Azt a konzekvens, higgadt, megfontolt vezetést, ami a belügyminisztert jellemzi, fogják továbbvinni az egészségügyi ágazatban is – mondta a PestiSrácok.hu-nak az egészségügyért felelős államtitkár. Portálunknak Takács Péter arról beszélt, hogy az örökölt egészségügyi struktúra a szocializmus utolsó nagy hazugsága és egy megfelelő irányítási rendszerrel, a feladatok a lakosság számához optimalizálásával az ellátás hatékonyabbá tehető. Mint mondta, a következő időszakban ezen elvek alapján az alap- és az otthonhoz közeli végleges ellátás erősítése lesz a elsődleges. Takács Péter az Ajkai Magyar Imre Kórház Semmelweis napi ünnepségen vett részt, egészségügyi államtitkárként ez volt az első látogatása egészségügyi intézményben. Ünnepi beszédében kiemelte, hogy nem szabad hinni a szirénhangoknak, mert a kormányból senki nem akar kórházat bezárni, éppen ellenkezőleg a kisebb kórházak egyes feladatait is megerősítik az ésszerűség és a betegbiztonság szem előtt tartásával.
Az egészségügyi ágazat fejlesztése az utóbbi években már megkezdődött. Az uniós átlagot meg is közelítettük, de bőven van még tennivalónk. Arccal a prevenció és az utógondozás felé. Nem a szervezett egészségügy, a hospitalizáció terén vagyunk lemaradva, a prevenció és az utógondozás az, amin erősítenünk kell
– mondta Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár Ajkán, a Magyar Imre Kórházban, a Semmelweis-napi rendezvényen.
Jönnek a Járási Egészségügyi Központok
Takács Péter kifejtette, hogy hármas célkitűzés mentén képzelik el a jövőt, ebből az első a prevenció és utógondozás hangsúlyosabbá tétele, a második az otthonhoz közeli ellátás fejlesztése, a harmadik pedig a reagálóképesség megőrzése, illetve továbbfejlesztése. A szakmai szervezetekkel folyamatosan konzultáltak, a hármas célkitűzésben egyetértés van.
Végig kell gondolnunk, mik azok az ellátási formák, amelyeket mindenképpen a lakóhelyhez közel célszerű nyújtani. Ezeket megfelelő minőségben kell elvégezni. Mindennek van egy szakellátási, és egy alapellátási oldala. A kettő összhangját kell megteremteni. Ezért a városi kórházakat, és ahol nincs kórház, ott a szakrendelőket járási egészség központtá fogjuk fejleszteni.
Több ellátási forma is beköltözik a kórházakba
Takács Péter arról is beszélt, hogy több ellátási formát, feladatot is beköltöztetnek a kórházakba és más módon is szeretnék leegyszerűsíteni a betegutak szervezését. Többek között beköltözik a kórházakba a prevenciós ellátás és az alapellátási funkciók és a háziorvosi ügyelet is. Szintén a kórházakban kapnak helyet az egészségfejlesztési irodák, amelyeknek komoly szerepet szán a jövőben az egészségügyi államtitkár. A háziorvosi ügyelet átszervezése kapcsán a Hajdú Bihar megyei modellt terjesztik ki országosan. A háziorvosi ügyeleti ellátás szervezése megyénként az Országos Mentőszolgálat feladata lesz.
További cél, hogy a betegutak és egy-egy beteg ellátásának szervezése sokkal személyesebb módon történjen. Az államtitkár példaként említette, hogy amikor a János Kórház igazgatója volt, összesen két háziorvost ismert, Beneda Attilát és Komáromi Zoltánt, és őket is csak azért mert politikusok.
Ez nem normális. Interperszonális kapcsolatokon keresztül szerveződnek a betegutak, ezen szeretnék változtatni és hatékonyabbá tenni a rendszert
– fogalmazott Takács Péter, aki a részletekről elmondta: úgynevezett praxisközösségeket hoztak létre. Az az elvárás, hogy a járási praxisközösségek vezetője legalább havonta egyszer részt vegyen a városi kórházak és szakrendelők vezetőivel közösen a vezetőségi ülésen.
Meg kell őrizni a járvány idején kifejlesztett reagáló képességet
Az államtitkár rámutatott, hogy a Covid-járvány idején a magyar egészségügy egy magas szintű reagálóképességet ért el, amit meg kell őrizni, sőt, tovább kell fejleszteni. Mint mondta, a globalizáció miatt arra kell felkészülnünk, hogy a koronavírus-járványt újabb világjárványok követhetik, ráadásul a szomszédunkban háború dúl, ami akár hosszabb ideig is elhúzódhat.
Senki sem akar kórházakat bezárni
Takács Péter szerint a józan paraszti ész logikája, hogy ahol az ember építkezik, fejleszt, azt nem akarja eladni.
Épp ezért az ajkai kórház esetében sincs szó arról, hogy be akarnák zárni
– utalt az államtitkár a lassan négy éve tartó folyamatos ellenzéki hecckampányra. Ajkán is több területet tovább fognak fejleszteni, ilyen az egynapos sebészet, vagy a tartós ápolás, aminek a megerősítésére országosan szükség van.
Ne higgyenek azoknak a szirénhangoknak, hogy a kormányzat részéről bárki kórházbezárásra készül. Ahol az ember építkezik, azt nem akarja eladni. Mi itt Ajkán is építkezünk, hosszú távra tervezünk és egy erős kórházat szeretnénk, ami a környéken élők és az egész megye érdeke
– hangsúlyozta az államtitkár. Ajkán egyébként egy külön épületben egy infektológiai osztály épül és egyébként országosan folytatódik a kórház felújítási program.
Pintér Sándor személye és vezetési stílusa lehet a garancia az egészségügy fejlődésére
Takács Péter portálunknak az ünnepséget követően rövid interjút adott. Az államtitkárt arról kérdeztük, mi a véleménye arról az ellenzéki kritikáról, miszerint kevésbé hangsúlyos a kormány célkitűzéseiben az egészségügy és annak fejlesztése, ezért nem kapott az ágazat önálló minisztériumot.
Személyes meggyőződésem, hogy egy ágazat súlyát nem az határozza meg, hogy önálló minisztériuma van, vagy nincs. Aki ismeri a Belügyminisztérium struktúráját és azt az operatív irányítást, amit a Covid-járvány kapcsán az utóbbi egy-két évben megvalósítottunk, az nyugodt lehet. A konzekvens, higgadt, megfontolt vezetést, amit a belügyminiszter eddig is képviselt, azt fogjuk az egészségügyi ágazatban továbbvinni
– mondta a PestiSrácok.hu-nak Takács Péter, aki hozzátette, abban a szerencsés helyzetben van, hogy időnként olyan vezetők mellé sodorja az élet, akik nemcsak a főnökei, hanem mentorai is lettek. Így tekint Pintér Sándor belügyminiszterre, akitől igyekszik tanulni.
Arra is kíváncsiak voltunk, hogy az egészségügyi ágazat új politikai vezetője milyen megoldást lát az egészségügyben tapasztalható létszámhiány orvoslására.
Takács Péter azt mondta az ellátórendszer struktúráján kell elsősorban változtatni.
Végig kell tekintenünk az egészségügyi ellátó rendszert. Sok szempontból a struktúra, amit örököltünk, amit most magunkkal viszünk, az a szocializmus utolsó nagy hazugsága. A covid pandémia arra is ráirányította a figyelmet, hogy nagyon komoly előrelépések tehetők, hogyha nem egyesével szervezik magukat a kórházak, nincsenek magukra hagyva, hanem egy olyan irányítási struktúrát alakítunk ki, ahol a kölcsönös előnyöket és a feladatmegosztást közösen határozzuk meg, ezért jött létre a megyei irányítási rendszer
– hangsúlyozta az államtitkár. Hozzátette: úgy gondolja, hogy ha a feladatokat az ellátandók számához optimalizálják és a betegbiztonság kifejezést tűzik a zászlójukra, és mindent a betegbiztonsági szempontoknak rendelnek alá, lehet még hatékonyabbá tenni az ellátó rendszerünket.
Ebbe az irányba fogunk lépni. Itt nem csak a kórházakról van szó, hanem az alapellátásról is. Elsősorban az alapellátást és az otthonhoz közeli ellátást fogjuk megerősíteni a következő időszakban
– jelentette ki Takács Péter. Az államtitkár megjegyezte, hogy most egy kicsit „fejnehéz” a magyar egészségügyi ellátó rendszer. A kórházak szintjéről ezért lejjebb vinnék a kompetenciákat, és azon vannak, hogy mindenki az otthonához legközelebb tudja a definitív ellátást megkapni.
Vezető kép: a szerző felvétele
Facebook
Twitter
YouTube
RSS