Nem tudja behajtani a diákok pénzét Czeglédy Csaba cégeitől a DiákÉSz érdekvédelmi képviselet, mivel az adóhatóság hárommilliárdos követelése megelőzi azt, és a csaláson kapott Humán Operator Zrt. és kapcsolat vállalkozásai vagyona nem nyújt erre fedezetet – olvasható az érdekvédelmi szövetség, portálunkhoz eljuttatott közleményében. Eddig 150 diák kérte az érdekképviselet segítségét, követelésük behajtására.
A mai napig 150 károsult diák vette igénybe a DiákÉSZ ingyenes jogsegélyét, ám a károsult diákok száma meghaladja az ezer főt, s követelésük mértéke megközelíti a 100 millió forintot – írta közleményében a Magyarországi Diákvállalkozások Országos Érdekképviseleti Szövetsége (DiákÉSZ), amely ingyenes jogsegélyben felvállalta a Human Operator Zrt. által ki nem fizetett iskolaszövetkezeti tagok pénzügyi követelésének behajtását. Mint írták, a DiákÉSZ megindította a behajtás érdekében szükséges jogi eljárásokat, ám ezen eljárások lefolytatása közben szembesült azzal, hogy ugyanezen ügyben a NAV 3 milliárd forint mértékű követelése megelőzi a károsult diákok pénzügyi követelését, amelyre nem nyújt elegendő pénzügyi fedezetet sem a Human Operator Zrt. vagyona, sem az általa pénzügyileg irányított, érintett iskolaszövetkezetek vagyona – közölte a szövetkezet. Mindezek mellett a DiákÉSZ szomorúan vette tudomásul azt is, hogy Czeglédy Csaba politikai közössége – MSZP és DK – nem vállalja fel a szocialista politikus diákokat megkárosító tevékenységét, s nem áll helyt helyette ezen károsult diákok kártalanítása érdekében.
Már több mint egy éve gyűltek a sötét felhők Czeglédyék feje fölött
2016 januárjában egyszer már előállt a mostanival szinte megegyező helyzet. Mint arról portálunk is beszámolt, akkor is közel ezer diák kifizetése vált kétségessé a Human Operator Zrt. miatt. A súlyos helyzetet azonban nagyon gyorsan és példamutató méltányossággal megoldotta a McDonald’s Kft., s közvetlenül kifizette az üzleteiben dolgozó diákokat a Human Operator Zrt. és annak pénzügyi felügyelete alatt tartott iskolaszövetkezet helyett, s onnantól peres úton a cég próbálja meg behajtani ezen követelést a Human Operator Zrt.-vel szemben – mutatott rá a DiákÉSZ.
Feljelentést tett a szövetkezet a NAV-nál
Eközben múlt pénteken újabb feljelentést tett a DiákÉSZ ismeretlen tettesek ellen a Nemzeti Adó- és Vámhivatal Közép-magyarországi Bűnügyi Igazgatóságánál költségvetési csalás, illetve csalás gyanúja miatt. Ugyanis 122 diák fordult a szövetkezethez, miután ingyenes jogsegély szolgáltatás keretében felajánlották segítségüket az érintetteknek. A szövetkezet múlt pénteki közleménye szerint legalább 11 olyan károsult van, akik teljes mértékben tudták igazolni a Humán Operátorral szemben fennálló követelésüket, amelynek összege így meghaladja a 800 ezer forintot. Mint arra a közleményben is kitértek, a DiákÉSZ-hez forduló diákoktól kapott információk szolgáltak a feljelentés alapjául.
Félévente-évente új iskolaszövetkezetbe kellett belépniük a diákoknak
A diákok az „ilovediakmunka.hu” weboldalon tudtak jelentkezni diákmunkára, azt azonban sosem tudták, hogy az „ilovediakmunka.hu” weboldal mögött melyik iskolaszövetkezethez kell beiratkozniuk. A diákok nem tudhattak az „ilovediakmunka.hu”-hoz kapcsolódó jogsértésekről, nem is sejthették a jelentkezéskor, milyen bizonytalan helyzetbe kerülnek. A diákok számára csak az volt látható, hogy az „ilovediakmunka.hu”-hoz kapcsolódó iskolaszövetkezetek budapesti fióktelepe, illetve irodája minden esetben a Széll Kálmán téren található évek óta, a McDonald’s toborzási irodája mellett. A diákok tehát egyfajta állandóságot tapasztaltak – hisz az „ilovediakmunka.hu” weboldal (jelenleg elérhetetlen, a hozzákapcsolódó Facebook-profil sem frissül két hónapja) és a Széll Kálmán téri iroda fix pont volt számukra, vagyis az állandóság, a biztonság illúzióját keltette -, így nem tartották furcsának azt sem, hogy félévente-évente új iskolaszövetkezetbe kellett belépniük. A diákoktól kapott információk szerint korábban ahhoz a Perfect Regia Iskolaszövetkezethez léptették be őket, amely az Idehaza Iskolaszövetkezet jogelődje volt. A partnerek között olyan rangos cégek is voltak, mint a McDonald’s, a Rossmann, a DM, a Müller, vagy akár a Media Markt. A DiákÉSZ szerint azonban a cégek jogászainak pontosan tudniuk kellett volna, hogy az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás egy háromoldalú jogviszony, így jogellenes volt a Human Operator Zrt. közbelépésével történő szerződéskötés. A gyakorlatban egy színlelt munkaerő-kölcsönzésről beszélhetünk, hiszen a Human Operator Zrt.-nek és a megbízóknak is pusztán a kedvezményes adózás volt a célja ezzel a jogi konstrukcióval.
Jogosulatlanul jutott adókedvezményhez az „áliskolaszövetkezet”?
Fontos megjegyezni, hogy a Human Operator Zrt. az iskolaszövetkezetek számára fizetendő minimális szolgáltatási díjról szóló 199/2015. (VII.23.) Korm. rendelet figyelembevételével állapította meg a megbízási díját. A Human Operator Zrt. tehát azért tudott piacképes lenni munkaerő-kölcsönző cégként is, mivel az iskolaszövetkezetekkel azonos árszínvonalon szolgáltatott. Egy munkaerő-kölcsönző céget azonban nem illetnek meg azok az adókedvezmények, amelyek az iskolaszövetkezeteknek kijárnak (pl. a diák után csak SZJA-t kell fizetni). A másik oldalról pedig tény, hogy az iskolaszövetkezetek csak Human Operator Zrt.-vel álltak szerződéses jogviszonyban, a szolgáltatás fogadójával nem, így a Human Operator Zrt. volt az, aki az iskolaszövetkezetek részére megbízási díjat fizetett, s gyakorolta a pénzügyi irányítást az alvállalkozó iskolaszövetkezetek felett.
Már a konstrukció kialakításánál egyértelmű volt, hogy vagy a diákok vagy az állam pórul jár
A fentiekből következik, hogy már a konstrukció kialakításánál (miszerint a szolgáltatás fogadója nem az iskolaszövetkezettel szerződik közvetlenül, hanem egy harmadik féllel, a Human Operator Zrt.-vel) egyértelmű lehetett, hogy nem lesz elegendő fedezet, így vagy a diákok díjazása nem lesz kifizetve, vagy az adóterhek kiegyenlítése marad el. A DiákÉSZ álláspontja szerint ez egy tudatos, szándékos cselekedet, amely a diákokkal szemben csalásra, az állammal szemben pedig költségvetési csalásra irányul, amelyről a szolgáltatás fogadójának is szükségképpen tudnia kellett.
Hoppon maradt diákok vs. folyamatosan gazdagodó szocialista
Czeglédyt, akinek előzetesét július végén rendelte el nyolc társa mellett a Szegedi Járásbíróság, bűnszervezetben, üzletszerűen elkövetett, különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalással gyanúsítják. Mint arról portálunk korábban beszámolt: a Fidesz felháborítónak tartja, hogy a költségvetési csalás gyanúja miatt hetedik hete előzetes letartóztatásban lévő Czeglédy Csaba továbbra is kapja a fizetését a szombathelyi önkormányzattól, miközben az ügyben károsult több ezer diák hiába várja a pénzét – mondta Budai Gyula fideszes országgyűlési képviselő, aki szerint az MSZP és a DK ezzel vásárolja meg a lebukott politikus hallgatását.
Budai Gyula közlése szerint a szocialista politikus által irányított bűnszervezet több mint 3 milliárdos adócsalást követett el és több ezer diák pénzét lopta el, ugyanakkor úgy tudják, hogy mai napig kapja képviselői juttatását.
Úgy látszik a szocialistákat nem zavarja, hogy Czeglédy fizetést kap, miközben több ezer becsapott diák várja azt a pénzt, amiért megdolgozott
– fogalmazott. Felháborítónak nevezte, hogy az MSZP és a Demokratikus Koalíció (DK) nem mondatta le Czeglédy Csabát a képviselői mandátumáról a büntetőeljárás megindulása után, hanem védik őt és még fizetést is biztosítanak számára. Szerinte az MSZP és az DK ezzel fizeti ki Czeglédy Csabát, ez lesz a hallgatás ára. A Fidesz szerint miközben a Human Operator Zrt. több ezer diákot csapott be, addig elnökének, Czeglédy Csabának havi 2,4 millió forintos juttatást és egy akár 60 millió forintot érő luxus autót is biztosított. Kérdéses persze, hogy az ausztriai széfben őrizgetett befektetési aranytömbnél akadnak-e egyébre a nyomozók, hiszen annak értéke mindössze 10 millió forint körüli összeg, ami elég kevés lesz a szabadidejük bér nélkül ledolgozó diákok kártalanítására.
Az MSZP és a DK továbbra is hallgat
A PestiSrácok.hu még június végén közérdekű adatkéréssel fordult az MSZP-hez és a DK-hoz, amelyben azt kértük, árulják el, hány és milyen összegű megbízási szerződést kötött a párt, a frakció, illetve az egyes képviselők Czeglédy Csabával, illetve Czeglédy ügyvédi irodájával. A Gyurcsány-párttól semmilyen válasz nem érkezett az adatkérésünkre. Az MSZP-től viszont két válasz is érkezett. Az egyikben a párt elnöke, Molnár Gyula a következő indoklással utasította vissza adatkérésünket:
A Magyar Szocialista Párt mint civil szervezet nem állami vagy önkormányzati feladatot ellátó, illetve nem közfeladatot ellátó szerv, így nem tartozik az Infotv. 26. § (1) bekezdése szerinti alanyi körbe. A Magyar Szocialista Párt mint civil szervezet által kötött szerződések adatai nem tartoznak a közérdekű adat, illetve a közérdekből nyilvános adat fogalma alá, így a párt mint civil szervezet által kötött szerződések adatai nem tartoznak a bárki számára megismerhető információk körébe.
Az MSZP országgyűlési frakciója viszont teljesítette közérdekű adatigénylésünket, amelyből kiderült: Czeglédynek tavaly október és december között is volt egy jogi tanácsadási szerződése az MSZP-frakcióval nettó 750 ezer forint értékben, illetve idén is kötöttek egy félévre szóló megállapodást, amelyet június 15-én fölbontottak. Ez utóbbi révén nettó 1,375 millió forintot fizettek ki a súlyos korrupciós bűncselekmény gyanújába keveredett politikus ügyvédi irodájának. Bár arra is kíváncsiak voltunk, hogy az egyes szocialista országgyűlési képviselők kötöttek-e szerződést Czeglédyvel, ám ezt – arra hivatkozva, hogy nem közérdekű adat – nem árulták el.
Címlapfotó: PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS