Schiffer András ügyvéd, az LMP egykori alapító-társelnöke és képviselője szerint sokan csalódtak a Fideszben, de nem ért egyet azokkal, akik szerint Magyarország diktatúra lenne. A legutóbbi Polbeatben Stefka István és Huth Gergely kérdéseire arról is beszélt, hogy összességében hasznos a magyar közélet szempontjából a Jobbik szakítása a rasszista múlttal, de egyelőre sem a Jobbikról, sem az LMP-ről nem látja világosan, hogy hova tart és mit gondol a világról.
Schiffer Andrástól megkérdeztük a Polbeatben: mi okozza benne és társaiban ezt a mérhetetlen csalódottságot és miért gondolják, hogy ebben az országban szinte minden rossz irányba megy. Azt felelte: ő a legkevésbé sem csalódott, hiszen mindig is pontosan tudta Orbán Viktorról, hogy egészen más demokráciafelfogást és társadalomképet képvisel, mint ő. De szerinte a Fidesznek el kellene gondolkodnia azon, hogy Mellár Tamástól Lányi Andráson vagy éppen Ángyán Józsefen át annyi ember csalódott benne, olyanok, akik előzőleg világnézetileg is szembenálltak Gyurcsány Ferenccel.
Felvetésünkre, hogy az örök ellenzéki Lányi Andráson kívül csupa egzisztenciális okból vagy pozícióharcokban megsérült, megsértődött embert sorol fel, azt állította: ez nem igaz, Ángyán például azért lázadt fel, mert Orbán új latifundium-birtokosokat jelölt ki, miközben a gazdák és a kisbirtokok támogatását ígérte. Visszakérdeztünk: András, ez nem egy belpesti marhaság? Mutass már egy kormányzati segítséggel létrejött óriásbirtokot! Válasz helyett Schiffer András azonban azt mondta: jó lenne egy picit visszavennünk (a vádaskodásból), mert a Földet a gazdáknak! program valójában Földet a gazdagoknak! program volt.
Az ügyvéd, volt politikus a bíróságok pártatlanságáról feltett kérdésünkre azt mondta: sokkal inkább az Állami Számvevőszék, a rendőrség és az ügyészség elfogultságáról kell beszélni, nem a bíróságokéról.
Schiffer Andrást megkérdeztük arról is: vajon volt pártja, az LMP hallgat-e Philippe Lamberts, az Európai Zöld Párt társelnökének figyelmeztetésére, miszerint kizárják őket, ha összeállnak a Jobbikkal. Visszakérdezett: Lamberts miért nem inkább Jávor Benedeket frusztrálja ezzel a kérdéssel, hiszen a Párbeszéd képviselője, aki ugyancsak a zöldeknél politizál, nyíltan beszél a Jobbikkal való összefogásról. “Sokáig úgy gondolkodtam, hogy addig, amíg a Jobbik rasszista nézeteket vall és rasszista megnyilvánulásokat tesz, nincs vele miről tárgyalni. Ám az a tény, hogy ez a gyűlöletkeltésben élen járó párt (és most érdektelen, hogy őszintén vagy haszonlesésből) lenyesegette magáról a vadhajtásokat, az igenis egy hasznos folyamat. Ha a Jobbik véglegesen szakítani tud a rasszista múlttal és indítékokkal, akkor igenis lesznek velük közös érintkezési felületek az antiglobalista politikusok számára” – vélekedett.
Schiffer úgy látja, a Jobbik lejáratásából Orbán Viktor is kivette a részét, amikor szerinte zöld jelzést adott Vona Gábor “lebuzizásának”, mégpedig azzal a parlamenti kijelentésével, hogy nem ő, hanem “Vona szokott mások szoknyája mögé bújni”.
Ennek ellenére én ma nem tudom eldönteni, hogy a Jobbik mit gondol a világról, és az LMP identitása sem teljesen felismerhető számomra. Sokkal izgalmasabb kérdés, hogy egy olyan párt, amely Moszkva és Teherán magyar hangja volt éveken át a Parlamentben, hogyan vált a Freedom House “hájpolójává” és az euró bevezetésének követelőjévé?
– fogalmazta meg Schiffer András.
Polbeat minden kedden este hét órakor élőben közvetítve a Revolution ’56 Szabadságharcos Sörözőből (II. kerület, Bem rakpart 53.).
Készítette: László Petra és Susánszky Mátyás Pál/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS