Megint gyorsan kapcsolt az Európai Unió és hihetetlen felfedezést tett az Európában több, mint egy hónapja dúló koronavírus-járvány kapcsán, mégpedig, hogy sokan álhíreket terjesztenek a pandémiával kapcsolatban. A szervezet – miután letudta az olyan “aktuális” kérdések tárgyalását, mint a politikájukban a józan ész leghalványabb jelét mutató országok ellen indítandó 7-es cikkelyes eljárás kidolgozása – kiszakadt a gender-illemhelyek bűvköréből, és egy hónappal a koronavírus-járvány európai kitörése után a nemzetközi álhírleleplezés világnapja alkalmából közleményt adott ki, amelyben a válsághelyzettel kapcsolatban terjedő álhírekre figyelmeztetnek. Ironikus módon a megkésett közleményben maguk hívják fel a figyelmet arra, hogy “a félrevezető információk emberéleteket sodornak veszélybe, és a demokráciára is veszélyesek”. A közlemény időzítéséből kiindulva jövőre vélhetően azt is megtudjuk, milyen szankciókkal sújtja az EU az álhírterjesztésért szerinte felelős amerikai alt-right mozgalmakat, Kínát és Oroszországot.
Az álhírleleplezés világnapja alkalmából az EP a koronavírus kapcsán terjedő álhírekre figyelmezteti az uniós állampolgárokat – derült ki a szervezet sajtóközleményéből. A közlemény azonban elég szelektív, hiszen az olyan álhírekre nem figyelmeztet, mint amilyen az volt, hogy az EU 2 milliárd euróval támogatja a koronavírus-járvány elleni védekezésünket. Amiről aztán kiderült, hogy valójában csak a saját pénzünkhöz férünk hozzá kicsivel hamarabb. Helyette arról írnak, hogy
az álhírek egyik forrása az amerikai alt-right, Kína és Oroszország.
Vagyis a politikai tőkekovácsolás Brüsszelben is megindult a koronavírus-járvány kapcsán, igaz, kis fáziskéséssel. A közleményben ugyanis arról is tájékoztatnak, hogy a fenti forrásokból érkező félrevezető hírek célja politikai: az Európai Unió aláásása vagy politikai változások előidézése. Hiszen nyilván Kínának nincs jobb dolga jelenleg, mint az EU tekintélyét aláásni. Amit egyébként önmaga is kiválóan megvalósít.
Az álhíreket könnyen cáfolhatjuk: az uniós szolidaritásnak számos példáját láthattuk már. Ugyan az unió hatásköre az egészségügy terén erősen korlátozott, de a tagállamok és az unió egésze folyamatosan keresi a módját, hogy hogyan segíthet a válság áldozatainak
– fogalmazza meg az unió szerepét a válságban a közlemény. A megfogalmazás pedig elég szerencsétlen, hiszen ha még csak most keresi az EU az áldozatok megsegítésének módját, akkor elég súlyos fáziskésésben van a válságkezeléssel. Ahogy megkésett az álhírekkel szembeni kiáltvánnyal is, ami már csak azért is meglepő, mivel – mint azt maguk is írják – az álhírek nemcsak az európaiak egészségét sodorják veszélybe, hanem magát a demokráciát is. Vagyis az állandó jogállamisági dilemmával küszködő Európai Unió addig próbálta megvédeni “A Jogállamot”, hogy elfelejtett harcolni az emberek jogait jelenleg legsürgetőbben fenyegető tényező, a járványhelyzetben súlyosan félrevezető álhírek ellen. Ezért tűzoltásként létrehoztak egy tájékoztató weblapot, ahol a járvánnyal kapcsolatban elterjedt, leggyakoribb álhírek cáfolata mellett megbízható és tényszerű tájékoztatás található a járványra adott uniós válaszról. Illetve, mint látjuk, annak hiányáról. Mindenesetre egyes uniós tisztségviselők mérsékelt önkritikát tanúsítottak. Othmar Karas osztrák néppárti képviselő például úgy fogalmazott:
Egy ilyen válságban az álhírek leleplezése nem azt jelenti, hogy mások hibáinak kijavításával saját okosságunkban gyönyörködünk. Ehelyett polgári kötelességünk, hogy megvédjük az európaiakat és a demokratikus társadalmunkat.
Ennek értelmében kérik az intézményeket, hogy továbbra is szorosan működjenek együtt az online tartalomszolgáltatókkal, és ezzel arra ösztönözzék őket, hogy részesítsék előnyben a megbízható forrásokat, biztosítsanak kevésbé prominens helyet az álhírleleplezők által félretájékoztatásnak vagy álhírnek minősített tartalmaknak, és vegyék le a törvénytelen vagy embereket fizikai veszélynek kitévő tartalmakat. Emellett az Európai Parlament az egészségügyi dolgozók támogatására kampányt indít, amelyben megmutatja: itt olyan európaiak élnek, akik vállvetve küzdenek a COVID-19 járvány ellen.
Forrás: MTI; Fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS