Stumpf István volt a vendége Stefka Istvánnak a Pesti TV Boomerlázadás című műsorában. Az egyetemi tanár, volt alkotmánybíró, egykori kancelláriaminiszter aggályosnak tartja alkotmányjogi szempontból, hogy a balliberális miniszterelnök-jelöltek feles törvénnyel megszüntetnék az Alaptörvényt. Ezzel a kommunista diktatúrában tapasztalható félelem légkörét hoznák vissza. Szerinte jogállamot csak jogállami eszközökkel lehet irányítani. Stumpf, aki egyetemi modellváltásért felelős kormánybiztos is, nemcsak gazdaságilag, hanem tudományos szempontból is fontosnak tartja az alapítványként működő felsőoktatási intézményeket. Bár a balliberális ellenzék törvénytelenséget emleget – miszerint pártkatonák ülnek az egyetemek kuratóriumaiban –, ez egyenesen hazugság – vélte Stumpf István. Mindemellett szó lesz a Fidesz alapításának pikáns részleteiről is. Ne hagyja ki!
A hétfő esti Boomerlázadás legelején Stefka István azt kérdezte az első Orbán-kormány kancellária-miniszterétől, hogy milyen jelentősége volt annak, hogy Magyarországra látogatott a pápa, és ez mit mond a jelenlegi kormány külpolitikájáról?
A pápa nem mindig szokott részt venni az Eucharisztikus Kongresszus záróeseményén, tehát az, hogy eljött Magyarországra az mindenképpen egy nagyon fontos esemény. (…) Nagyon méltóságteljes beszéddel, elegánsan méltányolta azt a szeretetet, ami övezte őt az idejövetelekor (..) Szerintem ennek üzenete és a végkifejlete az volt, hogy ez Magyarország és a magyar kormány számára is egy elismerés
– válaszolt Stumpf István.
Orbán Viktor arra kérte a pápát, hogy védje meg Magyarországon a kereszténységet, Magyarország keresztény állam maradjon. Ez egy furcsa segélykiáltás volt – emelte ki Stefka István. A vendég így reagált:
Ez egy figyelemfelhívás volt arra, hogy az európai kereszténység és európai kultúra megőrzése napjaink egyik nagyon fontos kérdése. És ebben a pápának minősített felelőssége van.
Alkotmányos káosz, működési káosz
A következő témaként Stefka a miniszterelnök-jelölti vitát dobta be, miszerint a jelöltek nyíltan lázítottak a jogállamiság, a demokrácia ellen, ezt pedig nyugaton élvezik. A volt alkotmánybíró így felelt:
Ha az megvalósulna, amit ők szeretnének, az nem csak alkotmányos káoszt, hanem működési káoszt hozna létre Magyarországon, ami senkinek sem jó.
Stefka visszakérdezett: Ez az egész rendszerváltás lényegét romba döntené, tehát újra diktatúrát akarnak? A válasz:
Nem minden párt vállalja fel, a liberális jogászok közül számos ember felemelte a kezét, és figyelmeztet arra, hogy a jogállamot nem lehet jogállam-ellenes módszerekkel megdönteni. Akkor minden alkalommal arra lehet számítani, hogy ha jön egy új politikai hatalom az majd romba fogja dönteni azt az építményt, ami egy normális ország működését szolgálja.
A stúdióban a közelgő választások is szóba kerültek. Ahogy Stefka István fogalmazott „Közel vagyunk a választásokhoz. A gyakorlatban ilyen kormányzás az elmúlt ötven-hatvan-hetven évben nem volt. Ilyen szociális hálót még nem épített ki senki mint a Fidesz. Gondolok itt a családok támogatására, a munkahelyek teremtése, stb. De az emberek szidják a kormányt és Orbán Viktort. Mi lesz itt?”
Ellenzéki ellenségkép – csak erre építenek
Stumpf István úgy látja, a Viktor-ellenesség 1998 óta egy masszív jellemzője a baloldalnak, és ezzel megspórolják azt, hogy elemezzék azt a helyzetet, amibe kerültek. Például azt a teljesítményt, amit Orbán Viktor kormánya tett az elmúlt 12 évben. Ha csak ellenségképre akarják építeni a kampányukat, tudnak mozgósítani egy viszonylag jelentős garnitúrát, de ezzel nem tudják megnyerni a választásokat.
Szerintem a választást három tényező fogja eldönteni. Először is, hogy hogy jövünk ki a covidból. Az emberek érezzék azt, hogy ez a kormány tényleg megtett mindent, hogy „sikeresen” másszunk ki belőle. Másik a kormányzóképesség megítélése – ebben az ellenzék sehol sincsen. A harmadik pedig a korrupció és az értékek devalválódása. Ebben rosszul áll a Fidesz. De ha az első kettőben jól áll, akkor 53.2 százalékkal megnyeri a választást.
Egyetemi modellváltás – a nagy lehetőség
A jóslat után rátértek az egyetemi változtatásra, aminek Stumpf István jelenleg felelős kormánybiztosa. Egyfajta modellváltás következett be felsőoktatásban – magyarázta. Sokak azzal kritizálják ezt, hogy a kuratóriumokban nem függetlenek, hanem Fidesz-pártiak vannak, csakhogy a modellváltás
nagy lehetőséget biztosít az egyetemek számára, hogy gazdasági, szervezeti értelemben, és tudományos-szakmai értelemben is autonómabban mozogjanak. A korábbi arctalan bürokráciát felváltja egy olyan öt tagú kuratórium, amelyben személyesen viselnek felelősséget azért, hogy merre megy az adott egyetem. Mindegyik a kuratórium tag kötődik az adott egyetemhez. Persze, vannak köztük politikusok, de akadémikusok, professzorok, vállalkozók is. Ez a százöt ember nagyon érdekes látleletét mutatja a magyar társadalomnak
– kezdte, majd így folytatta:
Nem tudja kisajátítani a Fidesz az egyetemi vezetést. Aki egy kicsit ismeri az egyetemek működését, az tapasztalta, hogy az elmúlt harminc évben az egyetemek minden reformot megettek. Olyan megalvadt struktúrák jöttek létre, amelyek sok esetben a teljesítmény visszatartásában voltak érdekeltek. Most soha nem látott pénz megy a felsőoktatásba, soha nem látott lehetőség mértékű esély kínálkozik a felsőoktatásban!
Fotók: Pesti TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS