT olvashat róla.
Fotók: Bágya Rita
Facebook
Twitter
YouTube
RSS