Sikkasztásért egy év felfüggesztett börtönbüntetésre ítélték korábban az MSZP dunakeszi szervezetének elnökét – ezt maga az érintett, Fári János ismerte el a legutóbbi, decemberi képviselő-testületi ülésen, ahol szembesítették múltjával. Mint mondta, azért sikkasztott, mert nehézségei adódtak. Az ülésen az is kiderült, hogy két másik gazdasági bűncselekmény miatt pénzbüntetésre ítélték. Az ügy pikantériája, hogy Fári János egyik elődje a közelmúltban visszaélések okán kényszerült távozni, s Fári Jánost, mint a megújulás emberét mutatták be a sajtóban.
Nem csak országosan, Dunakeszin is megújult az MSZP – ezzel a derűlátó fölütéssel indult a Dunakeszi Hírhatárban az a tavaly júniusi interjú, amelyet a szocialisták új helyi elnökével, Fári Jánossal készítettek. A megújulásra többek között azért lett volna szükség, mert Ábri Ferencet, aki nemcsak helyi elnök, hanem 2010-től MSZP-s képviselő és a helyi cigány nemzetiségi önkormányzat elnöke is volt, tavaly méltatlanság miatt megfosztottak képviselői mandátumától. Ugyanis egy 2014-ben hatályba lépett jogszabály szerint így kell eljárni azokkal szemben, akiknek 180 napot meghaladó, 10 millió forintnál nagyobb adótartozása van. Maga Fári is elismerte egy tavalyi interjúban, hogy az Ábri-ügy kínos volt a pártnak. De itt jön ő, és majd jól megújítja a szervezetet…
Nehézségei adódtak…
Fári János saját elmondása szerint 1977 óta foglalkozik helyi szinten aktívan a politikával, többször volt jelölt, és a listán is szerepelt, de a dunakeszi képviselő-testületbe a rendszerváltás óta nem került be. Előtte viszont 1980 és 1985 között tanácstag volt. Tavaly lett a szocialisták dunakeszi elnöke.
Tavaly decemberben egy képviselő-testületi ülésen Bocsák István Károlyné fideszes képviselő arról kérdezte, igaz-e, hogy három büntetőügye is volt. Fári elismerte, sikkasztásért egy év – két esztendő próbaidőre felfüggesztett – börtönbüntetésre ítélték. De mindjárt meg is magyarázta, hogy miért bagatell az egész. Szavai szerint lízingelt egy gépkocsit, és amikor építőipari cégvezetőként „nehézségei adódtak”, mert nem fizették ki, az autót átadta a volt műszaki vezetőjének, hogy majd fizesse tovább. De nem fizette, a bank pedig lefoglalta. Tehát a bank tudott erről, de később mégis följelentették őt – magyarázkodott. Mint fogalmazott:
nem jelentettem be, hogy át kívánom adni az autót. Ezért vállalom a felelősséget, hogy nem voltam körültekintő. Ezért megbűnhődtem.
…és mások hamisítottak a nevében
A második ügyéről azt mondta: komposztálótelepet kívánt létrehozni Csomádon, amihez állami támogatást szeretett volna fölvenni. Ám a hitelt nem kapta meg. Itt azzal mentegetőzött, hogy
valaki meghamisította a nullás igazolást, amit én benyújtottam, illetve egy ügyintéző nyújtott be a cégnek.
Fári úgy emlékszik, először 125 ezer forint pénzbüntetést kapott, amit másodfokon 50 ezer forintra mérsékeltek. Itt többek között csalás volt a vád.
A szocialista elnök beismerte, egy harmadik büntetőeljárás is folyt ellene gazdasági adatszolgáltatási kötelezettség elmulasztása miatt, amiért a cége adatmódosítását nem jelentette be. Ebben először 250 ezer forintra, majd másod fokon 125 ezer forintra büntették. Szavai szerint az adatszolgáltatást azért mulasztotta el, mert amikor ezt meg kellett volna tennie, akkor halt meg a felesége.
Kellemes karácsonyt, Dunakeszi!
Miután mindezt előadta, Fári János kellemes karácsonyt és boldog új esztendőt kívánt Dunakeszi teljes lakosságának.
Fári egyébként ezen bűnügyek ellenére (és remélhetőleg nem épp ezek elismeréseként) megbecsült tagja az országosan és helyi szinten is jól megújított MSZP-nek. Ezt jelzi, hogy az ominózus testületi ülés pár nappal a dunakeszi szocik rendezvényén olyan MSZP-s potentátok tették tiszteletüket, mint Mesterházy Attila és Velez Árpád. De korábban együtt kapták lencsevégre Szabó Imrével, a második Gyurcsány-kormány és a Bajnai-kabinet környezetvédelmi és vízügyi miniszterével.
Ifjabb Vincze Géza, a helyi Fidelitas tagja és országos alelnöke a PestiSrácok.hu-nak megdöbbentőnek nevezte, hogy egy jogerősen elítélt politikus vezetheti a Dunakeszi MSZP-szervezetet, és bűnügyeinek semmilyen következménye nincs.
Egyébként a Pest megyei MSZP botrányos ügyeiről szóló korábbi cikkünkben már írtunk róla, hogy a megyében – így Dunakeszin is – az a Fekete Zoltán (a párt fóti elnöke) tartja kézben a szocialista szálakat, akit Keller László egykori közpénzügyi államtitkár a PestiSrácok.hu-nak „igazi keresztapaként” jellemzett.
A vezető képen Fári János látható.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS