Nem hiszem, hogy a magyar edzői szakma ódivatú része nagyon boldog volt hétfő este. Hiába hitetlenkedett, tamáskodott mindenki, a Leicester City megnyerte az angol bajnokságot, és ezzel valami egészen különleges bravúrt ért el. Nem csodát, csodát egy-két meccsen, talán egy kieséses sorozatban végig lehet vinni, de a világ legkeményebb, legkiegyensúlyozottabb bajnokságában aligha. Ez jóval több annál. Ismét kiderült, hogy remek szakmai munkával, hittel, tökéletes hozzáállással, és persze szerencsével, rengeteg szerencsével meg lehet előzni a legyőzhetetlennek tartott gigászokat. Félreértés ne essék: a Leicester City költségvetése is csak álom innen, Magyarországról. De őket nem velünk, hanem a különböző milliárdosok tulajdonában lévő Manchester Uniteddel, Arsenallal, Chelseavel, Liverpoollal és Manchester Cityvel kell összhasonlítani.
A Leicester végül úgy ünnepelt, hogy nem is játszott. Az utolsó vetélytársként állva maradt Tottenhamnek győznie kellett volna hétfőn este, miután a Leicester vasárnap 1–1-es döntetlent ért el a Manchester United otthonában. Még csak azt sem mondhatjuk, hogy a Tottenham megbotlott, a Chelsea elleni idegenbeli 2–2 után normális körülmények között nem kellene magyarázkodni. Most sem muszáj. Ezt a bajnokságot a Leicesternek kellett nyernie, és kész. Utoljára a legendás – mert azzal a tettel azzá váltak – Blackburn Roversnek sikerült megelőznie az összes gigászt, de ez még 1995-ben történt!
Jóval azelőtt, hogy a homályos hátterű milliárdosok megérkeztek volna, és felvásárolták volna a Premier League-t.
Nem véletlenül fogalmazott Gary Lineker végletesen. Az angol válogatott csatár korábbi Leicester-játékosként nem fogta vissza magát: „Életem legnagyobb sokkja ez a sport területén! Nem hiszem, hogy valami ennyire meglepett volna a sporttörténelemben. Ezt nehéz szavakkal leírnom.”
A Blackburn 1995-ös bajnoki címének kulcsjátékosa, Alan Shearer is lelkendezett: „Az, hogy jön egy Leicester, és megszerzi a bajnokságot a nagyok elől, nem törődve ezeknek a kluboknak a súlyával és tapasztalatával, elképesztő. Nem egyszerűen felvette velük a harcot, hanem legyőzte őket, azt hiszem, ez a legnagyobb dolog, ami a futballban megtörtént”. Ősszel már a Bajnokok Ligájában bizonyíthatnak. Érdemes megnézni azt a videót, ami a játékosok ünneplését mutatja.
Miért kevertem bele a magyar edzőket? Minden futballszerető néző, szurkoló százszor, ezerszer végighallgatta a különböző mesteredzők magyarázkodásait a körülményekről, az örökké kevés pénzről, gyakorlatilag arról, hogy „elrendeltetett” a magyar futball színvonaltalansága. Pedig nem az. Ha a Leicester meg tudta nyerni a Premier Leauge-t, akkor a futballban bármi megtörténhet. Inkább csak tréfásan: ideje megfogadni a magyar csapat Európa-bajnoki győzelmét.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS