Pesti Srácok

Svédországban még mindig influenzaként tekintenek a koronavírusra - Így látja egy magyar orvos a skandináv káoszt

null

Szakos Attila Svédországban élő magyar főorvos a Válasz Online-nak számolt be a svéd járványkezelési modellről, ami nagy visszhangot kapott az elmúlt időszakban. A svéd hatóságok a főváros térségében már nem közölnek adatokat a koronavírussal fertőzöttek számáról, és nemsokára az egész országban elhallgatják azt. Úgy tudni, hogy a skandináv állam kifogyott a tesztekből, ezért korlátozzák, kiken végzik el azokat. Hiába emelkedik drasztikusan a fertőzött személyek és a hallottak száma, a svédek nem rendelnek el hatósági karantént, a gyerekek pedig még mindig iskolába járnak.

A főorvos elmesélte, hogy március elején tért vissza skandináv otthonába, pont akkor, mikor a közép-európai országok sorra lezárták a határaikat, emiatt a magyar fővárosból az éjszaka közepén kellett autóval visszautaznia a közúton csaknem kétezer kilométerre fekvő svéd fővárosba.

– mesélte Szakos, aki szerint körülötte is sok a beteg, a fertőzés epicentruma Stockholm és a tőle délre eső régió, a legtöbb igazolt fertőzött, kórházban ápolt és halott is itt van.

PestiSracok facebook image

Nem lehet komolyan venni a svéd statisztikát

Az orvos elmondta, hogy több mint négyezer fertőzött emberről tudnak Svédországban, a halálos áldozatok száma pedig napról napra növekszik, néhány nap alatt 105-ről 180-ra ugrott, a liberális svéd kormány mégsem erőlteti meg magát.

– közölte a főorvos, aki szerint a svéd felfogás jelenleg az, hogy ha valaki egészséges, menjen dolgozni, még akkor is, ha van egy beteg a környezetében, azonban ha a legenyhébb felsőlégúti tünetek is előjönnek, maradjon otthon, de csak a megszűntüket követő 48 óráig. Utána vissza kell menni dolgozni, ez az egészségügyi dolgozókra is ez vonatkozik. Elmondása szerint a 70 év felettiektől kérik egyedül azt, maradjanak otthon.

– ismertette az orvos, aki szerint az egészségügyiek legnagyobb félelme most az, hogy kifogyhatnak a megfelelő személyi védőfelszerelésből és ki lesznek téve a fertőzés kockázatának, egy közvetlen kollégája lélegeztetőgépen van.

A svéd egészségügy rossz helyzetből várja a járványt

Szakos Attila úgy fogalmazott, készülnek arra, hogy az intenzív osztályokon elviselhetetlenné válik a nyomás, Svédországban kevés az aktív (gyógyító) fekvőbetegágy, kevesebb mint egyharmada a magyar kapacitásnak. Ez vonatkozik az intenzív osztályokra, a lélegeztetőgépek számára is. Az európai listák végén vannak.

– mondta Szakos, aki szerint a svéd egészségügynek nincsenek tartalékai, jelenleg nagyon nehéz a készletgazdálkodást országosan összehangolni.

Akcióban a svéd járványügyi fenegyerek

A magyar főorvos úgy véli, a bajok egyik forrása, a svéd ""járványügyi fenegyerek", Anders Tegnell, a svéd Közegészségügyi Hatóság vezetője, aki szembe megy az egész világgal. Elmesélte, hogy az embernek az az érzése, hogy feltételezéseket megalapozott tényekként tálal. Nem véletlen, hogy a Karolinska Intézet és a göteborgi Chalmers Egyetem professzorainak vezetésével aláírásgyűjtésbe kezdtek, és közel kétezer tudós követeli nyílt levélben Tegnell szerintük nem megfelelő karantén- és szűrési stratégiájának megváltoztatását a kormánytól.

– közölte, majd azzal folytatta, hogy néha az az érzése, hogy vagy vannak tények, amiket tud a hatóság, de nem árulja el őket, vagy csak a reményeire alapoz.

– folytatta.

Több halottra számítanak

Szakos Attila szerint árulkodó, hogy a sajtóban másfél héttel ezelőtt közöltek fotót néhány halott-tárolásra való hűtőkonténerről egy kórház udvarán, ez arra enged következtetni, hogy több halottra számítanak.

– mondta.

– fogalmazott. Szakos Attila elmesélte, hogy Stefan Löfven svéd miniszterelnöknek nincs diplomája, és az egyetlen befejezett képzettsége egy egyéves hegesztő-tanfolyam. A svéd kormány Európában párját ritkítóan alacsony képzettségű, sok esetben az egyes miniszterek iskolai végzettsége nem is ad kellő tudásalapot az általuk betöltött tisztségre, és az a benyomása az embernek, mintha nem látnák át a mostani helyzetet.

Forrás: Válasz Online, kiemelt kép: Facebook

Ajánljuk még