Francia külügyi forrásból megerősítették a Pesti Srácoknak, hogy két hete előbb őrizetbe vettek, majd 30 napra letartóztattak egy diplomáciai pályán mozgó francia-magyar kettős állampolgárt Budapesten. Az illetőről annyi tudható, hogy Afrika-szakértő és 2019-ig a magyar Külügyminisztériumnak dolgozott, a tiszteletbeli konzuli ügyekkel foglalkozott. A magyar hatóságok azonban a szokottnál is titokzatosabbak és szűkszavúbbak. Vajon miért tartóztatták le az Afrika-szakértő diplomatát? Nem sikerült kideríteni. A tiszteletbeli konzuli világot egy sor furcsaság és botrány övezi.
Őrizetbe vették, majd letartóztatták az egyik legismertebb Afrika-szakértőt Budapesten, kaptunk az információt nyolc napja diplomata körökből. Mivel a tiszteletbeli konzuli ügyek szakértőjéről van szó, aki 2019-ig a magyar Külügyminisztériumban éppen ezzel a területtel foglalkozott, első körben a Központi Nyomozó Főügyészséget kerestük meg kérdéseinkkel.
Érdeklődöm, hogy van-e folyamatban nyomozás tiszteletbeli konzuli posztok ígéretével/kereskedésével kapcsolatban? Például üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés miatt ? Ha van, van-e gyanúsított, kényszerintézkedést alkalmaztak-e? Az ügy egyik szereplője – ha van ügy – külügyi szolgálatban volt-e korábban?”
Tájékoztatom, hogy megkeresésére válasz nem adható.”
Közben az összes létező kapcsolati rendszeren kerestük az Afrika-szakértőt, de egyik felületen sem válaszolt, visszajelzésként csak annyi érkezett, hogy nem kapcsolható, illetve nem elérhető. Üzeneteinkre sem reagált.
A szakértő magyar-francia kettős állampolgár, ezért francia forrást kerestünk és találtunk.
Francia külügyi források múlt héten megerősítették, hogy a volt diplomatát körülbelül két hete vették őrizetbe Budapesten, majd az illetékes nyomozási bíró 30 napra elrendelte a letartóztatását. Arra nem kaptunk választ, hogy mivel gyanúsítják az illetőt.
A tiszteletbeli konzuli furcsaságok sorából kettő
A diplomatával kapcsolatos felröppent konteókkal még általánosságban sem kíván foglalkozni a Pesti Srácok. Nem zárható ki ugyanis, hogy valamiféle titok lappang az ügy körül.
Általánosságban a tiszteletbeli konzuli furcsaságok két példáját idézzük csak ide.
A 2014-ben egy rendőrautóban elhunyt Welsz Tamás egy panamai csalás miatt került képbe, majd amikor az MSZP-s Simon Gáborról kiderült, hogy titkos külföldi bankszámlája mellett afrikai útlevelei is vannak, a szálak Welszhez vezettek. Bár Welsz maga is bissau-guineai diplomatának adta ki magát, valójában nem tűnt többnek egyszerű szélhámosnál: nemcsak útlevelekkel, hanem bissau-guineai forgalmi engedélyekkel és rendszámokkal is kereskedett, az alvilágban is tudták róla, hogy ezt a vonalat ő viszi, így ha valakinek bissau-guineai papírokra volt szüksége, hozzá fordult.
Welsznek voltak nem magas, de operatív szintű bissaui kapcsolatai. Ezt azt jelenti, hogy protokollfőnököt, nminiszterhelyetteseket ismert. Ő nem volt kint politikai tényező, de szeretett volna az lenni. Leginkább egy két lábon járó pénztárcának tekintették” – mondta róla egy őt és az afrikai ügyleteit is jól ismerő forrásunk.”
A Központi Nyomozó Főügyészség külföldi hivatalos személlyel kapcsolatban – részben vesztegetést állítva – üzletszerűen elkövetett befolyással üzérkedés bűntette miatt emelt vádat egy férfi ellen 2024. januárjában a Fővárosi Törvényszéken.
A vádirat lényege szerint egy magyar férfi, – a Privátkopó és a HVG szerint – B. János 2016 és 2021 között összesen öt külföldi személynek anyagi ellenszolgáltatásért cserébe azt ígérte, hogy afrikai és óceániai országok tisztviselőinek segítségével – esetenként nekik pénzt juttatva – elintézi, hogy ezen országok vonatkozásában tiszteletbeli konzuli és különleges megbízotti pozíciót kapjanak. A férfi közbenjárásának eredményeként két külföldi állampolgár megkapta a kívánt pozíciót. A vádlott ezen „ügyintézésekért” cserébe összesen 214 ezer euróval gazdagodott.
A férfi ezen időszakban maga is az egyik afrikai ország tiszteletbeli konzulja volt, majd egy másik állam ENSZ bécsi nagykövete, továbbá egy bécsi székhelyű nemzetközi szervezet igazgatótanácsának tagja, ahol ugyancsak ezen államok egyikét képviselte.
A nyomozó főügyészség – a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentésére indult ügyben – gyanúsítotti kihallgatása után sikerrel indítványozta B. János letartóztatásának elrendelését, amely közel 10 hónapig volt hatályban, azóta az elkövető bűnügyi felügyeletben van.
Vádiratában az ügyészség arra tett indítványt, hogy a bíróság ítélje a férfit végrehajtandó szabadságvesztés büntetésre és pénzbüntetésre, valamint rendeljen el vele szemben közel 70 millió forint erejéig vagyonelkobzást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS