Hajmeresztő, olykor nevetséges javaslatokat tett a Gyurcsány-kormány idején a balliberális kötődésű Political Capital a polgári titkosszolgálatnak – írja a Magyar Idők. A lap számára ez derült ki az Alkotmányvédelmi Hivatal napokban nyilvánosságra hozott tanulmányaiból, amelyekből beszédes részleteket közölnek. 2006 és 2010 között 432,2 millió forint állami megbízást kapott a Political Capital, az összegből 190 millió forint értékű megbízásuk a Nemzetbiztonsági Hivataltól érkezett. A Political Capital megbízásai beleillenek Gyurcsányék és Bajnaiék tanácsadói szerződéseinek sormintájába, amelyről a PestiSrácok.hu is hosszan cikkezett. Megírtuk, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon 2006 és 2010 között regnáló kormányai mintegy 17 milliárd forintot tapsoltak el közvélemény-kutatási, kommunikációs és tanulmánykészítési megbízásokra, tanácsadásra.
Százmilliókat kapott a polgári titkosszolgálatoknak adott tanácsaiért a Political Capital a Gyurcsány-kormány idején – írja a Magyar Idők. A napilap ismertette, az akkor még Somogyi Zoltán és Szabados Krisztián érekeltségébe tartozó Political Capital (PC) 2006 és 2010 között 432,2 millió forint állami megbízást kapott. Ennek felét, 190 millió forintot az NBH-tól.
A lap kérte ki a tanulmányokat, ezt először megtagadták, majd mégis kötélnek álltak és a napokban a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) utódjaként működő Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) internetes oldalán nyilvánosságra hozta őket. A Magyar Idők érdekes részleteket talált az 53 dokumentumban.
A PC meghökkentő tanácsokkal látta el például Balajti Lászlót, aki az UD-botrányba belebukó Laborc Sándort váltotta az NBH – az Alkotmányvédelmi Hivatal (AH) jogelődje – élén. A Political Capital programadó sajtótájékoztató megtartását és nyilvános szerepléseket javasolt Balajtinak, ahol – ahogy ők fogalmaztak – proaktívan, a társadalom felé nyitott NBH képét megjelenítve kellene fellépnie. A sajtótájékoztatóra a PC valamiért a Múzeum kávéházat szemelte ki. Az elemző cég lábjegyzetben – biztos, ami biztos – jelezte, hogy szívesen részt venne a sajtótájékoztató megszervezésében, valamint a főigazgató felkészítésében.
A nemzetbiztonsági szolgálatok vezetőiről egyébként köztudott, rendkívül ritkán mutatkoznak nyilvános rendezvényeken, sajtótájékoztatókon szinte soha. Ami ugyanis az embereket érdekelné, arról nem beszélhetnek, amit viszont elmondhatnak, arra senki sem kíváncsi.
A PC tanulmányaiból kiderült, Balajti Lászlótól gyakorlatilag média roadshow-t vártak volna el televíziós szereplésekkel. Ezeken a főigazgatónak a következő, roppant kreatív lózungokat kellett volna mantráznia: „Új vezető, új NBH”. „Nem politikai, hanem szakmai alapon kell megítélni a szolgálatokat”. „Kétszer négy szó határozza meg munkánkat. Személyesen a következő elveket követem: nyitottság, törvényesség, biztonság, szakértelem. Az NBH pedig ezzel összhangban Kölcsey szavait választotta iránymutatásul: »A Haza minden előtt«”.
A balliberális kötődésű elemző cég a romagyilkosságokkal összefüggésben nyilvánosságra került titkosszolgálati szarvashibákat, illetve az UD-blamát többek között egy NBH-ról készített rövidfilmmel feledtette volna. Az alkotás – ami nem készült el – tisztázta volna az NBH szerepét a magyar államigazgatásban. Az imázsfilm rendezőjének „vagy egy neves, de fiatal, manapság divatos személyt, vagy pedig egy elismert dokumentumfilm-rendezőt” képzeltek el.
A lap szerint balliberális kötődésű PC a Gyurcsány-kormány idején tehát többek között arra tett javaslatot, hogy
- imázsfilmmel szedjék rendbe az UD-botrány után megtépázott népszerűségét
- az NBH munkatársai rendszeresen publikáljanak a Népszabadságban, a HVG-ben, a Magyar Narancsban és a Figyelőben. Többek között „demokráciaértelmezési írások” és „Mi lett volna, ha” jellegű írások publikálását kezdeményezték
- az NBH évkönyveit a titkosszolgálat munkatársai forgalmasabb tereken osztogathatnák.
A Political Capital megbízásai beleillenek Gyurcsányék és Bajnaiék tanácsadói szerződéseinek sormintájába, amelyről a PestiSrácok.hu is hosszan cikkezett. Megírtuk, Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon 2006 és 2010 között regnáló kormányai mintegy 17 milliárd forintot tapsoltak el közvélemény-kutatási, kommunikációs és tanulmánykészítési megbízásokra, tanácsadásra.
A baloldali kabinetek szerződéses tanácsadói céglistáját böngészve szembetűnő, hogy a 2006 és 2010 közötti, összességében 16,8 milliárdos szerződéses tanácsadási és kutatási díjak legnagyobb részét – 10,2 milliárd forintot – stratégiai és tanulmánykészítési feladatokra szánta a Gyurcsány-, majd a Bajnai-kormány.Kommunikációs tanácsadást 4,1, közvélemény-kutatásokat 2,4 milliárd forintos értékben rendeltek meg a baloldali-liberális kormányok. Ráadásul még ez a 16,8 milliárdos összeg is csak megközelítőleg igaz, ugyanis az adatgyűjtés során kiderült, hogy több intézménynél nem áll rendelkezésre a teljes ciklust lefedő adatsor, továbbá a 16,9 milliárd forintos összesítés nem foglalja magában az államtitkot vagy szolgálati titkot, illetőleg alapvető biztonsági, nemzetbiztonsági érdeket érintő 143/2004-es kormányrendelet alapján történt különleges beszerzéseket. Emellett a kommunikációs tanácsadásra fordított 4,1 milliárdban azok az összegek sincsenek benne, amelyeket a korábbi kormányok médiafigyelésre költöttek…
Fotó: Origó
Facebook
Twitter
YouTube
RSS