Könnyen lehet, hogy Szanyi Tibor, az MSZP európai parlamenti választási listájának vezetője, “a magyar Daniel Cohn-Bendit” kénytelen lesz kijavítani az önéletrajzát. Tisztázatlan ugyanis, hogy milyen szerepe volt a nyolcvanas években külügyes vonalon is igen jól mozgó Szanyinak a rendszerváltás körül kibontakozó nyugatos civil mozgalom állampárti eltérítésében. Ténykérdés: Szanyi az azóta lelepleződött III/III-as besúgónak, Barabás Miklósnak is köszönheti gyümölcsöző üzleti karrierjét, az ő segítségével útjára indított családi vállalkozása a legutóbbi MSZP-kormány bukásáig, azaz húsz éven át csapolta tízmilliókkal az állam és az állami cégek kasszáját. Bizonyítható, hogy Szanyi a rendszerváltás hajnalán egy olyan érdekcsoporttal állt össze, amelynek feladata az európai integrációt követelő civilek állambiztonsági felügyelete és a szolgálat hídfőállásainak kiépítése volt az európai szervezetekben. Már csak az a kérdés (ha kérdés egyáltalán…), hogy az MSZP-s listavezető tudta-e, kiknek dolgozik, vagy csak a könnyen megszerezhető állami milliók mozgatták meg a fantáziáját. Szanyi Tibor ugyanakkor a PestiSrácok.hu-nak adott rövid interjúban határozottan tagadta, hogy köze lett volna az állambiztonsági szolgálathoz, a szocialista kormányok idején állami megbízásokból nagyot kaszáló családi cégéről pedig elárulta, hogy nemrég eladták egy német színtársulatnak.
HUTH GERGELY – SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Hankiss Ágnes, a Fidesz most távozó európai parlamenti képviselője, az állambiztonsági hálózatok szerepét kutató Hamvas Intézet alapítója éppen tíz évvel ezelőtt mutatott be egy dokumentumot a Hír Tv kamerájának. A Gondola.hu máig elérhető beszámolója szerint Hankiss a Péntek 8-ban Bayer Zsolttal és Csintalan Sándorral beszélgetve elmondta, hogy a rendszerváltás egyik emblematikus szervezetének, az Európa Háznak a nevével egy különleges iratanyagban találkozott: a néhai III/III-as csoportfőnökség egyik utolsó parancsnoki jegyzőkönyve sajátos beszámolót tartalmazott az Európa Ház megalapításáról. “Úgy tűnik nekem, hogy a III/III-as főnökség felvállalta ezt (a feladatot – PS), és mint pozitív dolgot tekintette. Mindez bepillantást enged a rendszerváltás forgatókönyveibe, abba, hogy az állampárt hogyan készült a hatalomátvételre, a túlélésre a titkosszolgálat segítségével” – mondta tíz éve Hankiss Ágnes, emlékeztetve rá: “Az Európa Házat az Országos Béketanács hozta létre. Emez a Béke Világtanács része, ami a szovjet rendszer égisze alatt működött, nemzetközi szervként, erős hírszerzési tevékenység is kapcsolódott hozzá, tehát a KGB szervének nevezhető. Ők hozzák létre az Európa Házat, s a III/III-as csoportfőnökség ezt tárgyalja”. – A teljes anyag rendelkezésre áll – jelentette ki a kutató, még az irat őrzésének helyét is elárulva a Történeti Hivatalban. (1.11.6. 12 számú doboz). Majd úgy folytatta: az Európa Házat 1989-ben hivatalosan azért hozták létre, hogy az hídként működjön, segítse a keleti blokk beilleszkedését Európába, a felkészülést az Európai Közösséghez (ma EU) való csatlakozásra.
Minderre a PestiSrácok.hu szerkesztőségében azután figyeltünk fel, hogy Hankiss Ágnes a Magyar Hírlapnak adott múlt hétvégi interjújában néhány mondat erejéig ismét felhozta a témát, immár a most az MSZP EP-listájának első helyén szereplő Szanyi Tibor szerepét is sejtetve a rendszerváltás körüli állambiztonsági játszmákban. “Tény, hogy 1989-ben a III/III-as csoportfőnökség parancsnoki értekezlete támogatóan foglalkozik a magyarországi Európa Ház létrehozásával, amelyben alapítóként egyrészt az Országos Béketanács vett részt, másrészt egy Euro-Info Service nevű Kft. A nemzetközi békemozgalom diszkrét KGB-s báját nem kell bemutatni. Magyar ágát akkoriban egy III/III-as ügynök, Barabás Miklós vezette, aki Nádházi Emil fedőnéven jelentett. Ez publikus. Barabás 2004 januárjától a Nemzeti Civil Alapprogram Tanácsának választott tagja, továbbá tagja az Európai Gazdasági és Szociális Bizottságnak is. Ez azonban a demokratikus értékekre finnyás EP-ben senkit sem zavar. Az Euro-Info Kft. tulajdonosa Szanyi Tibor volt. Ő, ha tudja és ha akarná, elmondhatná, hogy akkoriban milyen politikai szerepet szántak az Európa Háznak, és mi lehetett az oka, hogy az állambiztonsági szervek szemében a vállalkozás olyan tetszetős volt, hogy még a médiamegjelenéséről is gondoskodni kívántak” – rúgta oda a labdát Szanyi Tibornak Hankiss Ágnes az interjúban.
Felhívtuk Hankiss Ágnest, kérve, árulja el, mit tud Szanyi Tibor esetleges állambiztonsági szerepéről, de a Hamvas Intézet alapítója a Magyar Hírlapban elmondottakhoz nem kívánt további részleteket hozzátenni. Ezért felkutattuk, mi az, ami elérhető a Barabás-féle Európa Ház és Szanyi Tibor közös történetéből. (Barabás állambiztonsági múltjával a Magyar Nemzet többször is foglalkozott, A Hálózat ügynöke az Európa Házban című írásuk elérhető ITT.)
Szanyi mesés karrierje a diplomaosztó után kezdődött
Mivel több információt Szanyi kalandos “nemzetközi” karrierjéről nem kaptunk, a PestiSrácok.hu megkísérelte összeilleszteni az MSZP-s politikus múltjának szilánkjait. Szanyinak nem volt nehéz a pályakezdet, a Marx Károly Közgazdaságtudományi Egyetemről indult, ahol az addigra elhunyt édesapja vonalas professzor volt. Hogy Szanyi Jenő maradandó emlékének köszönhetően, vagy más okból történt-e, azt nem tudjuk, de tény: a kis Tibor pályája közvetlenül a diploma megszerzése után az egekbe szökellt. Egyből menő külkervállalatoknál találta magát, ahol bizonyára azonnal felfigyeltek páratlan tehetségére, mert már két éves diplomával a zsebében, 1982-ben az ENSZ élelmezésügyi szervezete, azaz a FAO római központjával kapcsolatot tartó nagykövetségi titkár lehetett, egészen 1985-ig. Itt érdekes módon Szanyi az MSZP és az Országgyűlés honlapjára feltöltött életrajzaiból egyaránt hiányzik öt év, majd az Európai Parlament reménybeli új Daniel Cohn-Benditje már mint Agroinform-vezérhelyettes tűnik fel 90-ben. Két évvel később pedig már Szanyi a Hankiss Ágnes által emlegetett Euro-Info Service Kft.-t tünteti fel munkahelyeként. Innen következett az ismert MSZP-s pártkarrier.
Nos, az Euro-Info Service az OPTEN Cégtár adatai szerint 1991 óta Szanyi Tibor családi cége, amelynek többségi üzletrészét és ügyvezetői jogait a politikus a céghez kötődő számos közéleti botrány után végül 2006-ban lepasszolta Edit nevű testvérének, de kisebbségi részesedését egészen egy évvel ezelőttig megtartotta, tavaly pedig egy vajdasági férfihoz került a Szanyi-cég.
Térjünk vissza a béketanácsos besúgóhoz!
És itt térjünk vissza a béketanácsos besúgóhoz, Nádházi Emilhez, akarjuk mondani Barabás Miklóshoz, akit a rendszerváltás utáni MSZP-SZDSZ-kormányok különféle juttatásokban részesítettek és rendre a magasba emeltek. Barabás annak ellenére lehetett 2010. előtt a civil pénzeket osztogató Nemzeti Civil Alap elnöke, továbbá az EU Európai Gazdasági és Szociális Bizottságának Magyarország által delegált tagja, hogy lelepleződött az igen kártékony, és a rendszer ellenfeleire nézve életveszélyes besúgói tevékenysége. Barabásról még érdemes megemlíteni a Magyar Hírlap korábbi cikkét is, ami szerint az előző MSZP-SZDSZ-kormány idején az általa irányított NCA kétmilliárd forintot csurgatott vissza a szocialistákhoz köthető civil szervezeteknek.
Tudni kell azt is, hogy rendszerváltás előtt az állambiztonsági szolgálat III/IV-es csoportfőnöksége, azaz a katonai hírszerzés is végezte (a polgári, III/I-es hírszerzés) mellett a nyugat-európai szervezetekbe való beépülést, e szervezetek munkájának manipulálását, a hídfőállások kiépítését az Európai Közösség irányába, természetesen a KGB felügyelete mellett. Vélhetően béketanácsos, európa házas Barabás megbízóit is ezen a térfélen kell keresni. A Hankiss Ágnes által tíz éve felolvasott jelentésből forrásunk szerint az tűnik ki, hogy a III/III-as belső reakció elleni csoport csak egyfajta másodhegedűsként szállhatott be a civil kezdeményezésnek álcázott Európa Ház létrehozásába. Ennek tudható be, hogy a III/III 1989-ből való parancsnoki ülésének jegyzőkönyvében csak mint a hálózat céljával összhangban történő folyamatként számolnak be az Európa Ház megalakulásáról. S hogy nyomatékosítsák: munkájukat jól végezték, csatolják a jegyzőkönyvhöz az Európa Ház útjára bocsátásáról szóló újságcikkeket, Barabás Miklós nyilatkozatait:
Hihető-e, hogy a kulcsszereplő Szanyi az állambiztonsági játszmáról semmit sem tudott?
Az Európa Ház Egyesület a mai napig létezik, Barabás Mikós továbbra is igazgatóként tevékenykedik, és különféle nemzetközi és uniós intézmények magyarországi partnere. Éves bevétele a birosag.hu-ra feltöltött beszámolóik szerint az elmúlt időszakban is megközelítette a százmillió forintot. Mivel igyekeznek hálózatként működni, partnerei és vezetői között nyilván számos naiv, a kommunista titkosszolgálat eredeti céljairól mit sem sejtő, vagy azokról tudni nem akaró személy és szervezet található. Ugyanakkor nagy kérdés, hogy elmondható-e mindez a nyolcvanas években még Barabáséhoz kissé hasonló, de legalábbis állambiztonsági érdekekkel telis-tele szőtt pályán mozgó Szanyi Tiborról, aki nem egyszerű alapítója, vagy kedvezményezettje volt az Európa Háznak, hanem az Euro-Info Service nevű cégével az Európa Ház Honvédelmi Minisztériumtól (!) kapott margitszigeti központjának üzemeltetőjévé lépett elő.
Ez az Euro-Info Service, mint Szanyi családi cége végül magába is olvasztotta az egykori tiszti kaszinóként funkcionáló értékes ingatlant működtető céget, a Margitszigeti Európa Ház Kft.-t. Az akkor félmilliárd forint értékűre becsült, de ingyen és az “európai hídfőépítő” célok mellett főként szórakozóhelyként és az MSZP krémjének mulatóhelyeként használt kaszinóért az első Orbán-kormány idején kölcsönös feljelentésekbe torkolló meccset vívott Szanyi Tibor és a kisgazda vezetésű honvédelmi tárca, amiről bővebben például ITT olvashatnak. Végül Szanyinak vissza kellett adnia a épületet a minisztériumnak, ám a Medgyessy-kormány szinte azonnal kiköszörülte a csorbát és ismét átadta az épületet az elvbarátoknak.
Hogy Szanyi Tibor a külkeres, külügyes pártállami előéletével vajon tudta-e, hogy tevékenységével (a saját zsebének a kitömése mellett) miféle kommunista titkosszolgálati célok megvalósulását támogatta és, hogy kicsoda is valójában partnere, az európa házas Barabás Miklós, azt csak találgatni lehet. Vagy talán találgatni is fölösleges… Ténykérdés azonban, hogy az MSZP most első helyen egy olyan politikust indít a május 25-i európai parlamenti választáson, aki akarva-akaratlanul a volt kommunista blokk törekvését segítette elő éppen az európai integráció kisiklatásában, meghekkelésében. Persze kérdés, hogy ez zavarja-e egyáltalán a volt kommunistákra amúgy nem túl finnyás, Martin Schulz vezette Európai Szocialista Pártot, amelynek frakciójába Szanyi alighanem beülhet.
Az angyalföldi James Bond állami milliókkal hizlaltatta a családi kft-jét
Mindenesetre Szanyi Tibor nemcsak kétes partnereivel és ködös múltjával lehet erkölcsi tehertétel Brüsszelben, hanem a szocialista kormányok idején kötött visszaélésgyanús és összeférhetetlenségi problémákat felvető állami bizniszeivel is, amelyben ugyancsak az Európa Ház-sztoriból ismert Euro-Info Service nevű családi vállalkozása a főszereplő. Korábban számos újságcikk számolt be arról, hogy miközben Szanyi kormánytagként, a földművelésügyi tárca politikai államtitkáraként tevékenykedett, miként tömték ki az Euro-Info Service Kft.-t tízmilliós nagyságrendű, de kétes értelmű állami megrendelésekkel.
Szanyi Tibor cége nem először kerül reflektorfénybe…
[expand title=”Bővebben itt olvashat róla”]
Négy évvel ezelőtt például a Magyar Nemzet cikkezett arról, hogy miként szedte meg magát az MSZP-s politikus családi cége. A Magyar Nemzet hangsúlyozta, hogy az Euro Info Service Kft. az Európai Unió és számos euroatlanti szervezet kiadóhivatalának magyarországi ügynökségeként tüntette fel magát, így például ők terjesztették idehaza az unió hivatalos kiadójának, az OECD-nek, a Világbanknak, a Nemzetközi Valutaalapnak (IMF) és az Eurostatnak a kiadványait. Szanyiék honlapjukon azzal büszkélkedtek, hogy a cég az összes, EU-val foglalkozó állami és magánintézménnyel, kamarákkal, szakmai szervezetekkel, oktatási intézményekkel, civil szervezetekkel, pénzügyi intézettel is kapcsolatban állt. Érdekes, hogy miközben Szanyi az agrárpolitikában nyomult, cégének méregdrága előfizetői között között számos, az agráriumhoz szorosan köthető szervezet is feltűnt, így például a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal és az Agrárgazdasági Kutató Intézet, miközben a Pénzügyminisztérium szakkönyvtára, a Világgazdasági Kutató Intézet, valamint a Magyar Posta is partnerségben állt Szanyi cégével. A PestiSrácok.hu a szilánkok rakosgatása közben arra a következtetésre jutott, hogy a Szanyi-cég valójában nem volt az összes feltüntetett nemzetközi szervezetnek a magyarországi képviselője, csupán egy olyan családi kft., amely filléres nyugati kiadványok kivonatát továbbítja ezer eurónál kezdődő éves előfizetések fejében az állami szférához köthető vállalatoknak, intézményeknek.
2004-ben egyébként nagy botrányt kavart, amikor az Euro-Info négymillió forintos megbízást nyert el a Földművelésügyi Minisztérium egyik pályázatán úgy, hogy akkor Szanyi Tibor volt a tárca politikai államtitkára. Ráadásul Szanyi alá tartozott az a vidékpolitikát érintő kommunikációs program is, amelynek örve alatt a szóban forgó közbeszerzési eljárást kiírták. Szanyi ugyanis vidékpolitikai kormánymeghatalmazottként felügyelte azt a bizottságot, amely a korábbi érdekeltségi körébe tartozó Euro-Info-Service Kft.-t választotta ki egy négymillió forintos megrendelés végrehajtására. Szanyi akkor azt állította: nem vet fel etikai kérdéseket az ügy, mivel nyilvános közbeszerzési pályázaton nyert a vállalkozás, amelyben akkor ő nem vállalt szerepet, csak a nővére. A négymillió forintért a társaságnak kétezer darab, uniós ismereteket tartalmazó CD-t kellett készítenie. A CD-ROM-ot falugazdászok és vidékfejlesztési menedzserek kapták.
Az EU is kifogásolta, hogy túl sok pályázaton nyer a Szanyi-cég
Ugyancsak 2004-ben pattant ki egy másik Szanyihoz kapcsolódó botrány. Kiderült, hogy a Horn-kormány idején az Európai Unió egy időre felfüggesztette a PHARE-támogatások folyósítását a Külügyminisztérium pályázatain rendszeresen befutóként szereplő Euro Info Service számára, mivel az illetékes főigazgatóság pénzügyi szabálytalanságokat tárt fel a cégnél. Ezt Szanyi Tibor, a cég akkori tulajdonosa is elismerte, ám a földművelésügyi államtitkár leszögezte: a szankciókat később visszavonták, mivel azok alaptalannak bizonyultak. Az unió azt nehezményezte, hogy a politikus saját devizaszámláján pihentetett uniós pénzeket. Brüsszelben azt is kifogásolták, hogy túl sok pályázaton nyert a Euro-Info Service Kft.. A botrány utóéletéhez tartozik, hogy még Kuncze Gábor akkori SZDSZ-elnök is etikátlannak nevezte Szanyi volt cégének szerződését, a Fidesz és az MDF pedig lemondásra szólította fel az államtitkárt.
A PHARE-ügy előzményéhez tartozik, hogy a Horn-kormány Külügyminisztériumában 1994-től indították el az EU-kommunikációs stratégia nevű programot – a lakosság uniós felkészítése érdekében –, amely révén kormányzati pénzeken kívül Phare-támogatáshoz is hozzájuthattak a pályázók. A Magyar Nemzet értesülése szerint Szanyi vállalkozása volt a projekt fő koordinátora. Szanyi Tibor akkor elismerte a napilap információját, miszerint az EU bizottságának XXIII-as főigazgatósága vizsgálatot indított a cég tevékenységével kapcsolatban, a pályázatok letarolását pedig jelezték a magyar kormánynak.
Érdekes, hogy miközben Szanyi Tibornak volt mit a tejbe aprítania, és számos pályázaton nyert jelentős összegeket a képviselő érdekeltsége, az idei vagyonbevallása arról árulkodik, hogy Szanyi négymillió forinttal tartozik a Simon-Welsz-botrányból ismert Magnet Banknak, tizenhárommillió forinttal pedig a K & H Banknak, ráadásul egy magánszemély felé is adós tízmillió forinttal.
[/expand]
Szanyi Tibor tagadja, hogy bármi köze lett volna az állambiztonsághoz
Az Euro-Info Service Kft.-nek semmi köze nincs az 1989-es III/III-as főcsoportfőnökség parancsnoki ülésén történtekhez – nyomatékosította a PestiSrácok.hu-nak Szanyi Tibor, az MSZP EP- listavezetője. A politikus leszögezte azt is, hogy a rendszerváltás előtt sem a hírszerzéssel, sem pedig az elhárítással nem állt kapcsolatban.
Milyen nagyságrendű összegeket kapott az elmúlt húsz évben az Euro-Info Service Kft. a Külügyminisztériumtól, más tárcáktól?
Én ezt már nem tudom megmondani, mert ez a PHARE-programok által bonyolított programokra vonatkozott, így őszintén szólva nem tudom. Az 1992-től 1997-ig tartó időszak jöhet szóba, utána már más lett a dolog, addig tartottak ugyanis ezek a PHARE-programok.
Jelenleg van szerződése a cégnek különböző minisztériumokkal, állami szervezetekkel?
2000 óta nincs.
Volt-e valamilyen előélete a cégnek?
Mindössze tartalmi előzményről beszélhetünk. Én magam 1988-tól kezdődően négy éven át foglalkoztam a európai integráció kezdeti stádiumaival, míg maga a cég 1992-ben kezdte meg a működését. Cégszerű előzmény nem volt.
Ugyanakkor Hankiss Ágnes egy korábbi televíziós interjúban azt mondta, hogy 1989-ben, a III/III-as főcsoportfőnökség parancsnoki ülésén utasításba adták, hogy céget kell létrehozni az Európa Ház kiszolgálására, a nyugat-európai információk közvetítésére.
Az nem én lehettem, illetve nem az én cégem lehetett. Volt egy hasonszőrű cég, az Európa Ház, amely talán ma is létezik. Ezt Barabás Miklós működtette, de ez egy másik ügy. Az én cégem kereskedelmi szolgáltató jellegű vállalkozás volt. Semmi köze az ön által említett dologhoz.
Volt kapcsolat az Euro Info Service Kft. és az Európa Ház Egyesület között?
Ismertük egymást, de ennyi. Semmiféle formalizált, vagy tényleges együttműködés nem volt közöttünk. Az tény ugyanakkor, hogy számos olyan rendezvény volt, amire a Miklósék is meghívást kaptak, de ezek az invitálások kölcsönösek voltak.
Mikor értesült arról, hogy az Európa Ház Egyesület alapítója, Barabás Miklós III/III-as ügynök volt?
Nem tudom, hogy az volt-e. Olvasni olvastam róla hasonlókat, de ennyiben ki is merül az, amit erről tudok.
Kapcsolatban állt a katonai hírszerzéssel a rendszerváltás előtt?
Nem. Sem a hírszerzéssel, sem pedig az elhárítással nem foglalkoztam, semmilyen kapcsolatom nem volt velük.
Mi lett az Euro Info Service Kft. sorsa?
Legutoljára én vezettem a céget, de két éve eladtam a vállalkozást, mert kifulladt a cég működése, aminek az az oka, hogy kereskedelmi jelleggel forgalmaztuk az Európai Unió kiadványait, és miután az ilyen jellegű szolgáltatásokat 2010 körül teljesen ingyenessé tette az unió, a vállalkozás fő profilja elveszítette a létjogosultságát. A céget egy német színtársulatnak adtam el. Azt nem tudom, hogy működik-e még a vállalkozás, de meglepne, ha igen. Megszűnt az a tartalom, amivel főprofilként foglalkoztunk.
Mennyi előfizetővel büszkélkedhetett az Euro-Info Service Kft. a csúcséveiben?
Az Európai Unió hivatalos közlönyére kétszáz körül volt az előfizetések száma.
Az Európa Ház Kft. milyen konstrukció keretében kapta meg a margitszigeti, honvédségi épületet?
A margitszigeti Európa Ház Kft. üzemeltetésre, kvázi gondnoki munka ellátására kapta meg a honvédségi épületet, amelyet aztán Honvéd Európa Háznak neveztünk el. Ez a létesítmény ugyan adott otthont különböző rendezvényeknek, de elsősorban a gondnoki teendők ellátásáról volt szó. A fő entitás az Euro-Info Service kft. volt, amely konferenciákat, rendezvényeket is szervezett, amelyeken az állami politikai élet különböző szereplői is megjelentek. Ezen eseményeinken például rendszeres vendégek voltak a Külügyminisztérium, az uniós nagykövetségek munkatársai, mint ahogy Az Európai Bizottság itteni delegációja, a tudományos intéztek munkatársai, minisztériumi emberek is. Egy alkalommal még Orbán Viktor is részt vett az egyik rendezvényen. Az Euro-Info Service Kft. és az Európa Ház Kft. között mindössze annyi a kapcsolat, hogy előbbinek volt tulajdonrésze az Európa Ház Kft.-ben, de maga a működtetésért felelős ember volt a cégtárs.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS