A Hortobágyon bekövetkezett tragikus tűzszerészbaleset okainak vizsgálata még nem zárult le, az ugyanakkor már bebizonyosodott, hogy a tűzszerészek a baleset előtt biztonságosan végrehajtották a hatástalanítási eljárást – tudta meg a PestiSrácok.hu. A beleset után, a vizsgálat lezárásáig leállították a Hortobágyi Nemzeti Park területén található egykori lőtér bombamentesítési munkálatait, azóta nem dolgoznak tűzszerészek a tragédia helyszínén. A PestiSrácok.hu utánajárt a súlyos ügynek, és kiderült, tavaly 11180 robbanótestet és több mint 9000 gyalogsági lőszert hatástalanítottak a honvédség tűzszerészei Magyarországon. Portálunk megtudta, 2014-ben 73, tavaly pedig 65 olyan feladatvégzés közben elszenvedett sérülés történt a honvédségnél, amikor a tárca fizette a kártérítési juttatásokat. Arra is kíváncsiak voltunk, a Honvédelmi Minisztérium miért szüntette meg a katonák kötelező baleset-biztosítását 2011. december 31-én. Ezzel kapcsolatban ugyanis erős kritikával illette a magyar sajtó a tárcát, de portálunk kiderítette, a tárca minden évben több díjat fizetett a biztosítóknak, mint amennyit a társaságok térítettek a katonáknak, ezért a minisztérium úgy döntött, hogy átvállalják az esetleges kártérítéseket és a honvédség teljes kártérítési felelősséget vállalt a szolgálat teljesítésével összefüggésben elszenvedett balesetekkel, betegségekkel összefüggésben felmerült károkért. A Honvédelmi Minisztérium kérdéseinkre nyomatékosította, a tárca nem sért törvényt és a katonaság tűzszerész állományának nem aránytalanul magas a terhelése, mint ahogy az óriási fluktuációról szóló híresztelések is légből kapottak.
Még mindig nem zárult le a hortobágyi tragikus tűzszerészbaleset okait vizsgáló közigazgatási eljárás – tudta meg a PestiSrácok.hu. Portálunk úgy értesült az ugyanakkor már bebizonyosodott, hogy a tűzszerészek a baleset előtt biztonságosan végrehajtották a bomba hatástalanítási eljárását.
Mint ismeretes, a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság kezelésében lévő területen az MH 1. honvéd tűzszerész- és hadihajósezred tűzszerészei július elsején mentesítési feladatokat láttak el, amikor az egyik robbanótest, egy 250 kilogrammos repeszromboló bomba közben felrobbant. Négy tűzszerész meghalt, egy súlyosan megsebesült. A robbanás következtében hősi halált halt tűzszerészek – Juhász Attila főtörzsőrmester, Rózsa Nándor főtörzsőrmester, Balázs Ádám őrmester és Kozár Gábor szakaszvezető – balesetének ügyében a rendőrség által elindult közigazgatási eljárás mellett a honvédelmi miniszter utasítására belső szakmai vizsgálat is zajlik.
Mit keresnek a Hortobágyon a tűzszerészek?
A tragédia helyszínén egyébként azért dolgoztak a tűzszerészek, mert a Hortobágyi Nemzeti Park ezen, világörökségnek számító területét 1940 és 2004 között légibomba-vetési gyakorlásra használta mintegy hétezer hektáron. A lőtéren a magyar légierő, a szovjet hadsereg és más országok pilótái is gyakorlatoztak. A lőteret tehát meg kell tisztítani a bombáktól, hogy újra teljes értékűen használható legyen, a mentesítést a Magyar Honvédség tűzszerészei végzik. A terület teljes megtisztítása 2013 novemberében kezdődött. A PestiSrácok.hu megkérdezte és kiderült, 2015 január és december között a tűzszerészek 18 746 helyet jelöltek meg az egykori lőtéren, 2692 darab robbanótestet találtak, amelyek össztömeg meghaladja a 285 ezer kilogrammot. Idén pedig, február és június között további 13 473 helyet jelöltek meg, 1253 robbanótestre bukkantak, amelyek súlya több mint 175 ezer kilogrammra rúg. A baleset napján, július elsején harmincketten vettek részt a mentesítési munkálatokban, közülük tizenöten tűzszerészek voltak. A baleset után, a vizsgálat lezárásáig a terület mentesítését és a munkát leállították, azóta nem dolgoznak tűzszerészek az egykori lőtéren.
Milyen támogatást kapnak a hozzátartozók?
Portálunk arra is kíváncsi volt, a kötelességük teljesítése közben elhunyt tűzszerészek családjai milyen támogatásban részesülnek. A Honvédelmi Minisztérium ezzel kapcsolatban kérdésinkre úgy válaszolt, a honvédség teljes kártérítési felelősséggel tartozik a szolgálat teljesítésével összefüggésben elszenvedett balesetekkel, betegségekkel összefüggésben felmerült károkért. “A Magyar Honvédség kötelességének tekinti, hogy gondoskodjon az özvegyekről és az árvákról is. Az elhunyt honvédek hozzátartozói a honvédség szociális gondoskodási körébe kerültek, és jelentős támogatásba részesülnek. Anyagi kártérítésen felül, az érintettek kegyeleti juttatásban, özvegyi nyugdíj és árvaellátásban részesülnek. Lakhatási juttatásként – ha honvédségi lakásban lakik – továbbra is jogosult a HM rendelkezése alatt álló lakásra, a lakásbérleti jogot változatlan feltételek mellett folytathatja. A hozzátartozó lakhatási juttatásként igény esetén vissza nem térítendő támogatásra, valamint egyszeri pénzbeli támogatásra jogosult, mint ahogy a munkáltatói kölcsönéből fennálló tartozásának elengedését is kérheti a minisztertől. A kiskorú gyermekről való gondoskodás keretében az elhunyt gyermeke évente kétszer nevelési támogatásban és tanévindítási hozzájárulásban részesül. Az özvegy jogosult a katona-egészségügyi ellátásra, élhet a rekreáció – és ahol erre adottak a feltételek – a katonai szervezeteknél történő kedvezményes étkezés lehetőségével” – tájékoztatott a Honvédelmi Minisztérium. Hozzátették, a sérült tűzszerész a vonatkozó jogszabályok alapján a teljes illetményére jogosult a betegállomány ideje alatt, ezen felül az ő esetében is teljes kártérítési felelősség terheli a tárcát.
2006 óta húsz magyar katona vesztette életét
Portálunk megtudta, 2014-ben 73, tavaly pedig 65 olyan feladatvégzés közben elszenvedett sérülés történt a honvédségnél, amikor a tárca fizette a kártérítési juttatásokat. Tavaly 11180 robbanótestet és több mint 9000 gyalogsági lőszert hatástalanítottak a honvédség tűzszerészei Magyarországon. Azt is megkérdeztük a szaktárcától, hogy az elmúlt tíz évben összesen hány katonát ért halálos baleset. “2006. és 2016. között a Magyar Honvédség állományába tartozó katonák közül szolgálatteljesítés során – a Hortobágyon elhunyt 4 tűzszerész sajnálatos halálával együtt – húszan vesztették életüket. Az állománytagokra kiterjedő baleset-biztosítás megszűnése (2011. december 31.) óta halálos kimenetelű baleset – 2016. július elsejéig – nem történt. 2006. és 2016. között éves átlagban 50-60 katona érvényesített kárigényt szolgálatteljesítéssel összefüggő balesete miatt” – közölte portálunkkal a Honvédelmi Minisztérium.
Jól járt a biztosító
A biztosítás megszüntetését firtató kérdésünkre azt a választ kaptuk, hogy “korábban a honvédség rendelkezett biztosítási szerződéssel, amelyben a biztosítónak fizetett biztosítási díj jóval meghaladta a kifizetett kárszolgáltatások összegét, de a biztosító által a káreseményre fizetendő összeg limitált összeg volt, az előző honvédelmi vezetés ezért döntött úgy, hogy megszünteti a biztosítást, és a káreseményeket a tárca fizeti“. Hozzátették, “a honvédség teljes kártérítéssel tartozik az állománytagok felé, így a biztosítás hiánya semmiféle hátrányt nem okoz a balesettel érintett katonáknak, valamint hozzátartozóiknak”.
A PestiSrácok.hu megkérdezte, a tárca által fizetett biztosítási díj és a biztosító által kifizetett kártérítések között mekkora az eltérés. A Honvédelmi Minisztérium tájékoztatása szerint 2006-ban például 914 millió forintot utalt át a biztosítóknak, miközben utóbbiak mindössze 197 millió forintos térítést fizettek a katonáknak. 2010-ben a 420 millió forintos kifizetett díjjal szemben 254-, 2011-ben pedig a 463 millió forintos utalással szemben 206 millió volt a biztosítói térítés összege. A tárca tehát minden évben több díjat fizetett, mint amennyit a biztosító térített a katonáknak.
Portálunk annak is utánajárt, hogy átlagosan napi 7-8 bejelentés érkezik tűzszerész ügyeletre, de a hívások száma egyes időszakokban eléri a 15-20-at is. Ez azt jelenti, hogy évente átlagosan 2500 bejelentés érzik az alakulathoz, tavaly egészen pontosan 2456 bejelentés futott be a tűzszerészekhez.
Fejeket követel a sajtó
Ismert, a Hortobágyon bekövetkezett tragikus tűzszerészbaleset óta folyamatosan támadja a magyar sajtó a Honvédelmi Minisztériumot. Egyes orgánumok Hende Csaba és Simicskó István honvédelmi miniszterek nyakába próbálja varrni a tragédiát. A Magyar Nemzet például egyenesen arról írt tegnap, hogy Simicskó is felelős a tragédiáért, mert a miniszter semmit sem tett a katonák túlterhelése, túlzott foglalkoztatása ellen. A napilapnak minderről egy 20 éve nyugdíjban lévő egykori katona nyilatkozott szakértőként. Az ügyben a tőzsdecápa Soros György támogatásaival és norvég pénzekkel is kövéren kitömött Átlátszó is csúcsra járatta magát, a portál – önmagát nem meghazudtolva – ezúttal is a zsebekben turkál és azt próbálja kideríteni, hogy ki, és mennyit keresett a tragédiába torkolló hortobágyi lőszermentesítésen.
A PestiSrácok.hu a Magyar Nemzet és az Átlátszó állításaival kapcsolatban a Honvédelmi Minisztériumot is megkereste, hogy kiderítsük, valóban évek óta törvényt sért-e a tárca, és hogy valóban aránytalanul magas-e a katonaság tűzszerész állományának terhelése. A minisztérium kérdéseinkre azt válaszolta, “a Honvédelmi Minisztérium nem sért törvényt és a katonaság tűzszerész állományának sem aránytalanul magas a terhelése, mint ahogy az óriási fluktuációról szóló híresztelések is légből kapottak”.
“Hortobágyon a volt bombavetőtéren végzett munkák során a munkavégzés nem haladta meg a napi 12 órát, hiszen csak a nappali órákban végezhető ilyen jellegű munka. A nyári időszakban reggel 8 és 18 óra közötti időben, míg a téli időszámítás alá eső időben reggel 8 és 16 óra között. A napi megbízóleveleken minden esetben feltüntetjük a munka kezdésének és befejezésének időpontja, valamint a közben végzett tevékenységet, amely a tűzszerész pótlékra jogosító elszámolás alapja. Igaz, hogy a tűzszerészek heti váltásban dolgoztak a Hortobágyi Nemzeti Park mentesítése során de ezért minden esetben 4 munkanap pihenőt kaptak, a hétvégével együtt ez adott esetben hat nap folyamatos pihenést jelentett. A július elsején a tragikus balesetben elhunyt hős katonákat hétfőn, azaz június 27-én vezényelték ki mentesítési feladatra, ezt megelőzően a hétvégéjüket pihenéssel töltötték, feladatra nem voltak beosztva” – tájékoztatott a Honvédelmi Minisztérium. A tárca mindehhez azt is hozzátette, hogy a tűzszerész feladatokat – így a HNP mentesítést is – a tűzszerész állomány minden esetben önként vállalja. A katonáknak a feladatmegkezdése előtti eligazításon kell nyilatkozniuk, hogy vállalják-e a feladatot. A fluktuációval kapcsolatban azt tudtuk meg, hogy tavaly 12 tűzszerész beosztású személy hagyta el az alakulatot és 9 érkezett, míg 2016-ban hatan távoztak és heten érkeztek, tehát a fluktuáció nem számottevő.
Azt csak zárójelben jegyezzük meg, hogy mi lett volna, ha ugyanez a tragédia nem a hortobágyi pusztaságon, hanem mondjuk a Széll Kálmán téren, Kamaraerdőben vagy a Rákóczi hídnál történik, hogy csak néhányat említsünk a közelmúltban megtalált nagyobb robbanótestekből. Azokból, amelyekből évente átlagosan két és félezret hatástalanítanak a tűzszerészek. Akkor ki lett volna a hibás?
Vezető fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS