Az egész civilek körüli botránykeltés arról szól, hogy a Soros tenyeréből evő álcivilek nem akarják elárulni, mire költik a százmillióikat – mondta a PestiSrácok.hu-nak Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár, aki kijelentette: egyetért Németh Szilárd Fidesz-alelnökkel abban, hogy nincs szükség azokra a civil szervezetekre, amelyek nem a közösségért dolgoznak, hanem egy üzletember világpolitikai céljait szolgálják ki.
Érdekes, hogy a Soros Györgyhöz köthető civil szervezetek egy olyan kötelezettség miatt kezdtek el kiabálni, aminek egy része már jó ideje megvalósult, a folytatásáról pedig konkrétum nem hangzott el – mondta a PestiSrácok.hu-nak Soltész Miklós. Rávilágított: a civil törvényben ugyanis már régóta benne van, hogy mindazon szervezeteknek a tisztségviselői, akik az állami költségvetésből, vagy annak valamelyik alrendszeréből legalább ötvenmillió forint támogatást kapnak, vagyonnyilatkozatot kötelesek tenni, ugyanúgy, mint a polgármesterek, államtitkárok, vagy országgyűlési képviselők. Jelenleg az országban 40-50 olyan szervezet van, aminek ezt meg kell tennie, és ők ezt a szabályoknak megfelelően el is végzik. Az államtitkár szerint elvárható, hogy ha valaki nagyobb összegű közpénzt kap, akkor megmutatja, hogy valóban arra költi, amire kapta.
Az egész botránykeltés háttere, hogy Soros György emberei nyilván nem akarják megmondani, hogy mire költik a külföldről kapott támogatást, pedig ezek az összegek sokszor százmilliós nagyságrendűek
– magyarázta Soltész Miklós, aki szerint a törvény bevezetésénél ezek a szervezetek nem szóltak semmit. Arra kérdésre, hogy egyetért-e Németh Szilárd kijelentésével, miszerint el kell innen takarítani a Soroshoz köthető álcivil szervezeteket, az államtitkár azt válaszolta, hogy
azzal értek egyet, hogy mindazokra a civil szervezetekre, amelyek valójában nem a közösségért, nem a nemzet emelkedéséért és gyarapodásáért dolgoznak, hanem egy üzletember világpolitikai céljait akarják kiszolgálni, nincs szükség Magyarországon.
Itthon közel hatvanezer civil szervezetet jegyeztek be, ezeknek nagy része igen kis összegből tartja fenn magát, pármillió forintból. Az ott dolgozók általában önkéntes munkát végeznek, s elismerésre méltó eredményt mutatnak fel, főleg szociális-, egészségügyi-, kulturális- vagy sportügyekben. Ezzel szemben mindössze hatvan Soros Györgyhöz köthető szervezet van, akik szeretik azt hangoztatni, hogy ők A civil szféra, pedig egy ezrelékét teszik ki a civil szervezetek körének.
Azért minősülnek álcivilnek, mert nem a közösséget építik, hanem politikai céljaik vannak, nyíltan fellépnek a kormány ellen, anarchiára buzdítanak, tüntetéseket szerveznek. Ez nem a civil világ feladata, hanem a politikáé. Legyenek akkor párt, indítsanak úgy mozgalmat, és meglátjuk, van-e igény rájuk az országban, vagy sem
– javasolta Soltész Miklós, hozzátéve: Sokszor azzal vádolják a magyar kormányt, hogy civilellenes. Hogyha ez igaz lenne, akkor nem tudna hatvanezer civil szervezet működni az országban. Ha ez igaz lenne, akkor 2010-2016 között nem emelkedett volna a civilek támogatása összességében 40 százalékkal – mondta el az államtitkár, úgy folytatva: a kormány tehát azokat tekinti valódi civil szervezeteknek, melyek a kultúra, a sport, illetve szociális vagy egészségügyi területeken végeznek közösségépítő tevékenységet, és különböző csoportokat fognak össze. Ők azok, akik az állami, egyházi, önkormányzati világon kívül hatalmas munkát végeznek azért, hogy a közösségek erősek legyenek az országban. Jogilag igen, de egyébként nem tekintik civil szervezetnek azokat, akik külső erők segítségével próbálják rombolni közös értékeinket. Ez persze nem jelenti, hogy adminisztratív szempontból megszűnik a támogatásuk, de ha felmerül annak a lehetősége, hogy ötvenmilliós támogatás felett nekik is vagyonnyilatkozatot kell tenniük, akkor ezt tudomásul kell venniük, ahogyan ez érvényes más magyarországi civil szervezetekre is.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS