“A Jobbik által hónapokon keresztül kommunikált, mintegy 2200 plakáttal szemben a párt legalább 3500 plakátot és hatszáznál több citylight posztert és hirdetőoszlopot használ” – állítja Kósa Lajos. A plakátbotrány miatt létrejött, az államfő által visszaküldött törvénytervezetről dönthetnek majd a képviselők pénteken, mely egyetlen napirendi pontja lesz a Fidesz-frakció által kezdeményezett rendkívüli parlamenti ülésen. A kormánypárt szóvivője, Halász János lát arra most lehetőséget, hogy meglegyen a kétharmados többség és elfogadja a plakáttörvényt a parlament.
Simicska Lajos nevetségesen olcsón, a piaci ár töredékéért biztosít hirdetési felületet a Jobbiknak, a Fidesz szerint ez a politikai korrupció minősített esete. Kósa Lajos úgy fogalmazott: a Jobbik plakátkampánya listaáron számolva jóval többe kerülhetett, mint amit a párt állít. “Simicska Lajos, illetve a hozzá kötődő cégek ténylegesen kilóra felvásárolták a Jobbikot” – mondta Kósa Lajos, aki szerint egészen biztos, hogy megvalósulni látszik a több százmillió forintra elkövetett költségvetési csalás azzal, hogy a szolgáltatást jóval a piaci ár alatt nyújtották.
A Simicska Lajos érdekeltségébe tartozó cégektől bérelt plakáthelyeknek nem csak a számát közölte a Jobbik, hanem a napokban azt is nyilvánosságra hozta, mennyibe is került a pártnak az áprilisi, illetve a májusi kampány. Szabó Gábor pártigazgató és Schön Péter gazdasági igazgató a párt honlapján tették közzé, hogy az áprilisban kihelyezett 3375 plakát 27 359 917 forintba, míg a májusban bérelt 3331 hely 26 797 472 forintba került. Ezzel a párt tulajdonképpen elismerte, hogy jóval a piaci ár alatt kapott hirdetési felületet Simicska cégeitől, ugyanis az általuk hivatkozott összeg alapján átlagosan 230 forintot fizettek naponta egy óriásplakátért.
Sajtóinformációk szerint az átláthatatlan plakátkampány miatt a Jobbikon belül felmerült Vona Gábor pártelnök személyes felelőssége, esetleges pártelnöki leváltása. Azonban Farkas Gergely, a Jobbik frakcióvezető-helyettese azt mondta, hogy a frakció részéről teljes a bizalom az elnökség felé. Arra a felvetésre, hogy a plakáthelyek darabját túl olcsón bérelték, azt válaszolta, a cég határozza meg a számára megfelelő összeget. “Jobban jár a cég, ha pár ezer forintért kiadja a helyeket, mintha azok üresen maradnak” – érvelt.
A pénteki szavazáson fontos figyelni, hogy mely képviselők hogyan szavaznak, ugyanis a 888.hu Fideszes forrásai azt állítják, hogy Simincskának minden pártban vannak emberei. Ezt az ellenzéki pártok is kezdik felismerni, ezért a plakáttörvény elfogadása mindenki érdekében áll, a Jobbikon kívül valamennyi ellenzéki párt érdeke. A lap fideszes forrása azt is elmondta, hogy a Jobbiknak felszámolt bruttó árnál hatszor-hétszer drágábban adott számukra hirdetési felületet Simicska. “A Jobbiknak biztosított ingyenkampánnyal a többi ellenzéki pártot Lajos valósággal ledózerolja a pályáról.”
Az MSZP-szimpatizáns Népszavában szombaton jelent meg a témában cikk, melyben azt írják, hogy ha marad a mostani helyzet, akkor a Jobbik Simicska segítségével nagyobbnak fog tűnni, mint amilyen valójában, és a versenyhelyzet nem egyenlőtlen lesz, hanem szinte teljesen megszűnik. Ezzel a baloldalt az a veszély fenyegeti, hogy teljesen kiszorul a hadszíntérről. Egyébként korábban az MSZP is adott be egy pártfinanszírozással kapcsolatos törvényjavaslatot, amely számos tekintetben még a Fidesz javaslatánál is szigorúbb.
A Fidesz-frakció szóvivője lát arra most lehetőséget, hogy meglegyen a kétharmados többség és elfogadja a plakáttörvényt a parlament. Halász Jánost az M1 aktuális csatorna műsorában kedden arról kérdezték, hogy a Fidesz még tanulmányozza, a KDNP nem zárkózik el az MSZP plakáttörvénnyel kapcsolatos javaslatainak egy részétől a hétfői ötpárti egyeztetés után. Halász János úgy fogalmazott: “úgy néz ki, körvonalazódik egy lehetőség arra”, hogy el tudják fogadni a plakáttörvényt. Jelezte: a szocialisták javaslatát hétfőn ismerték meg hivatalosan, péntekre alakítják ki álláspontjukat, és ha szükségesnek látják, kezdeményeznek további egyeztetést, ez szerdára kiderül. Közölte: ha nem lesz kétharmad a parlamentben, nem érdemes elfogadni az egész törvényt, hogy “ne legyen olyan zagyvaság”, mint amilyen előbb született. Hangsúlyozta: minél előbb szeretnék a pártok finanszírozásának átláthatóságát biztosítani és megszüntetni azt a “fekete finanszírozást”, amelyet lehet látni például “a Jobbiknál, amikor Simicska támogatja” a pártot különböző plakáthelyekkel.
Tóth Bertalan, az MSZP frakcióvezetője a tiszta választási kampány, az egyenlő esélyek biztosításáért fogalmazta meg az államfő által az Országgyűlésnek visszaküldött plakáttörvényhez a javaslatait. Az ellenzéki politikus hétfőn azt mondta, javaslatcsomagjuk alapján tilos lenne kampányidőszakban mindenféle kormányzati kampány.
MTI, Magyar Idők, 888.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS