Az amerikai spekuláns nem először jön elő ötletével, állítása szerint az örökjáradék-kötvények gondolatát szoknia kell a piacnak. Soros György legújabb, a Project Syndicate-ben megjelent cikkében arról ír, hogy Európa számára eljött a megfelelő pillanat, be lehet vezetni a soha le nem járó kötvényeket, ami örökre rabszolgasorba taszítaná a tagállamokat és a nemzetközösséget.
Újabb véleménycikk jelent meg Soros Györgytől a Project Syndicate nevű portálon, amelyben a magyar származású amerikai milliárdos arról értekezik, mit kellene tennie az Európai Uniónak azután, hogy Magyarország és Lengyelország megvétózta a következő hétéves költségvetést, amiért abban az unió zsarolni próbálta a független államokat. Cikkét Soros azzal kezdte, hogy a járvány miatti uniós költségvetés és helyreállítási csomag elfogadása még soha nem volt ennyire sürgős.
Az örökös kötvények kibocsátásának ügye soha nem volt még ennyire fontos és sürgetőbb
– írta Soros.
De mi is ez a kötvény?
A HVG írt erről hosszabban korábban, leírták, hogy a lényege röviden az: más kötvényt, ha valaki megvásárol, akkor pénzt ad érte a kibocsátónak – ebben az esetben az államnak –, az állam pedig évek, akár évtizedek alatt kamatokkal fizeti ezt vissza. Az örökjáradék-kötvényekért az EU pénzt kapna azonnal, a tőkét soha nem kellene visszafizetni, a kamatokat viszont előre meghatározott összegben örökké. Soros maga is elismeri, hogy jelen helyzetben nagyjából nulla az esélye annak, hogy a kötvényeket kibocsássa az unió, annyira megosztottak a tagállamok. Soros megjegyzi, hogy a fukar ötök gúnynévvel ellátott tagállamok, Ausztria, Dánia, Finnország, Hollandia és Svédország sem érdekelt a kötvénykibocsátásban, ők inkább a megtakarításban látják a jövőt.
A befektetők csak olyanoktól vásárolnak örökös kötvényeket, amelyek stabilak és elkötelezettségük a jövőben is fennáll ez ügyben
– írta a milliárdos, aki azzal folytatta, hogy ebbe a kategóriába tartozott a 18. századi Nagy-Britannia, a 19. századi Egyesült Államok, ám a 21. századi EU már nem.
A spekuláns azt prognosztizálta, hogy az egészségügyi ellátás fenntartásához és a gazdaság újraindításához sokkal többre lesz szükség, mint az új költségvetési és helyreállítási alapban, a Next Generation EU-ban lévő 1,8 billió euró.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök aggódik, hogy az EU új jogállamisági rendelkezése visszafogja személyes és a politikájával összefonódó korrupciót. Annyira aggódik, hogy magával rántotta Lengyelországot is
– írta Soros, aki szerint a Lisszaboni Szerződésben lévő, egy még sosem használt eljárással lehetne Magyarország és Lengyelország vétóját semmisnek tekinteni. A kibővített együttműködés nevű művelet lényege, hogy tagállamok egy csoportja külön költségvetést is meghatározhat és megállapodhat a finanszírozás módjáról, például Soros szerint a közös kötvényről és szerinte itt léphetnek majd életbe az örök, soha le nem járó kötvények.
Nem ezt hívják adósrabszolgaságnak?
– reagált költői kérdésével korábban a kötvényre Orbán Viktor.
Forrás: Project Syndicate; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS