Szijjártó Péter immár több mint kilenc éve van hivatalban. Ezzel ő az Európai Unió leghosszabb ideje, megszakítások nélkül tisztségében lévő külügyminisztere. A tárcavezető azonban fő tevékenysége mellett egy másik munkát is ellát, nevezetesen gyógypedagógiai tevékenységet folytat nyugati kollégái és a fősodratú média riportereinek körében, meglehetősen eredményesen, ugyanis ha más még nem is, Richard Quest már a gyógyulás jeleit mutatja. Nézzünk meg pár emlékezetesebb pillanatot a miniszter gondos munkásságából is!
Szijjártó Péter gyakori vendége a nyugati balliberális médiának. A beszélgetések általában egy azonos sablonra épülnek: a műsorvezető megpróbálja támadni a magyar kormány politikáját annak alapján, amit a Telex vagy a 444 lefordít neki, a külügyminiszter pedig a földbe döngöli a felkészületlen riportert. A következő hónapban ugyanez ismétlődik.
Mindez először a bevándorláspolitika kapcsán kezdődött. Ekkor indult be Brüsszelben és Washingtonban a gondosan legenerált “kirekesztőbunkórasszistamagyarok” narratíva. Ennek egy emlékezetes esete a 2018-as “több tiszteletet a magyaroknak” interjú, amelyben a riporter azt is kifogásolta, hogy a magyar miniszterelnök járványnak nevezi a bevándorlást, muszlim megszállóknak a menekülteket és potenciális terroristáknak az Európába érkezőket.
Ez valójában nem a bevándorlásról szól, ugye? Hanem az idegengyűlöletről
– tette fel a riporter a kérdést. Ezzel sikerült is kibillentenie Szijjártó Pétert addigi higgadt béketűréséből. A külügyminiszter kijelentette, hogy az elhangzottakat az egész ország nevében sértésnek veszi és tiszteletet kér Magyarországnak. Szóba került a beszélgetés során a választás is, amely során a kérdésekben ugyancsak végig fellelhetők voltak a szokásos és már eléggé unalmas hazai ellenzéki mantrák.
Maga csak azoknak a véleményével törődik, akik most frusztráltak, mert elveszítették a választást
– csapta le a labdát Szijjártó Péter. Ekkor egy másik műsorban a CNN műsorvezetője, Christiane Amanpour számára is el kellett magyaráznia, hogy mi a különbség a menekültek és a megszállóként özönlő migránsok között:
Amanpour azonban nem igazán tudott elindulni a fejlődés útján, ő később további utókezelésekre szorult. A járványhelyzet csúcsán esett meg az emlékezetes “ez új információ” interjú, amelyben mondvacsinált vádakkal illette Magyarországot, míg a külügyminiszter helyre nem rakta:
Amikor a műsorvezető azt állította, hogy Orbán Viktor a járványra hivatkozva felfüggesztette a parlament működését, Szijjártó úgy válaszolt:
Sajnálattal közlöm, hogy újabb álhírt terjeszt Magyarországról, mivel azt mondta, hogy a parlamentet beszüntették (…), ami nem igaz. A parlament ülésezik. Ezen a héten például (…) három napon is ülésezett.
Majd emlékeztette Amanpourt, hogy a magyar parlament összetétele nem egy lottósorsoláson, hanem választások eredményeként dől el, így természetes, hogy a többség a kormánypártoké.
A gyógyult beteg
Amanpour után a másik visszatérő paciens Richard Quest volt, aki a gyermekvédelmi törvény, majd az orosz–ukrán háború kitörését követően a szankcióellenességünk nyomán vonta kérdőre hazánkat. Ez utóbbi kapcsán például nagyon szerette volna azt hallani, hogy Oroszország pártján vagyunk, mert nem támogatjuk az öngyilkos szankciókat, míg a tárcavezető el nem magyarázta neki, hogy mivel járna hazánk számára az orosz energiahordozókról való lemondás.
A helyzet a következő: egy ország gázellátása, illetve olajellátása nem filozófiai, kommunikációs, ideológiai vagy politikai kérdés, hanem fizikai kérdés. Tényszerűen pedig az infrastruktúra határoz meg minket: a gázellátásunk 85%-a és az olajellátásunk 65%-a érkezik Oroszországból. Miért van ez? Mert ezt az infrastruktúra határozza meg. Nem szórakozásból van ez így, nem mi választottuk ezt a helyzetet, egyszerűen ez a fizikai helyzet Közép-Európában. Nincsenek alternatív gázforrások, nincsenek alternatív szállítási útvonalak, amelyek lehetővé tennék számunkra, hogy megszabaduljunk az orosz olajtól és orosz gáztól az előttünk álló néhány év folyamán
– reagált a tárcavezető. Quest ezután morális síkra akarta terelni a témát, és úgy fogalmazott, hogy az a “percepció” alakult ki, hogy Magyarország álláspontja nincs olyan összhangban az EU-val. Szijjártó Péter lecsapta a labdát és annyit felelt, hogy ez valóban csak percepció, nem a valóság, hiszen hazánk ugyanúgy csatlakozott a szankciókhoz, és kiemelkedően részt vesz a humanitárius segítségnyújtásban.
Quest azonban mégis egy “gyógyult beteg”, hiszen nem sokkal később egy stúdión kívüli felvétel tanúsága szerint számára csak egy szerep Magyarország folyamatos támadása, és látszólag rendkívül kedélyesen tud beszélgetni a magyar külügyminiszterrel, ha éppen nem a súgógépről olvassa a mondandóját:
A fenti videók csak apró részletei a tárcavezető tevékenységének, aki remélhetőleg még sokáig képviseli hazánk érdekeit a nemzetközi hadszíntéren, legalább ennyi szórakoztató gyógypedagógiai előadásban részesítve a nyugati sajtó képviselőit!
Forrás: YouTube/Facebook; Fotó: Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
RSS