Idén lesz negyed évszázada, hogy Győrben kezdte meg az Audi motorok gyártását a Volkswagen konszern. Ez idő alatt még egyszer sem fordult elő, hogy kudarcba fulladtak volna a bértárgyalások a cégvezetés és dolgozók érdekképviselete között. Úgy tudjuk, tavaly év vége óta öt ajánlatot is adott az Audi Hungária Motor Kft. vezetése, de a szakszervezet ezeket sorra elutasította. A cég bekeményített és visszavonta az ajánlatát, a szakszervezet pedig csütörtökre, egyelőre csak a motorgyártás területén 2 órás figyelmeztető sztrájkot tartott, leállt az összes gyártószalag, a demonstráción közel 2000 dolgozó vett részt. Számításaink szerint a munkabeszüntetés több száz motor összeszerelését állította le, így milliárdos kárt okozhatott a vállalatnak.
Az Audi Motor Hungária Kft. jelenleg 11500 dolgozót foglalkoztat, a motorgyártás mellett Győrben szerelik össze a TT sport modelleket, valamint a tavalyi évben jelentették be egy új gyártócsarnok építését, ugyanis a jövőben a Q3-as terepjárók is a magyar gyártósorról gördülnének le. Ez a fejlesztés további 4000-5000 embernek ad majd munkát. Belső információink szerint a bértárgyalások minden évben kiélezettek. Az „audisok” alapvetően jól keresnek, igaz a bérezésre az is jellemző, hogy nagyok az eltérések még a hasonló munkakörben foglalkoztatott dolgozók között is. Míg egy kezdő, gyártósoron dolgozó betanított munkás alig kap valamivel többet, mint a minimálbér, addig a régi dolgozók, akár a szalagok mellett is közel 300 ezer forintot visznek haza. Az Audiban a béreknek körülbelül a felét teszi ki az alapbér, erre jönnek rá a különböző pótlékok, béren kívüli juttatások.
Hatvanezer forint alapbéremelést ajánlott a cég
Úgy tudjuk, a munkáltató novemberben kezdte meg a bértárgyalásokat az érdekképviselettel. A munkáltatói oldal két évre szóló béremelési megállapodásra tett javaslatot. Az első évben, két részletben 35.000 forintos havi alapbér emelést, majd a második évben szintén két részletben további havi 25.000 forintos emelést. Az alapbéren kívül 2017-re fejenként 600.000, 2018-ra 620.000 forintos béren kívüli juttatás keretet, amit a családtagok is igénybe vehetnek, továbbá egy hűségprogramot is kidolgoztak. Az 5 éve a gyárnál dolgozók havi 5000 forint bónuszt kapnának, a legrégebbi dolgozók bónusza pedig 20.000 forint lenne. Azt is lehetővé tennék, hogy az alkalmazottak a 13. havi juttatásukat havi lebontásban vegyék fel. A cég tájékoztatója szerint a tervezett emelés kiemelkedő még a versenyszférában is, hiszen éves szinten meghaladja a 36 százalékot.
A szakszervezetnek mindez nem elég
Az ajánlat azt tükrözi, hogy a munkáltató a céghez kötné a dolgozókat és inkább a többletjuttatásokat emelné. Megszereztük a tavalyi béremelések kimutatását, amiből kiderül, hogy 2016-ban a mostani ajánlatnál kisebb mértékben növekedtek a bérek. A szakszervezet információink szerint két évre egységesen bruttó 45-45 ezer forint alapbéremelést követel, nagyobb keretösszegű béren kívüli juttatással továbbá úgynevezett jubileumi lojalitás bónuszt is. A két évre szóló megállapodással is vitatkoznak, arra hivatkozva, hogy egy esetleges további gazdasági növekedés jövőre jobb lehetőségeket nyújtana, mint amiről a cég előre meg akar állapodni.
Közel kétezren demonstráltak az udvaron
A sztrájkot csütörtökön reggel 9-re órára hirdették meg. A dolgozók annak ellenére, hogy a személyügy az úgynevezett team szobákban javasolta megtartani, törvényes keretek között a gyülekezést, az udvaron demonstráltak. Olyan dolgozó is volt, aki hajnali 6 órakor végzett az éjszakai műszakban és kifejezetten a tüntetésre ment vissza a gyárba, reggel 9-re. Informátoraink a megjelent demonstrálók számát 1500-2000-re teszik. A sztrájk valamivel 11 óra előtt ért véget, addig állt a teljes motorgyártás. Egy gyártószalagról egy óra alatt 180 motor gördül le, vagyis egy két órás leállás a teljes motorgyár üzemben több milliárd forintos kiesést is okozhat a vállalatnak. Mostantól újabb tárgyalások kezdődnek. A szakszervezet álláspontja az, hogy ha a cégvezetés nem enged, a következő munkabeszüntetést már az egész gyárra kiterjesztik.
Tömeges kilépés jöhet a szakszervezetből
Néhány dolgozó portálunknak név nélkül azt mondta, ők személy szerint nem tartják rossznak a cégvezetés ajánlatát. A szakszervezet „köti az ebet a karóhoz”. Többekben az is felmerült, hogy a cégvezetés célja a szakszervezet gyengítése is lehet. Ha ugyanis a végső megállapodás kedvezőtlenebb lesz mint az munkáltató első ajánlata, az ostor az érdekképviseleten csattan és tömeges kilépés lehet a szakszervezetből. Ugyanakkor egy dolgozó arról is beszélt, hogy bíznak a szakszervezetben, aminek ma sikerült megmutatnia, mekkora az ereje. “Azért is elvárható lenne hogy megadja a cégvezetés a kért emelést, mert az elmúlt években rendre alul maradt az emelés az országos átlag béremeléseknek. Ráadásul a cég terhei is csökkentek, a kormányzat és a város is csökkentette az adót, amiből adhatnának vissza valamit nekünk is” – mondta a dolgozó. Hozzátette, jó példa a pozsonyi gyár, hogy érdemes kiállni az érdekeik mellett. Pozsonyban ugyanis alacsonyabb bérekkel kezdtek mint Győrben. Azóta háromszor sztrájkoltak, és jelenleg majdnem kétszer annyit keresnek mint a magyarok a győri gyárban. Megkerestük Németh Sándort, Audi Hungária Független Szakszervezet (AHFSZ) vezetőjét. Azt mondta, hogy a tárgyalások közben nem kívánnak nyilatkozni, a legfrissebb fejlemények pedig honlapjukon is elérhetőek.
“A munkáltató egy „új” ajánlatot tett, de a szakszervezet külön kérése ellenére megint titkosította az aktuális javaslatát, amiről részleteiben nem tudtak a munkatársakkal beszélni. Mindezek ellenére az AHFSZ megvizsgálja majd, hogy milyen lépéssel, illetve új ajánlattal tudná a munkáltatót a megegyezés felé mozdítani. “Továbbra is hiszünk benne, hogy van közös, mindkét fél által elfogadható megoldás egy jó bérmegállapodásra!” – áll a szakszervezet közleményében az említett honlapon.
PS-információ; Vezető kép: sikerado.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS