A gyógyszeripar kulcsszerepet játszik a magyar gazdaság dimenzióváltásában. A gyártásorientált magyar gazdaság egyre inkább az innováció, a kutatás és a fejlesztés által inspirált gazdaság irányába halad – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden a tárcája és a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) közötti stratégiai megállapodás aláírási ünnepségén. Szijjártó Péter közölte: a világ százharminc országában használnak Magyarországon gyártott gyógyszereket. A hazai gyógyszeripar versenyképességét mutatja, hogy az itthon előállított termékek nyolcvannégy százalékát a világpiacon értékesítik. Az ágazat a foglalkoztatásban is fontos szerepet játszik, hiszen közvetlenül több, mint huszonkétezer munkatársat alkalmaznak a magyarországi gyógyszergyárak, a beszállítókkal együtt ez a szám meghaladja a negyvenezret, ami azt jelenti, hogy minden hetedik munkavállaló ebben az iparágban dolgozik.
Szijjártó Péter az eseményen közölte: a magyar gazdaság teljesítményét alapvetően meghatározza az ország exportteljesítménye, a magyar export és a GDP aránya nyolcvanöt százalékos, ami európai szinten kimagasló arány. A tárcavezető kiemelte, 2018-ban a magyar gyógyszeripar soha nem látott mennyiségben exportált, forgalma 5,3 milliárd eurót tett ki, ami nemzetgazdasági rekord. A magyar gyógyszeripari kivitel világszinten a tizennyolcadik helyen áll. A tavalyi év első tíz hónapjának adatai a gyógyszeripar exportjának újabb hat százalékos növekedését mutatják, így jó eséllyel tavaly ismét megdőlt a gyógyszeripari kivitel rekordja – emelte ki a miniszter. Mindez nagy szerepet játszik abban, hogy 2019-ben minden bizonnyal összességében is újabb magyar export rekordot lehet ünnepelni, hiszen az első tizenegy havi adatok alapján már százmilliárd euró fölötti exportot mutat fel Magyarország, amely négy százalékkal több a 2018-as rekordév azonos időszakánál – tette hozzá Szijjártó.
A világ százharminc országában használnak Magyarországon gyártott gyógyszereket. A hazai gyógyszeripar versenyképességét mutatja, hogy az itthon előállított termékek nyolcvannégy százalékát a világpiacon értékesítik. Az ágazat a foglalkoztatásban is fontos szerepet játszik, hiszen közvetlenül több, mint huszonkétezer munkatársat alkalmaznak a magyarországi gyógyszergyárak, beszállítókkal együtt ez a szám meghaladja a negyvenezret, ami azt jelenti, hogy minden hetedik munkavállaló ebben az iparágban dolgozik – mondta Szijjártó Péter.
A miniszter hozzátette: látni kell azt is, hogy a globális verseny egyre intenzívebb, ezért stratégiai gondolkodásra van szükség a kormányzat és a piaci szféra szereplői részéről annak érdekében, hogy a magyar gyógyszeripar versenyképes tudjon maradni. A kormány nagymértékben támogatja a gyógyszeripart. Készen állunk az együttműködésre, illetve az együttműködés folytatására annak érdekében, hogy a magyar gyógyszeripar globális pozícióit tovább javítsuk – hangsúlyozta Szijjártó Péter.
Greskovits Dávid, (b) a Magyosz elnöke kiemelte, büszkék arra, hogy a gyógyszergyártás az egyik legrégebbi hagyománnyal bíró iparág Magyarországon, és rendkívüli potenciállal rendelkezik. Véleménye szerint a most létrejött partnerség lehetőséget adhat arra is, hogy a most még kis- és középméretű magyarországi gyógyszergyártók egy idő után nagyvállalatokká növekedjenek, a mostani nagyvállalatok pedig globális nagyvállalatokká fejlődhessenek. A megállapodás alapján az idén a fennállásának harmincadik évfordulóját ünneplő Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége vállalja, hogy a jövőben is mindent megtesz a betegellátás biztonságos fenntartásáért. Ösztönözni fogja tagvállalatait arra, hogy folytassák kutatás-fejlesztési és beruházási tevékenységüket a mindenkori piaci viszonyokhoz mérten, növeljék exportpiaci jelenlétüket, és bővítsék a foglalkoztatást a lehetőségeik függvényében – mondta a Magyosz elnöke.
Folytatni kell a gazdasági dimenzióváltást, a magyar beruházáspolitika ennek megfelelően a fejlesztéseket ösztönzi a termelés helyett – mondta a külgazdasági és külügyminiszter kedden, a Német-Magyar Kereskedelmi és Iparkamara budapesti évnyitó rendezvényén. Szijjártó Péter kifejtette, hogy a kormány idén a technológiai színvonal, a hozzáadott érték és a kutatási-fejlesztési tartalom alapján dönt a beruházási támogatásokról. Átalakított ösztönzési rendszerének köszönhetően Magyarország az erősödő globális versenyben is vonzó befektetési célpont maradhat – tette hozzá a tárcavezető.
Forrás: MTI. Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS