Bankot robbantott a Roche a szegedi egyetemi klinikán és a Zala megyei kórházban – írtuk korábbi cikkeinkben, de magunk sem gondoltuk volna, hogy a több százmillió forintos, a Roche Magyarország Kft-re direktbe kiírt labortenderek kis trezorok ahhoz a jackpothoz képest, amit a cég a világhírű Semmelweis Orvostudományi Egyetemen pörgetett ki magának. A 369 millió forintos szegedi üzlet és a Zala megyei kórház ablakon kidobott 300 millió forintja már-már aprópénz a fővárosi bizniszhez képest. Úgy tudjuk, éves szinten megközelítőleg egymilliárd forinttal tömi ki a Roche-t a SOTE, úgy, hogy a laborbeszerzések nagyobbik részére még csak közbeszerzést sem írnak ki. A SOTE és a Roche összefonódásában a tortahabot ékesítő habcsókként fogható fel az a PestiSrácok.hu által felderített tény, hogy Gál János, a SOTE klinikai rektorhelyettesének a párja az a Kiss Adrienn Júlia, aki a Roche Magyarország Kft. labordiagnosztikai üzletágvezetője. Nagy a szerelem. A SOTE és a Roche között is.
EGRESSY KÁROLY – PestiSrácok.hu
Hétről-hétre egyre mélyebbre ássuk magunkat a Roche Magyarország Kft. csinos végösszegű bizniszeiben, amelyekhez a magyarországi klinikák, kórházak és egyetemek vezetői asszisztálnak. Már két cikkünkben is foglalkoztunk azzal, hogy a Szegedi Tudományegyetem és a Zala Megyei Kórház vezetői (az adófizetők kárára) miként duplázták meg a laborköltségeiket azzal, hogy az úgynevezett nyitott laborrendszerek helyett, amelybe a vizsgálatokhoz szükséges vegyületek, azaz a reagensek több egymással versengő beszállítótól is beszerezhetők, inkább a Roche nevű svájci multicég méregdrága zárt rendszerét és reagenseit választották. Tegyük hozzá: érthetetlen módon.
Most azonban a korábbiaknál is csinosabb ügyre bukkantunk. A szálak a fővárosba vezettek. Kiderítettük, hogy a Semmelweis Orvostudományi Egyetem jelenti a legzsírosabb falatot a Roche-nak. Annak a multicégnek, amely bár világszerte bőkezűen támogatja a diagnosztikai szakmát, ugyancsak világszerte gyakran keveredik korrupciógyanús ügyekbe. Kutakodásunk során több, egymástól független forrásból megtudtuk, hogy éves szinten az egymilliárd forintot is meghaladja az az összeg, amelyet a Roche felmarkol a SOTÉ-tól, közbeszerzés nélkül. Ezt fejelik meg azok a tízmilliók, amelyeket viszont közbeszerzéssel kap meg a reagensgyártó. Mivel a SOTE illetékesei – mint alább kiderül – másfél hete szabotálják a válaszadást e közérdekű ügyben, nem tudjuk pontosan, hogy az egymilliárdos beszerzés miként oszlik meg az egyes egységek között, de egy két részinformációt szereztünk: Úgy tudjuk, a Semmelweis alá tartozó Városmajori klinikán éppen közbeszerzési kiírás alatt áll egy hetvenötmillió forintos labortétel, amelyen az “ügyes” specifikációk miatt gyakorlatilag csak a Roche nyerhet. A Kútvölgyi Klinikai tömbben is a Roche rendszert használ a SOTE, ez éves szinten egy hatvanmillió forintos tételt jelent.
Az újabb nagy kaszálás
Az igazán nagy dobás ugyanakkor egyértelműen a SOTE Korányi Projektje lesz. A Korányi Projekt az Új Széchenyi Terv egyik kiemelkedő egészségügyi fejlesztése, amely 8,1 milliárd forint uniós fejlesztési támogatással valósul meg. A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség 2011-ben fogadta el véglegesen a csaknem egy évtizede formálódó terveket. E projekt keretében 12 ezer négyzetméteres modern betegellátó egység épül a Semmelweis Egyetem külső klinikai telepén, az előkészítő munkálatok már folynak. A két párhuzamos ütemben megvalósuló beruházás keretében az Üllői úton található Külső Klinikai Tömb területén egy új, 20 ezer négyzetméteres, 7 szintes központi betegellátó épület épül helikopter leszálló pályával és központi diagnosztikával. A Központi Laboratóriumot csőposta köti össze az épület többi egységével. A hangsúly és az újabb nagy kaszálás lehetősége tehát az új Központi Laboron van. Azt ugyanis be kell rendezni, márpedig egy laborrendszer bevezetése évtizedekre szól. Alternatív rendszer beállítására ugyanis nem lesz hely az új laborban, tehát amennyiben itt is a Roche Magyarország Kft. viszi a bankot, legalább egy évtizedig csak a multicég a vetélytásakénál másfélszer-kétszer drágább reagenseit lehet majd megvenni.
FIGYELJENEK! Mint írtuk a laborbiznisz olyan mint a Lutra album, nem a füzet kerül sokba, hanem a rengeteg fotó, amit a gyerek beleragaszt. Ha egyszer a Roche a zárt rendszerű gépeivel beteszi a szőrös lábát a SOTE új központi laborjába, éveken át csak tőlük lehet reagenst vásárolni. „Az új központi Labor éves szinten kétszázmillió forinttal dobja meg a laborbüdzsét, öt év alatt tehát egymilliárd forintról beszélünk. Egyértelműen presztízsberuházást jelent a Roche-nak az új labor, amelyet nem bukhat el. Ha ugyanis oda is sikerülne betennie a lábát, akkor egyúttal az alternatív rendszereket is kizárná, és felfoghatatlan összegekkel gazdagodna. A tét egyáltalán nem kicsi. Ennek megfelelően nyomul a Roche, amely azért támogatja a SOTÉ-t, vagy azért adományoz a SOTÉ-nak bármit is, hogy elvihesse a nagy pénzeket. Érdekes, hogy a SOTE az idén februárban adta át az úgynevezett Skill- és Szimulációs Központot, amely berendezését ötvenmillió forinttal segítette, támogatta a Roche Magyarország Kft. Mi ez, ha nem az egyetem megvétele kilóra?”- tette fel a kérdést az egyik informátorunk. (Vezető fotónkon Szél Ágoston, a SOTE rektora és a kulcsszereplő, Gál János rektorhelyettes éppen a Skill Centerre és az ötvenmilliós adományra emeli poharát…)
Tulassayék nem nyelték le a Roche-békát
Érdekesség, hogy a SOTÉ-n is többen harcolnak a Roche Magyarország Kft. térnyerése ellen, és az óriási és fölösleges többletkiadások miatt többen kifogásolják egy cég preferálását. Megtudtuk, hogy a SOTE I. számú Gyermekklinika laborjában nemrég jött el az ideje a régi laborautomaták lecserélésének. Emlékezetes, hogy a SOTE előző rektora, Tulassay Tivadar, aki Schmitt Pál doktoribotránya után távozott az egyetem éléről azóta az I. számú Gyermekklinikát vezeti. A klinika labortenderén nemrég a Roche helyett egy másik cég mellett döntöttek. Ezzel kapcsolatban megkerestük Kenesei Évát, az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika Klinikai Kémiai és Mikrobiológiai Laboratóriumának laborvezetőjét és megkérdeztük, értek-e el megtakarítást azáltal, hogy Roche helyett egy másik céget választottak. „Jó néhány milliós különbség volt a Roche és a nyertes ajánlata között, utóbbi volt az olcsóbb, így azt választottuk. Éves szinten tehát milliókat spórolunk úgy, hogy a minőségből és szakmai elvárásokból fikarcnyit sem engedtünk. A nyertes cég automatái nyitott rendszerűek, így több reagensből tudunk választani. Az előző, általunk használt automata Roche készülék volt, de már tizenkét évet szolgált, így lecseréltük. Több cég is adott ajánlatot, a legjobbat fogadtuk el. Az egészségügyben minden fillért meg kell fogni” – szögezte le Kenesei Éva. Kiemelte, általában tíz év után kell lecserélni egy-egy automatát, de a tíz év alatt rengeteget lehet spórolni egy jó ajánlat elfogadásával. Bár az igazgatónő nem kívánt becslésekbe bocsátkozni, hogy mekkora lesz a megtakarítás, a korábbi oknyomozásainkból kiderült: a szegedi klinika három év alatt mintegy százötvenmillió forintot, míg a Zala Megyei Kórház háromszáz millió forintot bukott, amiért olyan “testre szabott” tendert írt ki, amin a Roche vetélytársai nem indulhattak. A gyermekklinika tehát nem a Roche mellett döntött, a minőség és a szakmai elvárások nem csorbultak, de éves szinten milliók maradnak az egyetemi költségvetésben.
Elemi ösztön
Józan ésszel felfoghatatlan, hogy az ország nehéz gazdasági helyzetében közpénzekkel gazdálkodó, komoly szakmai múlttal bíró kórházi, egyetemi vezetők miért választják a nemzetközi- és hazai gyártókénál másfélszer-kétszer drágább Roche-termékeket, miközben a vetélytársaknak is papírja van arról, hogy ugyanolyan alkalmas termékeket gyártanak az ominózus laborvizsgálatok elvégzéséhez. A Roche Magyarország Kft. busás SOTÉ-s szerződései ugyanakkor értelmet nyertek, ha ide szerkesztjük azt a PestiSrácok.hu által kiderített tényt, hogy Gál János a SOTE Klinikai rektorhelyettesének a párja az a Kiss Adrienn Júlia, aki a Roche Magyarország Kft. labordiagnosztikai üzletágvezetője. Kerestük Gál Jánost, hogy megkérdezzük tőle, összefüggésben állhatnak-e a milliárdos, közbeszerzés nélküli Roche-üzletek azzal, hogy az ő párja éppen a cég labordiagnosztikai üzletágvezetője, de többszöri ígérgetés után sem volt hajlandó velünk szóba állni a rektorhelyettes. Másfél héten keresztül naponta beszéltünk a titkárnőjével, vagy más kollégájával, aki mindig megígérte, hogy másnap beszélhetünk Gál Jánossal. A telefonhívások érdekessége az, hogy Gál titkárnője minden nap elsorolta a rektorhelyettes napi programját és megbeszélését, sőt egy alkalommal főnöke kérésére még az érdeklődésünk tárgyáról és témájáról is kifaggatott minket, majd másfél hét után közölte, hogy csak augusztus 5-e után beszélhetünk Gál Jánossal telefonon, mert addig szabadságon van. Megkérdeztük, miért van az, hogy Gál János tárgyalásról tárgyalásra, megbeszélésről, megbeszélésre jár, de amikor kitartóan keressük, akkor kiderül, hogy szabadságát tölti, de kérdésünkre nem kaptunk választ. Így felhívtuk a Roche Magyarország Kft-t, de sem Mészáros Anikót, a cég kommunikációs és betegszervezeti menedzserét, sem pedig Kiss Adrienn Júliát nem értük el. Mindkét esetben továbbkapcsolt minket a Roche recepció, de a kicsengő vonalat kinyomták.
Gondoltuk, ha már sem Gál János, sem pedig Kiss Adrienn Júlia nem áll szóba velünk, akkor megkérdezzük az elméletben összeférhetetlen kapcsolatról a SOTE rektorát, Dr. Szél Ágostont, de Kovács Eszterhez, a SOTE marketing és kommunikációs igazgatójához, sajtófőnökéhez kapcsoltak minket. Sebaj. Kovács Eszternek is feltettük a kérdést, hogy az egyetem miként vélekedik Gál János kapcsolatáról. A sajtófőnök érdemben nem cáfolta, hogy Gál János párja Kiss Adrienn Júlia, igaz, megkért minket, hogy kérdéseinket e-mailben küldjük el neki, és ő továbbítja a címzettnek.
Jobb világ, támadhatatlan etika…
Izgatottan várjuk augusztus 5-ét, hogy telefonvégre kapjuk Gál Jánost, de Szél Ágoston rektor véleményét is meg szeretnénk osztani. A SOTE és a Roche kapcsolatát tehát tovább boncolgatjuk majd, de már ebből és korábbi cikkeinkből is látszik, hogyan is mennek a dolgok laborügyekben. A Roche Magyarország Kft. pedig úgy tűnik, az egyetemek partnerségével annak ellenére is folytatja az adófizetők pénzének a lecsapolását, hogy a svájci anyacég honlapjának fellelhető, hitvallásnak is beillő bejegyzés így szól: „Úgy gondoljuk, hogy a jó üzlet jobb világot épít. Ezért dolgozunk minden nap. Elköteleztük magunkat a tudományos elvek, a támadhatatlan etika és az orvosi innováció mellett. Mindent egy jobb holnapért teszünk. Büszkék vagyunk arra, hogy kik vagyunk, mit csinálunk, és hogyan csináljuk”.
Ennek szellemében a PestiSrácok.hu is hitet tesz arra, hogy a végletekig erodált magyar egészségügy közbeszerzéseit a jövőben is figyelemmel kíséri, és ha hasonló eseteket találunk, mint amelyről fentebb is beszámoltunk, nem hagyjuk az íróasztal fiókjában…
[cardoza_wp_poll id=5]
Facebook
Twitter
YouTube
RSS