Érdekes, de talán nem is annyira meglepő fordulatot vett a Független Egészségügyi Szervezet, azaz a FESZ története, amely elveszítette „kabaláját” Sándor Máriát, ismertebb nevén a Fekete ruhás nővért. Ám a hirtelen jött szakítás vélhetően egyik felet sem lepte meg igazán. Kiss László, a szervezet korábbi elnöke elmondta, sok volt a feszültség a szervezeten belül Mária miatt, ám ő is a radikális véleménynyilvánítás híve, így a FESZ után a Fekete ruhás nővérrel közösen megalapította a Magyarország a Magyar Egészségügyért – Sándor Mária és Társai elnevezésű civil társaságot. A politikusokkal eddig is közvetlen és nyílt viszonyt ápoló nővér szerint a FESZ függetlenséget várt volna, ám ő megtiszteltetésnek veszi, ha egy politikus érdeklődik a mozgalma iránt. Új szervezete révén pedig minden akadály elhárult a képviselők elől is, hogy felkarolják a nővér törekvéseit aki a PestiSrácok.hu-nak elmondta, ha megnyerte az egészségügy csatáját, visszatér hivatásához.
A PestiSrácok.hu korábban több alkalommal is beszámolt Sándor Mária, avagy a Fekete ruhás nővér körüli epizodikus történésekről, legutóbb pedig interjút készítettünk Kiss Lászlóval, a Máriát is képviselő szakszervezet, a FESZ egykori elnökével. Kiss kendőzetlenül beszélt az egészségügyi dolgozók problémás helyzetéről, elmondta, hogy véleménye szerint az ágazatot már szinte csak a hivatástudat működteti. Egyértelműen kiállt Sándor Mária mellett is, azt mondta, hogy a nővér nem csak saját, hanem több ezer dolgozó érdekét képviselve állt az RTL Klub kamerái elé, amikor februárban beszámolt arról, hogy túlórákkal terhelve és elmaradt bérpótlékok ellenére keményen kell dolgozniuk a Péterfy Sándor Kórházban. Az elsősorban a béremelésért és az egészségügyi dolgozók jobb munkakörülményeiért harcoló Fekete ruhás nővér mozgalma hamar országos méretűvé duzzadt, többen támogatták Sándort, aki a FESZ-szel közösen számos demonstráción vett részt. Augusztus végén a nővér bejelentette: lemond szakápolói fizetéséről, kilép az őt megtámadó szakdolgozói kamarából és idősgondozóként dolgozik majd tovább. Akkor úgy nyilatkozott, hogy Zombor Gábor egészségügyi államtitkár távozásával az utolsó hiteles embert is elvesztette az egészségügy. Szerinte Zombor igazat adott az egészségügyi dolgozóknak, és nem azzal hozakodott elő folyton, hogy mit tett a kormány az ágazatért.
Időközben az őt teljes mellszélességgel támogató Kiss László is visszaadta elnöki tagságát a FESZ-nek, elsősorban azért, mert a szakszervezet korlátozásokat alkalmazott Sándorral szemben. A nővér a PestiSrácok.hu-nak is elmondta korábban, hogy bár egyik párt sem nyújt neki közvetlen támogatást és a politikusok nem fizetik helyette a számláit, de ő mindenkivel szemben nyitott és örül neki, ha a képviselők érdeklődnek a mozgalom iránt. A függetlenségét hangsúlyozó FESZ-nek ez azonban egyre kevésébe tetszett, így utasították Sándort, hogy ne viselje nyilvánosan logójukat, kitűzőjüket, vagy olyan jelvényt, amely a FESZ-szel teszi azonosíthatóvá. Az elhidegülés végső pontja a szeptember másodikai Erzsébet-hídi tüntetés volt, ahol a nővér néhány társával mintegy negyed órára lezárta a hidat, hogy felhívja a kormány figyelmét arra, hogy ha nem rendezik a dolgozók bérét, akkor a nővérek és orvosok újabb tömege hagyja majd el az országot.
A FESZ alapszervezeteinek képviselői is jelezték, Mária kicsit nagyobb teret kapott a többieknél – mondta el kérdésünkre Zalatnai Zoltán, aki ideiglenesen átvette az elnökséget Kiss távozását követően. „Keménynek és durva dolognak tartom azt, ahogy Máriával szemben eljárt a szakszervezet” – mondta el Kiss, aki Sándor miatt szeptember 18-án lemondott elnöki posztjáról. „Én hoztam képbe a szakszervezetet, az én tevékenységem révén vált országosan ismertté a FESZ, de hozzáteszem, hogy magam is mindent a szakszervezetért tettem, hogy népszerűsítsem és hallassam a hangját, ezért értetlenül álltam az előtt, hogy ellenem fordultak” – mondta el kérdésünkre Sándor.
A szakításra végül az október 19-i tisztújító közgyűlésen került sor. Az esemény igen hamar káoszba fulladt, mivel többen nem jutottak be a közgyűlésre és az is kiderült, hogy a több száz taggal bővült FESZ nem regisztrálta új belépőit, akik így nem szavazhattak például a szakszervezet elnökjelöltjeire sem.
„Ez egy nagyon szomorú nap volt. Kimentem a debreceni kolléganők elé a pályaudvarra és együtt indultunk fellelkesedve a közgyűlésre, hogy újraválasszuk Lacit. Nagyon bíztam benne, hogy ő fog nyerni” – emlékezett vissza Sándor. Kiss László szerint a FESZ-ben két irányvonal kezdett elválni egymástól: „a szakszervezet egy része úgy gondolja, hogy csak asztaloknál ülve, tárgyalásos úton oldhatóak meg a problémák, míg egy másik nézet szerint – amelyet magam is képviselek” a radikális fellépésben van a megoldás” – mondta el a számos felhívó demonstrációt szervező Kiss, aki bár lemondott az elnöki székről, október 19-én újraválasztható lett volna.
Sándor és több társa kivonultak az épületből, elővettek egy molinót és spontán demonstrációba kezdtek. A molinón az állt: Magyarország a Magyar Egészségügyért, Sándor pedig bejelentette, kilép a FESZ-ből és megalapítja a molinón olvasható mozgalmát. „Kihívtam a médiát is. Egyszerűen felháborított, ami történt. Ott állt az a rengeteg ember, aki hiába jött el, mert nem szavazhatott, nem képviselhette az érdekeit. Pedig úgy szerettem a FESZ-t” – mondta el a nővér kérdésünkre. „Május óta nem volt napirenden az alapszervezetek kérdése, az új tagok beléptetése nem lett jóváhagyva” – magyarázta a PestiSrácok.hu-nak Zalatnai Zoltán az adminisztrációs hibát, amely miatt ilyen rossz irányt vett a közgyűlés. Az ideiglenes elnök elmondta, ez a mulasztás a korábbi elnökség felelőssége, ő pedig mélyen szégyelli magát, hogy ilyesmi megtörténhetett. Azt mondta, azért vállalta el, hogy átmenetileg vezesse a szakszervezetet, hogy rendbe tegye a teljesen elhanyagolt adminisztrációt, elrendezze a tagok iktatását és mindenkit kiértesítsen a december eleji megismételt küldöttgyűlésről. Zalatnai egyébként korábban vezette már a FESZ-t, de nem tudja, hogy hosszú távra vállalná-e a vezetését. Most csak erre az egy hónapra koncentrál. „Ez nem egy megélhetési szakszervezet, mind munka mellett csináljuk. 2011-12-ben a betegágy mellől mentünk el az első egyeztetésekre Szócska Miklós akkori államtitkárhoz. Akkoriban még érezhető volt a konstruktív munka, mostanában viszont elcsúszott valami.” Pedig a FESZ egyre jobban erősödött az utóbbi hónapokban és rengeteg taggal bővült a Fekete Ruhás nővér mozgalma és a Szegénykórház flashmobok hatására. Hosszú távon ez a megerősödés valódi tárgyalóféllé tehette volna őket, olyan szakszervezetté, amelyet az egészségügy tárca sem hagyhat figyelmen kívül. „Zombor úr is azért állt fel, mert nem volt pénz a rendszerben” – mondta el Sándor, aki a FESZ után most Kiss Lászlóval és Társaival a Magyarország a Magyar Egészségügyért Civil Társaságot képviselik közösen a Magyarország a Magyar Egészségügyért Mozgalmat képviselik. Facebook oldaluk szerint már 1800 tagot is szereztek maguk mellé. Saját szervezetük pedig már nyíltan fogadhatja a pártparolázást. „Én úgy vagyok független, hogy mindenkivel beszélek, legyen az illető Együtt-es, Dk-s, LMP-s. Nemrég Szijjártó Péterrel is kezet fogtunk. Számomra megtiszteltetés, ha egy politikus érdeklődik a mozgalmam iránt, hiszen én magam csupán egy nővér vagyok.”
„Nem tudom eldönteni, hogy mennyire játszott közre a politika. Vannak olyan hangok, amelyek arról árulkodnak, hogy igen” – válaszolta Zalatnai, amikor arról faggattuk, vajon állhat-e valamilyen nyomás Kiss és Sándor és a FESZ közötti szakítás mögött. „Bennem felmerült, hogy jót tett a kormánynak ez a fordulat” – mondta el Kiss. „Én abban hiszek, hogy meg tudom győzni a mostani vezetést, hogy javítson a helyzetünkön. Megnyerem ezt a csatát és visszamegyek az inkubátoraim mellé hallgatni a monitorok csipogását. Jövő ilyenkor már ott akarok állni” – mondta a nővér.
Vezető fotó: Sándor Mária lezárja az Erzsébet hidat/MTI, többi kép: Facebook/Sándor Mária
Facebook
Twitter
YouTube
RSS