Pesti Srácok

Szlovákia is alternatív megoldást akar az Európai Bizottság kvótái helyett

Szlovákia is alternatív megoldást akar az Európai Bizottság kvótái helyett

„Szlovák miniszterelnökként és soros uniós elnökként is mondom, hogy teljes mértékben elfogadjuk a magyarországi kvótareferendum eredményét, s a népszavazást legitim és demokratikus eszköznek tartjuk” – jelentette ki Robert Fico pénteken Pozsonyban, Orbán Viktorral folytatott tárgyalása után. A szlovák kormányfő szerint alternatív megoldás kell, amely leváltja az Európai Bizottság elképzeléseit. A két miniszterelnöknek a kvótareferendum eredményén kívül az illegális bevándorlás kezeléséről, egyéb európai uniós témákról, illetve Szlovákia és Magyarország kétoldalú kapcsolatairól is tárgyalt.

Szlovákia továbbra is a schengeni határok által hatékony védelmét, illetve a migráció okainak megszüntetését tartja a fő eszköznek a probléma kezelésére, és Fico kijelentette, hogy a kötelező betelepítésről szóló kvóták „politikailag halottak”. Egyúttal jelezte, hogy ebben a kérdésben az Európai Bizottság előállt néhány olyan jogalkotási indítvánnyal, amelyekre mind az uniós belügyminiszterek, mind az uniós kormányfők találkozóján reagálni fog kelleni a következő két hétben. A szlovák kormányfő a tagállamok vezetőinek álláspontját tükröző törvénytervezetet szeretne látni, amelyben a bevándorlás kezelésének alapelve az önkéntesség.

Robert Fico már a tagállamok belügyminisztereinek jövő heti találkozójától azt várja, hogy elkezdik kidolgozni az EB által felvázolt elképzelések alternatíváját:

PestiSracok facebook image

– mondta, és hozzátette, hogy a szlovák uniós elnökség mindent megtesz ezért.

Novemberben helyre kell állítani a schengeni rendszert

A kötelező betelepítési kvótákat egyszer s mindenkorra le kell venni az Európai Unió napirendjéről – mondta a kétoldalú találkozó után Orbán Viktor, és a szlovák kollégájával közösen kiadott sajtónyilatkozata szerint is bele kell írni a magyar alaptörvénybe, hogy a magyarokra senki sem kényszeríthet semmilyen betelepítési kvótát. Mint mondta, most azt jött elmondani szlovák partnerének, hogy az alkotmánymódosítás „az európai jogrendszer keretén belül marad”. A magyar miniszterelnök ismét hangsúlyozta, hogy egy korlát nélküli betelepítési kvótarendszer egy nagy népvándorlás esetén – amelynek a küszöbén állunk – tönkreteheti azokat az eredményeket, amelyeket elértünk, lerombolhatja mindazt, amiért megdolgoztunk.

Felidézte az EU alapszerződését, amely rögzíti a nemzeti identitást, és egy ország területe, népessége, államformája a nemzeti identitáshoz tartozik, amely érinthetetlen. A kormányfő arra is emlékeztetett, hogy még év elején az európai miniszterelnökök arról döntöttek, hogy 2016 novemberének közepére vissza kell térni a schengeni rendszerhez, a külső határokat meg kell védeni és a schengeni területen belül ideiglenesen emelt határokat el kell tüntetni. Most arra kérte Robert Ficót, hogy szerezzen érvényt ennek a korábbi döntésnek.

(kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely)
(kép: Miniszterelnöki Sajtóiroda/Botár Gergely)

Nem babra megy a játék

„Nem akarunk bűnözőket és nem akarunk terrorcselekményeket”, viszont meg akarjuk védeni a polgáraink biztonságát és az elért eredményeket – jelentette ki Orbán. Hozzáfűzte, hogy a jogrendünket figyelmen kívül hagyva átgázoltak egy országon több százezren, köztük olyanok is, akik „utána Párizsban tucatszámra öltek meg európai polgárokat”. A magyar kormányfő kijelentette: biztonságban szeretünk élni, de ami Párizsban történt, Pozsonyban és Budapesten is megtörténhet, „nem babra megy a játék”. Ezért azt kérte Robert Ficótól, hogy támogassa a kötelező betelepítési kvóták levételét az EU napirendjéről.

A kétoldalú kapcsolatokról Orbán Viktor megjegyezte, hogy „sok szép közös tervünk van”, míg Robert Fico szerint a kétoldalú kapcsolatok minden téren pozitív légkörben fejlődnek és történelmileg a legjobb szinten vannak.

Juncker az események után kullog, és idegesen toporzékol

Az Európai Bizottság elnöke eközben azokat az országokat bírálta, amelyek nem hajtják végre a 160 ezer migráns szétosztásáról szóló brüsszeli döntést. „A vég kezdetét jelenti az, ha a rögzített, demokratikusan kidolgozott szabályt már nem tartják tiszteletben a tagállamok” – mondta a Magyarország és Szlovákia által bíróságon megtámadott kvótahatározatról, amelyet egyébként az európai politikai elit egybehangzóan tárgytalannak tart, hiszen ma már nem 160 ezer, hanem másfélmillió migráns ügyét kell már megoldani.

A magyar népszavazásra is sértődötten reagált Jean-Claude Juncker, érzékeltetve, hogy gondjai vannak Európa kormányzásával:

forrás: MTI

Ajánljuk még