
A gazdasági növekedés szempontjából jubileumi volt a 2019. október 1-je és december 31-e közti időszak, ugyanis pont ez volt a tizedik olyan negyedév, amikor a GDP bővülése éves alapon meghaladta a 4 százalékot. A magyar gazdaságpolitika nemzetközi megítélése egyre kedvezőbb, a hitelminősítők, az elmúlt néhány napban például a Japan Credit Rating Agency és a Standard & Poor’s is elismerték a magyar gazdaság teljesítményét – tájékoztatta az MTI-t Tállai András, a Pénzügyminisztérium parlamenti államtitkára.
Tállai András kijelentette, jóval az Európai Unió növekedése felett teljesített a magyar gazdaság. A gazdasági növekedés a tavalyi negyedik negyedévben – az elemzők által várt 4,2 százaléknál is magasabb – 4,5 százalék lett, az év egészében pedig 4,9 százalék. A Központi Statisztikai Hivatal adatai arról tanúskodnak, hogy a magyar gazdaság kifejezetten erős, és a gyenge európai (így például a német) növekedés minimálisan érezteti a hatását.
A tagállamok közti versenyben az elmúlt évekhez hasonlóan, 2019-ben is dobogós helyezést értünk el. Minden mutató szerint a magyar gazdaság az egyik legversenyképesebb gazdaság Európában, és egyedülálló abban, hogy évek óta minden makrogazdasági adat jól alakul. Ekkora mértékű gazdasági növekedés, csökkenő államadóssággal és fegyelmezett költségvetéssel együtt rendkívül ritka együttállás, hiszen a gyakorlat az, hogy egymás rovására lehet csupán ezeket a folyamatokat erősíteni, vagy gyengíteni.
A magyar gazdaságpolitika nemzetközi megítélése egyre kedvezőbb
– értékelte az eredményeket az államtitkár.
Emlékeztetett, hogy már 2016 óta mind a három nagy nemzetközi hitelminősítő intézetnél a befektetési kategóriában van Magyarország.
Tavaly februárban a Standard & Poor’s és a Fitch Ratings is egy fokozattal javította a magyar államadósság besorolását. Gazdaságpolitikánk eredményességét elismerve február 14-én a Standard & Poor’s a felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadósság befektetési ajánlású, “BBB” szintű besorolásának kilátását.
A pozitív kilátás azt jelzi, hogy az S&P a következő 24 hónapban újra felminősítheti Magyarországot. A gazdaság jó teljesítménye állt a Japan Credit Rating Agency (JCRA) pénteki felminősítésének hátterében is. A JCRA Magyarország devizaadósság minősítését “BBB+”-ról “A-“ra, a forintadósságét pedig “A-“-ról “A”-ra javította
– jegyezte meg.
Tállai András kitért arra is, hogy bár az államadósság GDP-arányos rátája jelenleg még 60 százalék feletti, de az elmúlt években gyorsan csökkent, és az adósság finanszírozási szerkezete is látványosan javult.
Az államadósság devizaaránya – az Államadósság Kezelő Központ nyilvántartása szerint – a 2011. évi 52 százalékról mára 20 százalékra mérséklődött, amit tovább csökkentett az 1 milliárd dollárnyi devizakötvény év elejei visszavásárlása.
Eközben a biztos finanszírozónak tekintett lakosság súlya jelentősen növekedett. A magyar országkockázati felár (CDS) pedig az év eleje óta kiemelkedően, a lengyel szint alá csökkent. A hitelminősítők döntéseit manapság az óvatosság jellemzi. Többek között ezért is bír kiemelkedő jelentőséggel az, hogy a kedvezőtlen európai kilátások, és a koronavírus miatti bizonytalan helyzetben javította pozitívra a hazánkra vonatkozó kilátást a Standard & Poor’s, a JCRA meg felminősítéssel díjazta Magyarország gazdasági teljesítményét
– húzta alá Tállai András.
Forrás:MTI/fotó:MTI
TalEle
2020-02-23 at 10:22
Lesz legalább mit elprivatizálni, ellopni 2022 után a ballib csőcseléknek! Orbán addig „úriemberkedik” a bosszúszomjas ballib csőcselékkel, amíg úgy nem jár, mint Antall járt annak idején az SzDSz-el meg az MSzP-vel; a fake neews közösségi médiájukkal le fogják „darálni” 2022-ben….. Amúgy abban Orbánnak igaza van, hogy – kétharmad ide vagy oda – a relatíve jó gazdasági eredmények nélkül a nemzetközi ballib oldal – kiegészülve a hazai fullajtárjaikkal – mér régen bedarálták volna! Ez egyébként azt is jelenti, hogy 2022-ben kevés lesz csak az illegális migrációval riogatni, meg talán, egy kicsit „környezetvédelmezni”, olyan intézkedések kellenének, amelyekből a Kormány által kevésbé preferált rétegekbe tartozók is érzik, hogy fejlődik az ország! Ehhez jó lépés lehetne a korábban beígért „egyszámjegyű” SZJA mihamarabbi bevezetése! Ráadásul az ehhez szükséges kb: 1000 milliárdos fedezet megteremtése is egyszerűbb lenne, mint azt sokan gondolnák, íme, pár tipp: nem kellene tíz milliárdokkal dotálni a börtönben ülő bűnözőket, nem kellene száz milliárdokat önteni a „Budapest” fedőnevű feneketlen pénzeszsákba, meg lehetne adóztatni, a jobbára, az embercsempészetből befolyó dollár milliók tisztára mosásával foglalkozó NGO-kat, meg lehetne adóztatni a goromba kettősmércét alkalmazó, követőik személyes adataival gátlástalanul és ellenőrizetlenül kereskedő nemzetközi techcégeket, mint pl: Facebook, Google…. És biztosan van még ötlet a fedezetre, csak lépni kellene már végre!
albert heim
2020-02-23 at 12:11
Pedig a migráció a legnagyobb gondunk.Sajnos az átlag magyarok elbagatelizélják 30 évet éltem nyugat Európában ,láttam mekkora gond már ez Angliában Hollandiában és már 1988-n Stockholmi ott élő magyarok is szidták a svédek miért fogadják be a fekákat, arabokat .Ledöbentem már akkor mennyi volt ott.
Nézzük_magát_a_dolgot
2020-02-23 at 17:41
Tisztelem az Ön éleslátását a helyzet elemzését tekintve, de a jövőre nézve nem értek egyet Önnel. (Ahogy Bogár prof. mondja: “jósolni nehéz, főleg ha a jövőre vonatkozik”. LOL). Csökkentsük az SzJA-t? Ezzel devalváljuk a gyermeknevelők családipótlék-helyettesítő adókedvezményt. Ami pedig a kieső jövedelmek pótlására vonatkozó terveit illeti? Arra a nagy író, Steinbeck művében található a klasszikus idézet. Azt mondja a csavargó apjával együtt vándorló éhes kisfiú: “Apa, de jó lett volna ezen a fán két körtét és két almát találni. Azt könnyen eloszthattuk volna egymás között”.