Mintegy kétszáz tüntető részvételével igyekezett koholt vádak alapján hiszterizálni a fiatalságot az LMP. A súlyos morális konfliktusokkal küzdő zöld szervezet újabban azt találta ki, hogy a Kormány kivonul a felsőoktatás finanszírozásából, és fokozatosan fizetőssé válik a képzés. Ehhez Demeter Márta szerdai beszédében beemelte korábbi pártjának örökségéből az „a kormány csak a gazdagoknak kedvez” érvelést, amely már Botka László idején megbukott egyszer. Az illetékes minisztérium sajtóközleményben utasította helyre a fakenews-gyártó törpepártot. Hangsúlyozták, megmarad az ingyenes tanulás lehetősége a felsőoktatásban. Kiemelték, a kormány célja, hogy a Corvinus Egyetem 2030-ra bekerüljön a világ 200, Európa 100 legjobb egyeteme közé, és nemzetközi szinten is versenyképes diplomát tudjon garantálni.
A mindenkinek elérhető felsőoktatásért tartottak fáklyás demonstrációt a Lehet Más a Jövő (LMJ), az LMP ifjúsági szervezetének kezdeményezésére kedden Budapesten a Corvinus egyetem épülete előtt. A mintegy 200 tiltakozó részvételével megtartott tüntetésen Pitz Dániel, az LMJ elnöke hangsúlyozta, követelik a kormánytól, hogy senkit ne fosszanak meg a tanulás lehetőségétől, és „ne engedjék el az állam kötelékéből az egyetemeket”. Demeter Márta, az LMP országgyűlési képviselője úgy vélekedett, hogy „a Fidesz >mindent a gazdagoknak< politikája bevenni készül a közoktatás után immár a magyar felsőoktatást is”. Azt mondta, a kormány tervei szerint a Corvinus egyetemen jelentősen növelnék a fizetős helyek arányát, 2020-tól pedig már nem is lennének államilag finanszírozott helyek.
Ezt a rendszert meg akarják honosítani az egész felsőoktatásban, vagyis egy újabb társadalmi alrendszer fideszes gyarmatosítását készítik elő
– tette hozzá. Az ellenzéki politikus arra hívta fel a figyelmet, hogy ennek a társadalom- és gazdaságpolitikának következményeként százezrek szorulnak ki a felsőoktatásból.
Senki nem ért semmit
Az LMP láthatóan ingoványos talajon jár a valóság érzékelésében, hiszen jobbára saját értetlenségüktől és kitalációiktól rémüldözik. Már a problémát felvető keddi sajtótájékoztatójukon kiderült ugyanis, hogy nem világos számukra, mit és hogyan tervez a kormány, viszont elképzelték a lehetséges legrosszabb forgatókönyvet, amelyet csak ki tudtak találni, és azt olvasták vissza a kormányra. Az LMP országos elnökségének titkára keddi, budapesti sajtótájékoztatóján ugyanis arról beszélt, a kormány gyökeres átalakítást tervez a felsőoktatás fenntartási modelljében, ugyanakkor számukra nem egyértelmű, ki és hogyan alakítaná át azt. Kanász-Nagy Máté azt mondta, előbb a Budapesti Corvinus Egyetem “kiszervezése” merült fel közalapítványi fenntartásba, néhány napja viszont már több intézmény is szóba került az átalakítással összefüggésben. A politikus szerint mindez komoly tandíjemeléssel járna, és a hallgatók harmada szorulna ki a felsőoktatásból. Az LMP ugyanakkor mindjárt rálicitált a kormány szándékaira is, hiszen mindjárt három ingyenes diplomát ígért mindenki számára, több bért az oktatóknak, és nagyobb intézményi autonómiát.
Megmarad az ingyenes tanulás lehetősége
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium sajtóközleményben hűtötte le a kedélyeket, hangsúlyozva, hogy megmarad az ingyenes tanulás lehetősége a felsőoktatásban. Mint kifejtették, a kormány a hazai felsőoktatást nemzetközi szinten is versenyképessé kívánja tenni, az ehhez szükséges lépéseket megteszi, de minden ellenkező állítással szemben nem szűnnek meg az államilag finanszírozott helyek a hazai felsőoktatásban.
Tudatosan álhíreket terjesztenek és politikailag kihasználják a diákokat azok, akik a Corvinus Egyetem átalakításának félremagyarázott következményeivel alaptalanul riogatnak
– hangsúlyozták.
Kiemelték, a kormány célja, hogy a Corvinus Egyetem 2030-ra bekerüljön a világ 200, Európa 100 legjobb egyeteme közé, és nemzetközi szinten is versenyképes diplomát tudjon garantálni. Az Egyetem a kihívásokhoz rugalmasabban igazodó keretfeltételek kialakítása érdekében jövő júliustól egy állami alapítású közhasznú alapítvány fenntartásában működik. Az új működési és fenntartási modell megerősíti az egyetem pénzügyi helyzetét, megnyitja az utat az intézmény fejlesztése előtt, ezzel az oktatók és a hallgatók számára is több lehetőséget teremt. Hozzátették, a Corvinus 2020-tól új, ingyenes képzési forma bevezetésével biztosít a jelenlegi államilag finanszírozott helyekével megegyező számú, több ezer térítésmentes képzési helyet. A tervezett változások a jelenlegi hallgatókat és a 2019-ben jelentkezőket semmilyen formában nem érintik.
Az államilag finanszírozott helyek a légből kapott híresztelésekkel szemben nem szűnnek meg a hazai felsőoktatásban. A kormány az ingyenes tanulás lehetőségét a teljes intézményrendszerben tartósan meg kívánja őrizni
– jelentették ki.
No gallery template found!Forrás: MTI, PestiSrácok.hu; Vezető kép/fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS