Sűrű napon van túl Szijjártó Péter, aki elnökölte az Európai Unió Külügyi Tanácsát és telefonon egyeztetett izraeli kollégájával a Benjamin Netanjahu elleni elfogatóparancs ügyében. Többek között felszólította az uniót, ne engedjen annak a nyomásnak, hogy vámokat vezessenek be Oroszországgal és Belarusszal szemben, helyette a szabadkereskedelmet pártolja.
Megtartotta az unió a kereskedelmi ügyekkel foglalkozó Külügyi Tanácsát Szijjártó Péter vezetésével. Előzetesen a külgazdasági és külügyminiszter beharangozta, Brüsszel figyelmeztette arra, hogy a magyar álláspontot nem ismertetheti, csak azt mondhatja, ami le van írva.
„Szerintük ez engem vissza fog tartani? Úgy látom, tíz év nem volt elég ahhoz, hogy megismerjenek”
– fogalmazott a tárcavezető.
Hozzátette, hogy az elmúlt öt évben Európa versenyképességét szétverték, a kínai elektromos autóipari szereplőkkel szemben bevezetett vámok nyomán pedig könnyen előfordulhat az, hogy a következő években Európa lesz a vesztese az Amerika–Kína–Európa gazdasági háromszögnek.
„Mivel mi, magyarok, nem akarunk a vesztesek közé tartozni, végre kell hajtanunk a gazdasági semlegesség stratégiáját. Ezt azért csak el fogom mondani”
– írta Szijjártó Péter.
Elutasítjuk a vámokat!
A külügyminiszter betartotta ígéretét és beszédében arra figyelmeztetett, hogy a mostani globális folyamatokat nézve reális a veszélye egy gazdasági hidegháború kirobbanásának, a világ ismételt blokkosodásának, amin az EU és Magyarország is sokat veszítene.
“A magyar elnökség azért dolgozott az elmúlt hónapokban, és azért dolgozik a hátralévő időszakban is, hogy az elkövetkező időszakot ne a blokkosodás, hanem a konnektivitás, tehát az összeköttetések és a korrekt nemzetközi együttműködés határozza meg, ez biztosítaná a legjobb feltételeket Európa mostanára bezuhant versenyképességének javításához”
– mondta.
Egy ponton ismertette több tagország friss kezdeményezését, amelynek értelmében új vámokat vezetnének be Oroszországgal és Belarusszal szemben, ráadásul az Európai Bizottság meg is kezdte az ezzel kapcsolatos munkát.
„Mi, magyarok rendkívül aggályosnak tartjuk ezt a kezdeményezést, veszélyesnek is tartjuk, tekintettel arra, hogy egyelőre még az eddigi 14 szankciós csomag hatásairól sem született átfogó elemzés. És semmiképpen nem szeretnénk, hogy ha bármely tagország vámok bevezetésével szeretné elkerülni az egyhangúság szükségességét, amely a szankciók esetében előírás”
– kommentálta a kezdeményezést a külügyminiszter.
Az Európai Uniónak ugyanis az lenne az érdeke, s benne Magyarországnak is, ha a világgazdaság és a világkereskedelem tisztességesen és akadálymentesen működne. Ehhez szabadkereskedelmi megállapodásokra van szükség, de ezen a téren nem áll túl jól a közösség, minthogy hat ilyen szerződésről vannak folyamatban a tárgyalások, átlagosan már 13 éve, tíz másik esetében pedig meg is szakadt a folyamat.
„Mi az egyhangúság követelményeinek ilyen típusú kiiktatását visszautasítjuk, és arra kérjük az Európai Bizottságot, hogy úgy végezzék el az intézkedést megelőző vizsgálatokat, hogy minden egyes tagország nemzetbiztonsági és nemzetgazdasági érdekeit egyformaképpen vegyék figyelembe”
– jelentette ki Szijjártó.
“Oroszország megbízható szállító”
A külügyminiszter arról is beszélt, hogy megbízható és versenyképes árú energiaforrást csak akkor ad fel egy állam, ha érkezik egy jobb ajánlat, márpedig Magyarország számára egyelőre nincs jó alternatíva az orosz energiahordozók kiváltására.
“A mi tapasztalatunk az, hogy Oroszország megbízható szállító. Mindig megkaptuk a szerződéses mennyiséget, mindig azon az áron kaptuk meg, és mindig akkor, amikorra megállapodtunk”
– mutatott rá.
Arra is kitért, hogy akik nagyon büszkén döngetik a mellüket, hogy hogyan építik le az orosz energiahordozókat, azok egy része kerülőúton ugyanúgy megvásárolja azokat továbbra is, és óriási képmutatás zajlik a szankciós politikában.
Szégyenteljes és abszurd döntés
A tárcavezető reagált a PestiSrácok.hu által is megírt hírre, miszerint a Nemzetközi Törvényszék elfogatóparancsot adott ki Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök és Joáv Gallant védelmi miniszter ellen.
„Ez a döntés szégyenletes és abszurd”
– jelentette ki Szijjártó.
Facebook-posztja alapján a külügyminiszter telefonon egyeztetett Gideon Sa’ar kollégájával, majd kijelentette, Magyarország elutasítja, hogy a nemzetközi bírósági rendszer bármely intézményét politikai eszközzé tegyék.
„Ez a döntés szégyent hozott a nemzetközi bírósági rendszerre azzal, hogy egyenlőségjelet tett egy ördögi terrortámadással megtámadott ország miniszterelnöke és az ördögi támadást végrehajtó terrorszervezet vezetői közé. A döntés elfogadhatatlan”
– zárta a bejegyzését Szijjártó.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS