Pesti Srácok

A sport igazi értelme: Takács Károly fényt hozó győzelmei a legsötétebb diktatúra idején

null
Takács Károly edzés közben (1954) / Fotó: MTI

Csengőfrász, kivégzések, koncepciós perek, internálás és egy megfélemlített társadalom. Ma már nehéz elképzelnünk, milyen lehetett a negyvenes évek végén Magyarországon élni, de azt igen, hogy mit jelentett egy-egy nagy győzelem a magyar társadalomnak. Takács Károly a Rákosi-diktatúra éveiben érte el legnagyobb sikereit, előbb 1948-ban, majd 1952-ben is olimpiai győztes lett a jobb keze elvesztése után már balkezes világklasszis, sikereit a kopasz diktátornak kellett megköszönnie. Győzelmei reményt adtak: a sors és történelem által többször arcul csapva is fel lehet állni, kitartással és szorgalommal fel lehet jutni a világ tetejére.

Ha van valaki, akinek el kell magyarázni, hogy miért vált fontossá a sport, az olimpiai szereplés Magyarországon (sajnos van), az gondolkodjon el a következő jeleneten.

1948-ban járunk, B-lista, kulákozás, internálás, Gulág, egy lelkileg és fizikailag is megnyomorított társadalom: több százezer megerőszakolt magyar lány és asszony, több százezer elpusztított magyar zsidó, több százezer halott magyar katona. Családok apák és fiúk, testvérek nélkül. Az országot az újra és újra kifosztott és megalázott nép próbálja felépíteni, kiemelni a második világháború romjai alól. A feljelentések, az ügynökök, a személyes és társadalmi bosszúk, a csengőfrász idejét éljük, az ÁVH emberei élet és halál uraiként járják az országot.

Ez év nyarán, júniusban Pócspetri falujában (is) statuál példát a hatalom, Vásárhelyi Miklós újságíró-elvtárs le is utazik gyorsan, és megírja a diktatúra által megrendelt hazugságot. Ugyanő a következő év elején „szánalmas féreg”-nek, „riadt gonosztevő”-nek nevezi a megkínzott, meggyötört Mindszenty József hercegprímást a későbbi Népszabadságban (ekkor még Szabad Nép).

PestiSracok facebook image
Vádlóból vádlott, Vásárhelyi a Nagy Imre perben / Fotó: Fortepan.hu

Valaki, akinek nem nyomják le a fejét

Ez 1948 – száz évvel forradalmunk és szabadságharcunk után a mélyben kuporog az ország, honnan is sejthetnénk ma már, milyen értéke lehetett akkor egy felemelő hírnek. Hírt kapni valakiről, aki kiemelkedik, akinek nem nyomják le a fejét, hiszen az ő diadalát magáénak hazudja a rezsim, és így még az is belefér, hogy az illető „Horthy egykori katonája”. A következő győzelmek propagandaértékét növeli, hogy hősünk alulról emelkedett fel – tökéletes alakja lehet az új világnak, amely el akarja tüntetni a régi minden nyomát.

– írja címlapján a Népsport 1948. augusztus 6-án. A pisztolylövő, aki jobb keze elvesztése után ballal is megtanult lőni (lásd előző cikkem), győzelmével hivatalosan is a világ legjobbja lett.

Saját kézzel épített lőpálya

„Megvan az ötödik! És ebben a felkiáltásban nemcsak az öröm és a diadal hangját érezzük, hanem a meghatottságét is, Takács Károly olimpiai bajnokunk győzelme egy páratlan akaraterejű ember sikere. Valósággal legendába illő a történet, ahogyan ez a fekete, mokány ember eljutott az olimpiai aranyéremig” – írta a sportnapilap. –

Előkészületének most megvan az eredménye. A magyar nép büszkén gondol Takács Károlyra és sok sikert kíván neki továbbra is a sportban és a mindennapi életben egyaránt”.

Takács Károly egy bemutatón 1948-ban / Fotó: MTI

Takács Károly ekkor már a Néphadsereg alhadnagya és fegyvermestere. Természetesen még győzelme napján előléptetik – főhadnaggyá. A Szabad Nép cikkében erről is beszámol, valamint felkeresi az olimpiai bajnok szomszédságát, akik „elmondják, hogy Takács naponta ezer célratartással edzett.

Ries István gratulál, két évvel később agyonverik

A tudósítás szerint Ries István igazságügy-miniszter (ekkoriban az MLSZ elnöke is) külön táviratban gratulál Hegyi Gyula elvtársnak a példátlan sikerekért. A szociáldemokrata társutas Ries ekkor még nyilván nem sejti, hogy 1950-ben előbb letartóztatják, majd agyonverik. De térjünk vissza Takács Károlyhoz: magabiztosságáról és céltudatosságáról mindent elárul, hogy már előre megírta a beszédét. „Amikor nyilatkoznia kellett a magyar rádió számára, jobb belső zsebéből elővett egy előre leírt győzelmi nyilatkozatot és felolvasta. A hatás lenyűgöző volt. Ez a vasember valóban nem babonás. Mégis, miért készítette el előre bajnoki nyilatkozatát? A válasz rendkívül logikusan hangzott: –

– idézik a Képes Sport már 1985-ös cikkében.

Egy 1949-es válogatott labdarúgó mérkőzés előtt Szepesi

„Örülök, hogy erre a sportra is sikerült felhívni a figyelmet

Takács Károlyból ekkora már országosan ismert sportoló lett, korábban kevéssé került reflektorfénybe, maga a sportág sem volt túlságosan népszerű. „Örülök, hogy erre a sportra is sikerült felhívni a figyelmet – mondta 1948 augusztusában a Szabad Népnek. – Eddig nem sokat írtak erről a lapok. Otthon a feleségem mondogatta is, hogy elhanyagolják, de én megnyugtattam: addig ne is írjanak, amíg meg nem nyerem az olimpiát.”

Csak szerényen, Rákosi pajtás

A londoni sikerek után az olimpiai bajnokokat a Magyar Dolgozók Pártja és Rákosi Mátyás is fogadta. A Képes Sport egész oldalas cikkben számolt be az eseményről, az oldalon hét fotó található, négynek a kopasz diktátor a főalakja. A legszürreálisabb a következő szöveg:

Majd néhány sorral lejjebb:

Csak szerényen, akár Bástya elvtárs. Rákosiék ekkor már féktelenül tombolnak, saját elvtársait is felfalja a diktatúra, Takács közben teszi a dolgát: rengeteget edz, készül és győz és győz és győz. Az 1952-es olimpián is. „Takács gondosan kihasználta a két olimpia közötti időszakot, az olimpiászt. Akkor már a néphadsereg századosa volt (és nem századoshelyettes). Alkalmam volt Károlyt figyelni a verseny előtti napokban.

Hála Rákosi Mátyásnak, az olimpia sokszoros győztesének

Az 1952-es győzelemért – sőt, az egész helsinki sikersorozatért – egy személyben Rákosi Mátyásnak járt már a köszönet. Takács Károly sem kerülhette el a sorsát, a többi sportolóval részt vett azon az ünnepségen, amelyen a diktatúra kisajátította a magyar győzelmeket. Itt már szó sincs a korábbi álszerénységről, a reflektorfényben csak és kizárólag a kopasz moszkovita lehet.

1955, Ötvenhatosok tere (Sztálin tér), május 1-i felvonulás. Hidas István, Rákosi Mátyás, Dobi István a dísztribünön / Fotó: Fortepan.hu
1955, Ötvenhatosok tere (Sztálin tér), május 1-i felvonulás. Hidas István, Rákosi Mátyás, Dobi István a dísztribünön / Fotó: Fortepan.hu

„A Népköztársaság Elnöki Tanácsa a XV. olimpián elért nagy eredmények elismeréséül kitüntette a magyar olimpiai csapat vezetőit és tagjait – tudósított a Népsport.

A sportolók ekkor már csak díszletek, kellékek voltak a színdarabban, de talán belül sejtették, hogy ők nem kerülnek a történelem szemétdombjára.

Tizenhét éves tanítványa lett a második

Takács még Helsinki előtt megjósolta saját aranyát és tanítványa, az őstehetség Kun Szilárd ezüstérmét.

Bejött: a tizenhét éves fiatalember valóban második lett. Kun Szilárd később nem ért el hasonlóan kiugró eredményeket, de Takács másik tanítványa, Hammerl László 1964-ben olimpiai bajnok lett.

Takács Károly edzés közben (1954) / Fotó: MTI
Takács Károly edzés közben (1954) / Fotó: MTI

Takács Károly 1956-ban, Melbourne-ben is elindult, de sem ő, sem Kun Szilárd nem tudott fellépni a dobogóra. A kétszeres olimpiai bajnok később visszavonult, de a sportágtól természetesen nem szakadt el, előző cikkeim hozzászólásából is látni, mennyi embernek segített, milyen szerény, szimpatikus sportember maradt. Hosszú betegség után, 1977-ben hunyt el.

Utólag is köszönjük azokat a sikereket, amelyek tényleg fényt jelentettek a legteljesebb sötétségben.

Fotók: MTI

Ajánljuk még