Terézvárosban és Erzsébetvárosban a járvány kitörése előtt komoly gondot okozott a rövidtávú szálláshelyeken, azaz Airbnb-lakásokban duhajkodó hangos külföldiek serege. A pandémia ezt az üzletágat is padlóra küldte, és tekintettel világunk folyamataira és Brüsszel impotens oltóanyag beszerzési mechanizmusára, a közeljövőben sem kell attól tartani a belvárosban élőknek, hogy brit és német turisták lepnék el Budapest utcáit. Ennek ellenére – vagy éppen ezért – Terézváros progresszív fenegyereke, Soproni Tamás ezt a járványokkal és veszteségekkel teli időszakot látta alkalmasnak, hogy megreformálja a haldokló iparágat.
Soproni a kerület honlapján jelentette be diadalittasan, hogy sikerült olyan tervezetet alkotni, amely szerint jut is, marad is: jöhetnek majd a turisták, de jól járnak a lakók is, a pénz meg a szállásadóknál marad. Látszólag. A gond az, hogy a tervezet nem old meg semmit. Soproni célja a javaslat alapján, hogy a szállásadóknak diszpécserszolgálatot kell működtetniük az esetleges problémák kezelésére, illetve idegen nyelvű házirendet kell kifüggeszteniük a lakóházban, és társasházi engedéllyel is kell rendelkezniük. A tervezethez progresszív módon, hosszú-hosszú egyeztetés kellett:
A kerületiek közül nagyon sokan éltek a véleménynyilvánítás lehetőségével, a kérdőívet 1565-en töltötték ki online és offline módon, ez Terézváros felnőtt lakosságának a 4,6 százalékát jelentette. Ez az önkitöltő kérdőíves felmérések esetén rendkívül magas aránynak számít – jelentette ki a kiértékelést végző Barát Endre. A nagy érdeklődés valószínűleg annak köszönhető, hogy a kerületben nagyon sokan érintettek a kérdésben, a kitöltők kilencven százaléka olyan társasházban él, amelyben van Airbnb-lakás.
A kérdőívekből egyértelműen kiderült: a többség középutas megoldást szeretne, rengeteg családnak jelent jövedelemkiegészítést a szálláskiadás, amely, ha kulturáltan zajlik, a társasházak előnyére is válhat, a bejelentett szálláshelyek idegenforgalmi adót fizetnek, amely fontos bevételi forrása a kerületnek.
Mi lehet a megoldás?
Diszpécserszolgálat, ahol a lakók jelezhetik problémáikat a renitens turistákkal szemben. De mi van akkor, ha a renitens turista éppen az utcán kiabál és bulizik, ahogy szokott? Hogyan szedjük ki a részeg fickóból, hol lakik? Ha a házunk folyosóján kapjuk el a kedves vendéget, és hívjuk is a diszpécsert, az meg a tulajt, mi is fog változni? A tulaj rászól a turistára, talán hívja a rendőrséget, vagy letagadja, hogy egyáltalán keresték volna a lakók? Esetleg előveheti a szomszéd kertje mindig zöldebb kártyát, azaz előjön más lakók viselkedésével a házban. Sokan, akik önkormányzati bérleményekben élnek, ugyancsak nem veszik figyelembe mások igényeit, alvási, pihenési szükségleteit. A lakóházak kapujára kifeszített házirend pedig a vicc kategóriája, a kutya nem fogja elolvasni. A regisztrációról pedig annyit, hogy a legtöbb, az Airbnb-ben érintett tulajdonos ezen már rég túlesett. Elvileg lesz szankció:
Amennyiben a szállásadó nem reagál, nem intézkedik a lakossági panaszra, úgy az önkormányzat kereskedelmi osztálya a bekért – kötelező – jegyzőkönyv nyomán a panaszokat kivizsgálja, és az adott szállásadót az önkormányzat szankcionálja. Itt léphet életbe a kiadható napok csökkentése, vagy a teljes betiltás. Önmagában a napok csökkentése nem rendezi az Airbnb-típusú lakáskiadást, sőt, ronthat a helyzeten, mivel ellehetetleníti, és a szürke- vagy feketezónába tereli a vállalkozókat.
Akkor miről is van szó? Tud-e, akar-e egyáltalán büntetni az önkormányzat, vagy csak ujjal mutogat a kormányra? Soproniék szívesen elfelejtik azt az aprócska tényt, hogy az Országgyűlés törvényeket alkot, de a helyi gondokra specializálódott rendelet alkotása az önkormányzat dolga, mert az ott dolgozó képviselők ismerik – jó esetben – a helyiek problémáját, a közterek sajátosságait. Soproni tudva, hogy egy év múlva választások lesznek, nagyon jól lavírozik a különböző érdekek mentén, és húzza az időt, például a koncepciót véleményezésre elküldte a Gazdasági Versenyhivatalnak és Budapest Főváros Kormányhivatalának is, a javaslat pedig csak akkor lép életbe, ha a két szervezettől megkapja a jogi jóváhagyást. Ahogy a polgármester fogalmazott:
Nem az üzletág ellehetetlenítése, hanem a békés, nyugodt lakókörnyezet biztosítása és a lakhatási válság csökkentése a cél. A korrekt módon működtetett szállások családok megélhetését szolgálják, de mindenképpen arra törekszünk, hogy a terézvárosiaknak nyugalmasabb, csendesebb éjszakáik és nappalaik legyenek
– olvasható Terézváros honlapján. Ez valóban sikerülni fog, egyelőre ugyanis idegenforgalom nincs, és ez még jó ideig így lesz. Ha mégis beindul a turizmus, és Budapest visszakerül a topkategóriás európai városok listájára, az angolul kifüggesztett házirend és a diszpécserszolgálat kevés lesz. Sokat segítene, ha kekeckedés helyett támogatnák a rendőrség munkáját, megerősítenék a közterület-felügyeletet, és a közterületek tisztaságára fektetnék a hangsúlyt. Talán az is elég lenne, ha valós idejű problémákra reagálnának, figyelembe vennék a vállalkozók és átlagemberek igényeit, és nem egy olyan letűnt világról álmodoznának, amelyet a koronavírus teljesen tönkretett, ugyanis szabályozni a semmit nagyon könnyű.
Lindmayer Viktor kormánypárti kerületi képviselő így nyilatkozott a készülő rendeletről:
A terézvárosi Fidesz-KDNP frakció álláspontja mindig is az volt, hogy a rövidtávú lakáskiadások rendszerét szabályozni kell. Bár, ahogy tapasztaljuk most a járvány egyik hatásaként, talán a rövidtávú lakáskiadás, a turizmus elmaradásával csökkent is. 2020 előtt nem volt jogi lehetősége a helyi önkormányzatoknak, hogy rendeletet alkossanak. 2020 nyarán az országgyűlés megalkotta a törvényi feltételt és most lépett is a képviselő-testület. Nem túl nagyot, de lépett, hiszen minden rendelet annyit ér, amennyit be tudunk tartatni belőle, és a jelenlegi Momentum-DK-MSZP-LMP-Jobbik-PM-es városvezetéstől eddig csak PR-fogásokat láthattunk. Nem gondoljuk, hogy a bérleményben randalírozó turistákat egy angol nyelvű házirend visszatartaná bármitől is. De mégis támogattuk az előterjesztést, hiszen annak fontos eleme, hogy a rendelettervezetet a Gazdasági Versenyhivatalhoz benyújtják előzetes véleményezésre. Tehát, a Versenyhivatal szakvéleményével a zsebünkben, úgy gondoljuk, hogy egy megalapozottabb, valóban a lakók érdekeit figyelembe vevő, a kulturált együttlétezést segítő rendeletet tudunk majd a jövőben megalkotni.
Forrás: Terézváros.hu/PS; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS